Airbus planuje specjalną dywidendę i pobiera nowe tantiemy kosmiczne

Airbus planuje specjalną dywidendę i pobiera nowe tantiemy kosmiczne

autorstwa Tima Heffera

PARYŻ (Reuters) – Europejski Airbus ogłosił w czwartek specjalną dywidendę po ogłoszeniu lepszych wyników za 2023 r., do których przyczyniły się rekordowe zamówienia na samoloty i zwiększone dostawy, ale które uderzyło w nową opłatę w wysokości 200 mln euro (214,62 mln dolarów) dla borykającej się z problemami jednostki kosmicznej.

Największy na świecie producent samolotów komercyjnych stwierdził, że skorygowany podstawowy zysk operacyjny wzrósł o 4% do 5,8 miliarda euro, przy przychodach o 11% do 65,4 miliarda, a w 2024 r. spodziewał się, że podstawowy zysk operacyjny wyniesie od 6,5 do 7,0 miliarda euro.

Airbus zaproponował niezmienioną regularną dywidendę w wysokości 1,8 euro na akcję i dodał specjalną dywidendę w wysokości 1 euro na akcję, ponieważ środki pieniężne netto przekroczyły próg 10 miliardów euro zidentyfikowany wcześniej jako potencjalna zachęta do zwrotu środków pieniężnych akcjonariuszom.

Airbus korzysta z fali zamówień od linii lotniczych w obliczu odbicia popytu na podróże w związku z pandemią, co pomaga mu budować rezerwy gotówkowe, w przeciwieństwie do amerykańskiego konkurenta Boeinga, który tonie w długach w wyniku serii kryzysów.

Airbus, zgodnie z oczekiwaniami, spodziewał się dostarczyć około 800 samolotów w 2024 r., ale zapowiedział dodatkowe opóźnienie wejścia do eksploatacji wąskokadłubowego samolotu A321XLR na trzeci kwartał w stosunku do drugiego kwartału. W grudniu pierwszy samolot klienta wszedł w fazę montażu końcowego.

Perspektywy spółki nie podlegają dalszym zakłóceniom w ciasnych globalnych łańcuchach dostaw ani w gospodarce światowej.

Opłaty za jednostki kosmiczne wynoszą łączne odpisy w sektorze w zeszłym roku do 600 milionów euro i pojawiają się dzień po tym, jak agencja Reuters poinformowała, że ​​dyrektor generalny Guillaume Faury powiedział pracownikom, że nieoczekiwanie wysokie opłaty w branży są „nie do przyjęcia”.

Szef Space Systems Jean-Marc Nasr opuści swoje stanowisko ze skutkiem w przyszłym miesiącu, a Faury poinformował go w niedawnej wewnętrznej notatce, że „tak właśnie jest” – poinformował w środę Reuters. Nie udało nam się uzyskać komentarza od Nasra.

READ  Let's Eat: Charkuu 102 łączy w sobie najwyższej klasy wędliny z doskonałą przestrzenią eventową

Oskarżenia pomogły w obniżeniu zysków dywizji obronnej i lotniczej o 40% do 229 mln euro, podczas gdy zyski w branży helikopterów wzrosły o 15%.

Airbus należy do europejskich firm stojących w obliczu ostrej konkurencji ze strony amerykańskich platform startowych i nowej generacji tanich satelitów.

Jednakże Faury powiedział pracownikom w zeszłym miesiącu w piśmie, że Airbus ma lepszą pozycję dzięki wysokowydajnym przedsiębiorstwom z branży obronności i przestrzeni kosmicznej niż bez niego w tych obszarach.

(1 dolar = 0,9319 euro)

(Raport: Tim Heffer, redakcja: Muralikumar Anantharaman)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *