Rzadkie diamenty znalezione w kosmosie w meteorytach

Naukowcy z RMIT University powiedzieli, że Lonsdalete – Rzadki, sześciokątny diament – pochodzi z kosmosu. Powiedzieli, że zderzenie planety karłowatej z asteroidą we wczesnym Układzie Słonecznym mogło stworzyć ten kosmiczny diament. Zdjęcie za pośrednictwem Billy’ego Huynha / Unsplash.

kosmiczne diamenty

Naukowcy już wcześniej odkryli maleńkie diamenty w meteorytach lub skałach z kosmosu. Ale teraz australijscy naukowcy Powiedział w tym tygodniu (12 września 2022) Potwierdzili obecność rzadkiej formy kosmicznego diamentu w czterech meteorytach schwytanych w Afryce Północnej. Te diamenty Lonsdalete. Warto zauważyć, że te, które znaleźli, są cieńsze niż ludzkie włosy Trudny. Co więcej – chociaż ziemskie diamenty powstają głęboko pod ziemią, ze względu na wysokie temperatury i ciśnienia – naukowcy uważają, że te rzadkie diamenty powstały w kosmosie. Może to być wynikiem starożytnego zderzenia planety karłowatej – być może podobnej do planety karłowatej Pluton – z gigantyczną asteroidą.

Kosmiczny diament otrzymał swoją nazwę od słynnego brytyjskiego krystalologa, Kathleen Lonsdale. Podczas gdy zwykły diament ma sześcian Przeciwnie, struktura krystaliczna, lonsdaleit, ma Sześciokątny struktura krystaliczna;

Dougal McCulloch z RMIT University w Melbourne w Australii i współautor badania. on jest zawieszony:

Badanie to jednoznacznie udowadnia, że ​​Lonsdalite istnieje w przyrodzie.

Badacze opublikowany Ich wyniki są 12 września w Recenzja równorzędna czasopismo Materiały Narodowej Akademii Nauk.

Cieńszy niż ludzki włos

Naukowcy odkryli lonsdaleit w rzadkim typie meteorytu znanego jako ureilit. W tym przypadku znalezione kryształy lonsdalitu są małe. McCulloch wyjaśnił:

Odkryliśmy również największe znane do tej pory kryształy lonsdalitu, które mają wielkość mikrona… dużo cieńsze niż ludzki włos.

Andrzeja Tomkinsa Z Uniwersytetu Monash dodał:

Uważamy, że lonsdaleit może być użyty do produkcji bardzo sztywnych części maszyn, jeśli uda nam się opracować proces przemysłowy, który promuje zastąpienie wstępnie uformowanych części grafitowych lonsdaleitem.

Trzech mężczyzn dyskutuje o tym, co widzą na ekranach komputerów.
Dougal McCulloch (po lewej) i Alan Salk z RMIT z Andrzeja Tomkinsa Z Uniwersytetu Monash (po prawej) w Zakładzie Mikroskopii i Mikroanalizy RMIT. obraz przez RMIT . Uniwersytet.

Twórz kosmiczne diamenty

Zespół wykorzystał zaawansowane techniki mikroskopii elektronowej, aby wykonać zdjęcia skrawków meteoru. W szczególności użyli go do odkrycia lonsdaleitu i zbadania, w jaki sposób on i zwykłe diamenty formowały się w kosmosie. McCulloch powiedział:

Istnieją mocne dowody na nowo odkryty proces formowania się londesalitów i zwykłych diamentów. Jest to podobne do procesu chemicznego osadzania par w stanie nadkrytycznym, który miał miejsce w tych skałach kosmicznych, prawdopodobnie na planecie karłowatej wkrótce po katastrofalnej kolizji.

Zespół uważa, że ​​lonsdaleit w meteorytach składał się z płyny nadkrytyczne. Wikipedia definiuje płyn nadkrytyczny jako:

Każda substancja w temperaturze i ciśnieniu powyżej jej punktu krytycznego, w którym nie ma wyraźnych faz ciekłych i gazowych, ale poniżej ciśnienia wymaganego do sprężenia jej w ciało stałe.

Naukowcy ci powiedzieli, że obecność płynu w stanie nadkrytycznym prawie idealnie zachowałaby kształt i teksturę wcześniej istniejącego grafitu. Tomkins wyjaśnił:

Później lonsdaleit został częściowo zastąpiony diamentem, gdy środowisko ochłodziło się i ciśnienie spadło.

Widok z boku na dwie złote skały, jedna z nich po prawej ma bardziej cętkowany wygląd.
Diament po lewej to czysty diament, natomiast diament po prawej to mieszanka diamentów i niewielkiej ilości Lonsdalitu. Zdjęcie za pośrednictwem Hiroaki Ohfuji et al./ Wikimedia Commons.

Zlokalizuj lonsdaleite

Naukowcy uważają, że Lonsdalite powstał w płaszczu niszczycielskiej wewnętrznej planety karłowatej. Planeta karłowata i asteroida, które zderzyły się, aby wyprodukować te kosmiczne diamenty, już dawno minęły. Tylko naukowcy Wiem kilku złóż kraterowych zawierających Lonsdalit, w tym krateru Barringera (meteoryt) w Arizonie.

READ  Jak dostrzec „ognisty pierścień” zaćmienia słońca na niebie w czwartek?

Jednak nie wszystkie urelity zawierają kosmiczne diamenty. Badaniami objęto 18 ureilitów, głównie z północno-zachodniej Afryki. Tylko cztery próbki zawierały rzadki lonsdaleit. Dopiero odkrycie lonsdaleitu w lokalnych osadach Tunguski doprowadziło naukowców do wniosku, że Wielki Wybuch w 1908 roku był meteorytem, ​​a nie kometą.

Od meteorytów do industrializacji

Alan Salk RMIT podsumował odkrycie, mówiąc EarthSky:

Ten wspólny wysiłek jest ważny z kilku kluczowych powodów. Zaproponowaliśmy pochodzenie tych meteorytów urilitowych, a także opisaliśmy największe dotychczas odkryte kryształy lonsdaleitu, wraz z nowo zaproponowanym mechanizmem powstawania, do którego pasują.

Sam Lonsdale jest bardzo interesującym materiałem, a wcześniejsze badania wykazały, że może być do 58% twardszy niż zwykły diament, ze względu na swoją heksagonalną strukturę atomową.

Mamy nadzieję, że jeśli uda nam się zasymulować warunki występujące w przyrodzie, być może będziemy w stanie hodować kryształy lonsdaleitu w laboratorium do dalszych badań i potencjalnych zastosowań przemysłowych w przyszłości.

Mężczyzna trzyma próbkę diamentu, podczas gdy inni wskazują na niego.
Andrew Tomkins (z lewej) z Alanem Salkiem trzymającym próbkę meteorytu ureilitu w Zakładzie Mikroskopii i Mikroanalizy RMIT. obraz przez RMIT . Uniwersytet.

Konkluzja: Naukowcy potwierdzili istnienie kosmicznych diamentów znanych jako lonsdaleit. Ponadto powiedzieli, że ich przyczyną jest prawdopodobnie zderzenie planety karłowatej z asteroidą.

Źródło: Zsekwencjonowane formowanie diamentów Lonsdaleite w meteorytach urelitowych poprzez osadzanie cieczy/oparów in situ.

Za pośrednictwem RMIT .Uniwersytet

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top