UEFA wzywa Ukrainę do usunięcia hasła „politycznego” z Eurogrupy | Wiadomości o Euro2020

Zarząd twierdzi, że „Chwała naszym bohaterom” ma „wyraźnie polityczny charakter” po skardze z Rosji.

Europejski Związek Piłki Nożnej (UEFA), organ zarządzający europejskim futbolem, nakazał Ukrainie usunąć „polityczne” logo z narodowej koszulki piłkarskiej na nadchodzący turniej Euro 2020.

UEFA poinformowała w środę, że napis „Chwała naszym mistrzom” wydrukowany na wewnętrznej stronie koszulki ma „wyraźnie polityczny charakter”.

Hasło to było powszechnie używane jako okrzyk bojowy podczas powstania ludowego na Ukrainie w 2014 roku, które obaliło wspieranego przez Kreml lidera Wiktora Janukowycza.

Posunięcie UEFA nastąpiło po tym, jak Rosja wysłała we wtorek list ze skargą do zarządu nad żółtą koszulką, który zawiera również zarys granic kraju, obejmujących zaanektowany przez Rosję Krym oraz separatystyczne regiony Doniecka i Ługańska.

UEFA powiedziała, że ​​mapa nie jest problemem, ponieważ rezolucja Zgromadzenia Ogólnego ONZ „uznaje granice terytorialne za szeroko wskazane w projekcie”.

Orzekł też, że fraza, która pojawiła się na zewnętrznej stronie koszulki – „Chwała Ukrainie” – jest sama w sobie akceptowalna i może być uznana za „ogólną, apolityczną frazę o ogólnonarodowym znaczeniu”.

Pieśń tę wykorzystali także protestujący, którzy zgromadzili się przeciwko Janukowyczowi podczas tak zwanej rewolucji Majdanu siedem lat temu.

Zarząd stwierdził jednak, że „specyficzne połączenie” dwóch logotypów na koszulce ma „wyraźnie polityczny charakter” oraz znaczenie historyczne i militarne.

Dlatego logo „Glory to Our Heroes” z wewnętrznej strony koszulki powinno zostać usunięte.

Rosja: Sport to nie pole bitwy

Rosja natychmiast z zadowoleniem przyjęła posunięcie UEFA, a rzeczniczka MSZ Maria Zacharowa powiedziała, że ​​sportu nie należy mieszać z polityką.

„Sport to nie pole bitwy, ale miejsce rywalizacji; to nie arena polityczna, ale sport. Bądź mistrzem sportu, a zdobędziesz chwałę.”

„Zrób to w ten sposób, a nie hasłami nacjonalistycznymi”.

READ  Allmark nie mógł się oprzeć Boston Bruins, którzy zjechali do boksów w Buffalo

Ukraina powiedziała, że ​​koszulka jest symbolem jedności narodowej, a prezydent Wołodymyr Zełenski opublikował w tym tygodniu na Instagramie selfie z zestawem.

Napięcia między Moskwą a Kijowem utrzymują się od czasu aneksji Krymu przez Rosję i rozpoczęcia wspieranej przez Rosję separatystycznej rebelii na wschodniej Ukrainie w 2014 roku.

Ukraina rozegra swój mecz otwarcia Euro 2020 z Holandią 13 czerwca w Amsterdamie i zmierzy się z Austrią i Macedonią Północną w grupie C.

Rosja zmierzy się z Belgią, najlepszą drużyną na świecie, w meczu otwarcia u siebie w Sankt Petersburgu 12 czerwca, a następnie zmierzy się z Danią i Finlandią.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *