Polska stosuje nowe przepisy wobec Ukraińców przebywających w kraju od stycznia 2023 r.

Polskie władze zapowiedziały zmiany w specustawie o pomocy dla Ukraińców i wprowadzenie nowych warunków pobytu.

Według Visit Ukraine. Od dziś stycznia 2023 r. uchodźcy ukraińscy muszą pokrywać część kosztów utrzymania w mieszkaniach zbiorowych i ubiegać się o numer PESEL, SchengenVisaInfo.com raporty.

Zgodnie z nowymi przepisami, które wkrótce wejdą w życie, uchodźcy z Ukrainy, którzy wjechali do Polski po 24 lutego 2022 r., muszą ubiegać się o numer Publicznego Elektronicznego Systemu Ewidencji Ludności – numer PESEL.

Diia.pl wyjaśniła, że ​​odpowiedni system uznaje używany dokument elektroniczny za zezwolenie na pobyt i wskazał, że zgodnie z nowelizacją świadectwo ochrony czasowej uprawniałoby Ukraińców do przekroczenia granicy z Polską. Wiele razy bez wizy.

Odwiedź także Ukrainę. Wyjazd uchodźców ukraińskich z Polski będzie kontrolowany przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych i inne agencje – wyjaśnił dziś. Korzystając z takich środków, polskie władze planują uniknąć nieukierunkowanych wypłat pomocy finansowej, ponieważ będą miały dostęp do informacji o datach wjazdu i wyjazdu wszystkich Ukraińców.

Ponadto od 1 lutego 2023 r. uchodźcy ukraińscy przebywający w Polsce dłużej niż 120 dni będą musieli pokryć 50 proc. kosztów zakwaterowania – podkreśla to samo źródło. Potrzebna im kwota nie przekracza 40 zł (8,40 euro) na osobę dziennie.

Również od 1 maja 2023 r. uchodźcy z Ukrainy przebywający dłużej niż 180 dni będą musieli pokryć 75 proc. kosztów, czyli 60 zł (12,61 euro) na osobę dziennie. .

Pamiętaj, że obowiązują pewne wyjątki. Gdy nowe przepisy wejdą w życie, obowiązek zapłaty za zakwaterowanie będzie dotyczył osób niepełnosprawnych, dzieci, dorosłych emerytów, kobiet w ciąży, posiadających dzieci do 12 miesięcy, opiekunów co najmniej trojga dzieci oraz osób znajdujących się w trudnej sytuacji materialnej. .

poprzednio, SchengenVisaInfo.com informuje, że Komisja Europejska uruchomiła nowe internetowe narzędzie do poszukiwania pracy Pomoc Ukraińcom, którzy uciekli ze swojego kraju z powodu wojny, znaleźć zatrudnienie w UE.

READ  Poland Tour - Essential Racing Preview

Narzędzie pomoże Ukraińcom zidentyfikować i zmapować ich umiejętności, a także ułatwi ich dopasowanie do pracodawców z UE.

Wybór nauczyciela:

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top