Novak Djokovic wygrywa po przejściu Daniila Miedwiediewa na emeryturę

Novak Djokovic wystartuje w swoim 128. finale ATP w Astanie i piątym sezonie. Novak walczył z Daniilem Miedwiediewem i musiał zrobić wszystko, aby zdobyć drugi set i pozostać w konkursie. Daniel strzelił swojego otwierającego 6-4 i wycofał się po przełamaniu remisu w drugim secie z powodu kontuzji goleni, co zepchnęło Novaka na szczyt.

To był jedenasty i siódmy pojedynek Djokovica, który teraz zmierzy się ze Stefanosem Tsitsipasem w walce o tytuł. Daniel ma o osiem punktów więcej niż Novak i odniósł 26 zwycięstw oraz 11 niewymuszonych błędów. Rosjanin uratował dwa z trzech breakpointów i zgarnął dwa break pointy, wyglądając na chętnego do walki do końca, ale odczuwając ból w drugim punkcie dogrywki.

Daniel dwukrotnie miał dwa punkty do mety przy 5-5, 6-6, ale w końcówce tak nie było. Djokovic utrzymał miłość w pierwszym meczu i obaj serwowali dobrze 2-2. Daniel złamał miłość w piątym meczu, kiedy Novak wykonał długi bekhend, aby zbudować przewagę.

Serb zdobył dwa punkty przełamania w szóstym meczu, a drugi wykorzystał do wyciągnięcia drugiej połowy i zremisował wynik 3-3. Miedwiediew przełamał się po raz drugi z rzędu w siódmym meczu i kolejny mecz przeprowadził z wynikiem 5:3. Daniel strzelił pierwszego gola w 10. meczu i po 39 minutach utrzymał pozycję 15 na 6:4.

Novak Djokovic zagra w niedzielę o tytuł Astany.

Miedwiediew zachował punkt przełamania w drugiej połowie drugiego seta, a obaj gracze spisywali się dobrze w pozostałych setach, aby wejść do tiebreakera. Novak otworzył prowadzenie 5-3, zanim Daniel wyrównał 5-5 po dośrodkowaniu z bekhendu.

Miedwiediew obronił set point na 5-6, a Djokovic zajął drugie miejsce z miażdżącym zwycięstwem na punkcie 13. Serbowie zdobyli go, aby wprowadzić decydującego, zanim Rosjanin wycofał się, by zepchnąć Novaka na szczyt. „Już drugi raz w życiu odchodzę na emeryturę w ten sposób z tak bliskim członkostwem.