Alibaba uwalnia 360 milionów dolarów od Bilibili w ramach ostatniej sprzedaży aktywów

Alibaba uwalnia 360 milionów dolarów od Bilibili w ramach ostatniej sprzedaży aktywów

(Bloomberg) — Alibaba Group Holding Ltd. sprzedała prawie 360 ​​milionów dolarów akcji chińskiej platformy transmisji na żywo Bilibili Inc. Jest to najnowsza z serii transakcji dotyczących aktywów od pioniera e-commerce poszukującego kapitału na inwestycje w sztuczną inteligencję i rewitalizację, z dużym rabatem. Praca.

Najczęściej czytane w Bloombergu

Według osób zaznajomionych ze sprawą, Alibaba wyceniła sprzedaż 30,85 mln amerykańskich kwitów depozytowych Bilibili na 11,60 dolarów każdy, które prosiły o zachowanie anonimowości ze względu na prywatny charakter informacji. Oznacza to dyskonto o około 5,5% w stosunku do ceny zamknięcia akcji w środę. Akcje Bilibili spadły w piątek w Hongkongu aż o 8,4%, co jest największym spadkiem od dwóch miesięcy.

Alibaba, która od ponad dziesięciu lat jest jednym z najbardziej płodnych inwestorów w Chinach, od detalistów po start-upy, w ciągu ostatniego roku zaczęła stale zmniejszać swoje udziały. Sprzedała udziały producenta samochodów elektrycznych XPeng Inc. Oprócz SenseTime Group Inc. Sztuczna inteligencja, zmniejszając jednocześnie swoje udziały w notowanej na giełdzie w Hongkongu spółce GogoX Holdings Ltd.

Firma jest obecnie w trakcie modernizacji, której celem jest ponowne skupienie swojego ogromnego imperium biznesowego na podstawowych obszarach handlu detalicznego oraz obszarach zorientowanych na technologię, od chmury po sztuczną inteligencję. Alibaba przeprowadziła w tym roku duże zbiórki funduszy dla co najmniej dwóch chińskich start-upów zajmujących się sztuczną inteligencją, mimo że sprzedaje udziały w bardziej uznanych firmach, sygnalizując zamiar wydzielenia przestrzeni w potencjalnie transformacyjnej dziedzinie.

Przeczytaj więcej: Alibaba oświadczyła, że ​​w ramach ostatniej reformy rozważa sprzedaż sieci centrów handlowych

Oprócz kapitału przeznaczonego na inwestycje, Alibaba realizuje także jeden z największych programów zwrotu dla akcjonariuszy w kraju. Firma utworzyła odrębny podmiot do zarządzania portfelem aktywów na całym świecie, co analitycy postrzegają jako sposób na sprzedaż nieruchomości. Alibaba pozostaje dużym współwłaścicielem wielkich marek, takich jak Weibo Corp. i Sun Art Retail Group Ltd. Jak podaje Bloomberg News, rozważa sprzedaż swojego oddziału InTime Stores.

READ  Indie wznowią usługi regularnych lotów międzynarodowych od 27 marca po dwuletniej przerwie: The Tribune India

Podczas lutowej konferencji dotyczącej wyników finansowych nowy dyrektor generalny Eddie Wu zapowiedział zwiększenie inwestycji w swoją podstawową działalność, co jest oznaką rosnącej presji konkurencyjnej ze strony rywali, takich jak PDD Holdings Inc. i ByteDance Ltd. Alibaba nie odpowiedziała na prośby o komentarz. Czwartek.

„Nic dziwnego, że zarząd dużo mówił o zmianie orientacji swojej podstawowej działalności” – powiedział Fei-Sern Ling, dyrektor zarządzający Union Bancaire Privee.

Przeczytaj więcej: Alibaba wspiera firmę zajmującą się sztuczną inteligencją o wartości 2,5 miliarda dolarów w ramach drugiej dużej transakcji w 2024 r

Bilibili wypada nieco poza doświadczeniem Alibaba, chociaż wykazuje oznaki zmęczenia walką z technologią Douyin i Kuaishou firmy ByteDance.

Dział gier mobilnych nie odniósł stałych sukcesów i odnotował 12% spadek sprzedaży w kwartale grudniowym. Wejście firmy na rynek handlu internetowego napotyka również ostrą konkurencję ze strony Douyina i Xiaohongshu. Firma z siedzibą w Szanghaju pozostaje na minusie ponad dziesięć lat po założeniu.

Gigant handlu elektronicznego stał się większościowym udziałowcem Bilibili w lutym 2019 r. Oprócz bezpośredniego interesu gospodarczego, Alibaba jest głównym reklamodawcą w swojej witrynie do transmisji strumieniowej wideo. Jak wynika z najnowszego raportu rocznego Bilibili, obie firmy rozpoczęły współpracę przy tworzeniu treści w 2018 roku.

– Z pomocą Zhepinga Huanga i Jenny Yu.

Najczęściej czytane w Bloomberg Businessweek

©2024 Bloomberg L.P

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *