Aktor John Cena stoi w obliczu sprzeciwu w Chinach w związku z zawieszeniem Tajwanu

Tajpej, Tajwan (AP) – zawodowy aktor i zapaśnik John Cena przeprosił fanów w Chinach po tym, jak opisał Tajwan jako kraj w wywiadzie promocyjnym swojego nadchodzącego filmu i stał się najnowszą gwiazdą, która zmierzyła się z gniewem chińskich nacjonalistów.

W krótkim filmie opublikowanym we wtorek na chińskim portalu społecznościowym Weibo Cena nie wspomniał o Tajwanie ani nie wdawał się w szczegóły dotyczące incydentu, który miał miejsce na początku tego miesiąca, kiedy promował „Fast & Furious 9” w tajwańskich mediach.

„W jednym z wywiadów popełniłem błąd” – powiedział silnym chińskim mandaryńskim. „Chcę teraz powiedzieć, że jest to bardzo, bardzo, bardzo, bardzo, bardzo ważne. Kocham i szanuję Chiny i Chińczyków. Jest mi bardzo, bardzo przykro. Jeśli chodzi o mój błąd, naprawdę za niego przepraszam”.

W wywiadzie dla TVBS, tajwańskiego kanału kablowego, Sina również mówił po mandaryńsku, kiedy powiedział, że Tajwan będzie pierwszym „krajem”, który będzie mógł obejrzeć film. Spowodowało to poruszenie w Chinach, które w razie potrzeby traktują demokrację autonomiczną jako swoje terytorium siłą.

Nie było jasne, czy przeprosiny Cena się powiodły, ponieważ wiele komentarzy w chińskich mediach społecznościowych w odpowiedzi na jego film było negatywnych. Podobnie Cena spotkał się z pogardą w Stanach Zjednoczonych, gdzie senator Tom Cotton nazwał przeprosiny „żałosnymi”, a inni krytykowali je w mediach społecznościowych jako „tchórzliwe”.

Globalne korporacje i gwiazdy, które chcą zachować dostęp do lukratywnego chińskiego rynku, muszą ostrożnie podchodzić do wielu kwestii, w przypadku których gniew narodowy w Internecie może doprowadzić do bojkotu.

Chiny wywierają coraz większą presję na zagraniczne firmy w związku z oświadczeniami dotyczącymi Tajwanu, Hongkongu, Xinjiangu, Tybetu, Morza Południowochińskiego i innych kwestii, które Pekin uważa za drażliwe.

Linie lotnicze i inne międzynarodowe firmy były naciskane, aby na swoich stronach internetowych podawały Tajwan jako część Chin lub ryzykowały zniszczenie swojej działalności w Chinach.

READ  Elton John osiągnął rzadki status EGOT, zdobywając nagrodę Emmy na specjalnym koncercie

Chiński nadawca państwowy CCTV zerwał kontakty z NBA na rok w odpowiedzi na tweet dyrektora generalnego Houston Rockets, Daryla Moreya, popierający prodemokratycznych protestów w Hongkongu, chociaż post został szybko usunięty.

Wiadomości o zdobyciu Oscara przez chińską reżyserkę Chloe Zhao zostały zakazane w kwietniu po tym, jak pojawiły się stare wywiady, kiedy powiedziała, że ​​dorastała w miejscu, gdzie wszędzie są „kłamstwa”.

Marki, w tym szwedzki detalista H&M, Adidas i Nike, były celem bojkotów konsumenckich po tym, jak państwowe media skrytykowały je za wyrażanie zaniepokojenia doniesieniami o pracy przymusowej w regionie Xinjiang w zachodnich Chinach.

Tymczasem Fast & Furious 9 – najnowsza z serii Hollywood – wydawało się, że pomimo szumu w Chinach dobrze sobie radzi. Według doniesień lokalnych mediów film zarobił 155 milionów dolarów w kasie w Chinach od czasu jego premiery 21 maja.

Luna Nunez

"Gracz. Introwertyk. Rozwiązujący problemy. Twórca. Myśliciel. Przez całe życie ewangelista żywności. Orędownik alkoholu."

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *