MediaTek dołącza do Qualcomm, wprowadzając sztuczną inteligencję podobną do ChatGPT do niedrogich telefonów

Producent chipów MediaTek wprowadził na rynek swój wysokiej jakości mobilny produkt silikonowy Dimensity 9300 tygodni temu, który umieści sztuczną inteligencję generowaną przez urządzenia w wysokiej klasy telefonach z Androidem. Teraz firma prezentuje nowy chip, Dimensity 8300, który zrobi to samo w przypadku tańszych telefonów.

Jeśli brzmi to znajomo, dzieje się tak dlatego, że Qualcomm zrobił to samo w zeszłym tygodniu, ogłaszając Snapdragon 7 Gen 3, który również podąża za Snapdragonem 8 Gen 3, wprowadzając sztuczną inteligencję generowaną na urządzeniu do telefonów z droższej warstwy premium. Ta bliska inwestycja pokazuje, jak chętnie firmy mobilne chcą wykorzystać trend generatywnej sztucznej inteligencji ogarniający branżę technologiczną.

MediaTek nie zdradził, co będą w stanie zrobić telefony korzystające z chipa Dimensity 8300 w świecie generatywnej sztucznej inteligencji. Ogólnie rzecz biorąc, firma okazała się mniej otwarta niż rywal Qualcomm, który podczas niedawnego szczytu Snapdragon Summit przechwalał się, że telefony korzystające z jej chipów będą mogły wykorzystywać generatywną sztuczną inteligencję do generowania inteligentniejszych sugestii Asystenta, trików wideo i automatycznego rozszerzania obrazów poza ich pierwotne granice. .

Obie firmy zachwalają zalety sztucznej inteligencji generowanej na urządzeniu w porównaniu z rozwiązaniami opartymi na chmurze. Ponieważ obliczenia są wykonywane na urządzeniu, a nie wysyłane do centrum danych, odpowiedzi powinny przychodzić szybciej i mogą uwzględniać dane osobowe, takie jak zachowanie i preferencje dotyczące lokalizacji, które w idealnym przypadku nie powinny nigdy opuszczać telefonu. Dodatkowo może działać, jeśli użytkownicy wyjdą poza zasięg sieci komórkowej.

Czytaj więcej: Podczas mojej podróży na Hawaje mogłem korzystać ze sztucznej inteligencji telefonu Qualcomm podobnej do ChatGPT

MediaTek nie opublikował również wskaźników wydajności generatywnej sztucznej inteligencji dla Dimensity 8300, ale firma stwierdziła, że ​​spodziewa się niższych wskaźników wydajności w przypadku wysokiej klasy Dimensity 9300. Dimenity 9300 może wygenerować obraz ze stabilnym rozproszeniem w mniej niż jedną sekundę i może uruchamiać modele AI z 7 miliardami parametrów na sekundę z szybkością 20 kodów na sekundę. Dimensity 8300 może obsługiwać duże modele językowe z maksymalnie 10 miliardami parametrów.

READ  Uwielbiam Power Bank Anker 10 000 mAh – a jego cena spadła do 13 dolarów

Qualcomm stosuje podobne podejście do swoich chipów, twierdząc, że Snapdragon 7 Gen 3 ma mniej produktywne możliwości AI niż mocniejszy chip Snapdragon 8 Gen 3.

MediaTek powiedział, że 8300 ma inne ulepszenia w stosunku do swojego poprzednika, Dimensity 8200, w tym procesor zyskuje o 20% większą prędkość i do 30% lepszą efektywność energetyczną, podczas gdy jego procesor graficzny ma o 60% większą wydajność i efektywność. 55% lepszą efektywność energetyczną. Jednostka przetwarzająca AI jest taka sama, jak w bardziej premium Dimensity 9300, co zapewnia lepszą wydajność w przypadku tradycyjnych zadań AI, takich jak ulepszanie obrazu.

Inne ulepszenia powinny sprawić, że telefony korzystające z Dimensity 8300 będą miały trwalsze baterie i będą lepiej łączyć się z akcesoriami, takimi jak słuchawki douszne i gamepady.

MediaTek odmówił podania informacji, które marki telefonów zobowiązały się do używania Dimensity 8300 w swoich urządzeniach. Poprzedni Dimensity 8200 został znaleziony w Vivo V29 Pro, Vivo V27 Pro i innych telefonach, które nie były powszechnie dostępne w USA.

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *