Ambasador Francji w Nigrze wraca do Paryża Aktualności

Ambasador Francji w Nigrze wraca do Paryża  Aktualności

Przywódcy wojskowi w Nigrze poprosili Sylvaina Etty’ego o opuszczenie kraju po obaleniu przez nich demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma.

Ambasador Francji w Nigrze przybył do Paryża po tygodniach napięć z nowym rządem wojskowym tego zachodnioafrykańskiego kraju, który zażądał jego wydalenia po obaleniu demokratycznie wybranego prezydenta Mohameda Bazouma.

W pisemnym oświadczeniu dla Agence France-Presse ministerstwo poinformowało, że francuska minister spraw zagranicznych Catherine Colonna spotkała się z Sylvainem Etty, „aby podziękować mu i jego zespołowi za pracę w służbie naszemu krajowi w trudnych okolicznościach”.

Etty opuścił Niamey z sześcioma kolegami „około 4 rano” (0300 GMT), jak poinformowało wcześniej AFP źródło dyplomatyczne.

Prezydent Francji Emmanuel Macron ogłosił w niedzielę w wywiadzie telewizyjnym, że ambasador opuści kraj „w nadchodzących godzinach”.

Przywódcy wojskowi Nigru, którzy poprosili Etty’ego o opuszczenie kraju po tym, jak 26 lipca obalili Bazouma i cofnęli wysłannikowi immunitet dyplomatyczny i wizę, z radością przyjęli to oświadczenie.

Jednak pomimo postawionego w sierpniu 48-godzinnego ultimatum nakazującego powrót do Francji, pozostał, ponieważ Paryż odmówił podporządkowania się lub uznania nowych dowódców wojskowych. Paryż powiedział, że tylko obalony rząd Bazouma może nakazać wysłannikowi opuszczenie kraju.

Na początku tego miesiąca Macron powiedział, że Etty był zakładnikiem w ambasadzie francuskiej i oskarżył władze wojskowe o uniemożliwianie dostaw żywności do misji.

Etty urodził się w stolicy Mali, Bamako, w 1959 roku. Przez rok był ambasadorem w Nigrze. Wcześniej był ambasadorem w Urugwaju i Angoli.

„Powrót do porządku konstytucyjnego”

Niezależnie od tego biuro Macrona potwierdziło w środę poparcie Francji dla obalonego prezydenta Bazouma.

Pałac Elizejski oświadczył, że poinformował Hasoumi Messaoudou, ministra spraw zagranicznych obalonego rządu, że Francja będzie kontynuować prace nad „przywróceniem porządku konstytucyjnego w Nigrze”.

Macron powiedział w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym – oprócz ogłoszenia, że ​​ambasador Etty wyjedzie – że siły francuskie wycofają się z Nigru „w nadchodzących miesiącach i tygodniach”, z pełnym wycofaniem „do końca roku”, co jest kolejnym żądaniem Jemen. System Nigru.

READ  Największy protest w Hiszpanii przeciwko katalońskiej ustawie o amnestii gromadzi 170 000 osób

W wywiadzie prezydent Francji powiedział także, że współpraca wojskowa między obydwoma krajami „zakończyła się”.

W Niamey tysiące ludzi niemal codziennie organizuje demonstracje wokół bazy wojskowej, w której przebywają francuscy żołnierze, i żądają ich wyjazdu. Francja ma w kraju około 1500 żołnierzy w ramach szerszej wojny przeciwko grupom powiązanym z Al-Kaidą i Państwem Islamskim.

Zamach stanu na Bazoum był trzecim tego typu zamachem stanu w regionie w ciągu tylu lat, po podobnych akcjach w byłych francuskich koloniach Mali i Burkina Faso odpowiednio w 2021 i 2022 roku.

Poprzednie zamachy stanu również zmusiły siły francuskie do wycofania się.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *