Amazon ostrzega przed sprzedażą w Internecie fałszywych okularów do zaćmienia słońca

Amazon ostrzega przed sprzedażą w Internecie fałszywych okularów do zaćmienia słońca

Amazon ostrzega niektórych klientów przed publikowaniem i sprzedażą w Internecie niecertyfikowanych okularów do zaćmienia słońca.

Miliony ludzi w Ameryce Północnej, w tym we wschodniej części Kanady i nad Oceanem Atlantyckim, doświadczą kilku minut ciemności w poniedziałek w południe, kiedy Księżyc przejdzie przed Słońcem.

W rezultacie wiele osób przybywa, aby kupić okulary do zaćmienia słońca potrzebne do oglądania spektaklu na niebie. Jak się okazuje, niektóre firmy wydają się czerpać zyski ze sprzedaży nielegalnych środków ochrony oczu.

Telewizja śniadaniowa otrzymała e-mail od rzecznika Amazona w związku ze sprzedażą tych okularów do zaćmienia słońca. Produkt, który został już usunięty ze strony internetowej, został opisany jako „okulary w papierowych oprawkach chroniące oczy podczas oglądania zaćmienia słońca”.

„Wymieniony produkt nie znajdował się na liście Amerykańskiego Towarzystwa Astronomicznego [AAS] Dlatego lista bezpiecznych dostawców projektorów i filtrów do zaćmienia słońca może nie być bezpieczna do oglądania zaćmienia słońca.

„Jeśli nadal posiadasz ten produkt, ze względu na dużą ostrożność zalecamy, aby nie używać go podczas nadchodzącego zaćmienia 8 kwietnia i zapoznać się z poniższymi informacjami, aby uzyskać więcej szczegółów, w tym o tym, jak bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca i jak je chronić. identyfikować niebezpieczne obiekty.” Okulary zaćmienia.

AAS nie zaleca „szukania okularów zaćmienia w serwisie Amazon, eBay, Temu lub jakimkolwiek innym rynku internetowym i kupowania u dowolnego sprzedawcy oferującego najniższą cenę”.

Tymczasem Amazon powiedział, że zwrot pieniędzy zostanie przyznany osobom, które zakupiły rzekomy podrobiony produkt.

„Jeśli dokonałeś tego zakupu dla kogoś innego, prosimy o natychmiastowe powiadomienie odbiorcy i przekazanie mu informacji” – zauważył rzecznik. „Bezpieczeństwo i zadowolenie naszych klientów jest dla nas najwyższym priorytetem. Przepraszamy za wszelkie niedogodności, jakie może to spowodować.”

Zawiera okulary do zaćmienia słońca z certyfikatem AAS Okulary zaćmienia Halo I okulary słoneczne.

READ  NASA i Europejska Agencja Kosmiczna uzgadniają kolejne kroki w celu zwrócenia próbek Marsa na Ziemię

Jak przetestować okulary do zaćmienia słońca

Mieszkańcy proszeni są, aby podczas zaćmienia nie patrzeć bezpośrednio na słońce, gdyż może to spowodować trwałe uszkodzenie oczu. Jedynym momentem, w którym zaćmienie można oglądać bez okularów, jest sytuacja, gdy Księżyc całkowicie zakrywa Słońce podczas całkowitego zaćmienia, które trwa tylko trzy lub cztery minuty.

AZS wydał oświadczenie 22 marca ostrzeżenie dotyczące fałszywych okularów do zaćmienia słońca. Podkreśliła, że ​​bezpieczne urządzenia do monitorowania nasłonecznienia blokują wszystkie promienie ultrafioletowe, widzialne i podczerwone (IR) emitowane przez słońce, z wyjątkiem ich niewielkiej części.

„Zalecamy upewnienie się, że zakupione okulary zaćmienia pochodzą od jednego z producentów znajdujących się na naszej liście” – stwierdził AAS.

„Ale teraz, gdy wiemy, że podrabiane i niebezpieczne okulary zaćmienia są błędnie przedstawiane jako pochodzące od co najmniej jednego z tych producentów, musimy nalegać na bardziej ostrożne podejście”.

Na tym zdjęciu wykonanym w piątek 18 sierpnia 2017 r. Burial Long, uczeń czwartej klasy szkoły podstawowej Clardy Elementary School w Kansas City w stanie Missouri, ćwiczy prawidłowe używanie okularów zaćmieniowych w oczekiwaniu na poniedziałkowe zaćmienie słońca. (AP Photo/Charlie Riddell, plik)

AAS poinformowało, że istnieje sposób przetestowania okularów do zaćmienia słońca, aby upewnić się, że są autentyczne i bezpieczne. Obejmuje to kilka kroków, w tym noszenie go w pomieszczeniu i mrużenie oczu przed jasnym światłem, które powinno wydawać się przyćmione, a następnie wypróbowanie go na zewnątrz w słoneczny dzień. Przez okulary należy obserwować bardzo mało światła.

Trzeci krok polega na patrzeniu w słońce w okularach przez mniej niż sekundę. AAS twierdzi, że powinieneś widzieć okrągły dysk o ostrych krawędziach (widoczną twarz Słońca) i komfortowo jasny.

„W zależności od rodzaju filtra w okularach słońce może wydawać się białe, niebieskawobiałe, żółte lub pomarańczowe” – napisało Amerykańskie Stowarzyszenie Naukowe. „Jeśli Twoje okulary przejdą wszystkie trzy testy, prawdopodobnie są bezpieczne.”

READ  NASA SpaceX Crew-5 Picture-Perfect startuje na Międzynarodową Stację Kosmiczną

Jak zrobić kamerę otworkową z przedmiotów codziennego użytku, aby bezpiecznie oglądać zaćmienie słońca

Zwykłe okulary przeciwsłoneczne nie blokują wystarczającej ilości światła, a NASA twierdzi, że nawet jeśli słońce jest zasłonięte w 99%, może nadal powodować uszkodzenia.

Jednym ze sposobów obserwacji tego zjawiska jest użycie kamery otworkowej – którą można dokładniej określić jako projektor – którą można stworzyć przy użyciu przedmiotów, które większość z nas ma już w domu.

Projektor otworkowy można wykonać, wpychając szpilkę w kawałek papieru lub tektury, aby utworzyć mały otwór. Kiedy wyjmiesz tę kartkę papieru na zewnątrz i rzucisz cień na Ziemię, odrobina światła przechodząca przez dziurę wyświetla „mały obraz słońca” i pozwala na bezpieczne śledzenie zaćmienia.

Jeśli chcesz włożyć dodatkowy wysiłek i chcesz zaangażować dzieci w ciekawe zajęcia, możesz zrobić mały aparat otworkowy z pudełka po płatkach śniadaniowych, pudełka po butach lub innego kartonowego pudełka, które można łatwo trzymać przy oku .

Do tego projektu potrzebne będą kartka białego papieru, nożyczki, folia aluminiowa, szpilka i trochę taśmy klejącej.

To zaćmienie będzie pierwszym całkowitym zaćmieniem słońca, które będzie można zobaczyć w kanadyjskich prowincjach od 26 lutego 1979 r., pierwszym w Meksyku od 11 lipca 1991 r. i pierwszym w Stanach Zjednoczonych od 21 sierpnia 2017 r.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *