Astronauta Oleg Kononenko ustanawia rekord świata w zakresie największej ilości czasu spędzonego w kosmosie | przestrzeń

Astronauta Oleg Kononenko ustanawia rekord świata w zakresie największej ilości czasu spędzonego w kosmosie |  przestrzeń

W niedzielę rosyjski astronauta ustanowił rekord świata w najdłuższym czasie spędzonym w kosmosie, wynoszącym ponad 878 dni, czyli prawie dwa i pół roku.

Według rosyjskiej firmy kosmicznej Roscosmos do godziny 08:30 czasu GMT Oleg Kononenko pobił rekord ustanowiony przez swojego rodaka Giennadija Padałkę. Padalka spędził 878 dni, 11 godzin, 29 minut i 48 sekund podczas pięciu lotów kosmicznych, zanim w 2017 r. przeszedł na emeryturę.

Kononenko (59 lat) pobił rekord, krążąc wokół Ziemi w odległości 423 kilometrów od Ziemi podczas swojego piątego lotu kosmicznego. „Wyruszam w kosmos, aby robić to, co lubię, a nie po to, by ustanawiać rekordy” – powiedział państwowej agencji informacyjnej TASS w wywiadzie udzielonym Międzynarodowej Stacji Kosmicznej.

„Jestem dumny ze wszystkich moich osiągnięć, ale najbardziej dumny jestem z tego, że rekord całkowitego czasu przebywania człowieka w kosmosie nadal należy do rosyjskiego kosmonauty” – powiedział Kononenko, dowódca Roskosmosu.

Jego obecna podróż kosmiczna zakończy się pod koniec września, kiedy to spędzi w kosmosie 1110 dni.

Rozpoczął karierę w branży lotniczej jako inżynier, Według Dołączył do Europejskiej Agencji Kosmicznej i rozpoczął szkolenie na astronautę w wieku 34 lat, po dołączeniu do wybranej grupy programu Międzynarodowej Stacji Kosmicznej. Jego pierwszy lot kosmiczny odbył się wkrótce potem, w kwietniu 2008 roku i trwał 200 dni.

Oleg Kononenko spaceruje w przestrzeni kosmicznej przed Międzynarodową Stacją Kosmiczną w grudniu 2018 r. Foto: Reuters

Kononenko powiedział TASS, że rozmowy wideo i wiadomości umożliwiły mu utrzymywanie kontaktu, ale po powrocie na Ziemię zdał sobie sprawę, ile życia stracił.

„Dopiero kiedy wróciłem do domu, zdałem sobie sprawę, że dzieci dorastały bez ojca przez setki dni podczas mojej nieobecności” – powiedział. „Tym razem nikt po mnie nie wróci”.

Powiedział również, że regularnie ćwiczył, próbując przeciwdziałać fizycznym skutkom „podstępnej” nieważkości. „Nie czuję się pozbawiony ani izolowany” – powiedział.

READ  YouTube testuje opcję odtwarzania „1080p Premium”.

Powiedział, że jego pięć lotów kosmicznych trwało 16 lat i w tym okresie postęp technologiczny utrudniał przygotowania do każdego lotu. „Kariera astronauty stała się bardziej złożona. Systemy i eksperymenty stały się bardziej złożone. Powtarzam, przygotowania nie stały się łatwiejsze.”

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna to jeden z niewielu międzynarodowych projektów, przy którym Waszyngton i Moskwa kontynuują ścisłą współpracę od czasu rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Roskosmos poinformował w grudniu ubiegłego roku, że wspólny program lotów z NASA został przedłużony do 2025 roku.

Wiarygodność rosyjskiego programu kosmicznego, który w przeszłości był powodem do dumy tego kraju, została w ostatnich latach zakwestionowana. W październiku w rosyjskim segmencie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej doszło do trzeciego wycieku chłodziwa w ciągu niecałego roku, sygnalizując coś, co analitycy określili jako sektor kosmiczny znajdujący się w trudnej sytuacji, walczący o poprawę sytuacji po latach niedofinansowania, niepowodzeń i skandalów korupcyjnych.

Reuters wniósł swój wkład w powstanie tego raportu

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *