Kanadyjska aktywistka i gwiazda kantopopu Denise Ho zwolniona za kaucją w Hongkongu

Gwiazda Cantopopu i obywatelka Kanady Denise Ho została zwolniona za kaucją w czwartek po południu po 36 godzinach przetrzymywania w Hongkongu.

Obrońcy praw człowieka wezwali Kanadę do interwencji i udzielenia pomocy dyplomatycznej Hu po jej aresztowaniu w środę rano wraz z sześcioma dziennikarzami.

Były federalny minister sprawiedliwości i znany prawnik ds. praw człowieka, Irwin Kotler, powiedział, że Kanada ma obowiązek zająć stanowisko lidera w Deklaracji przeciwko arbitralnym zatrzymaniom w stosunkach międzypaństwowych na początku tego roku oraz jako jeden z założycieli mediów. Sojusz Wolności.

„To, co obserwujemy, jest bezpośrednim atakiem nie tylko na wolność mediów, nie tylko na bezpieczeństwo dziennikarzy, nie tylko na ruch demokratyczny – ale także na samą demokrację w Hongkongu” – powiedział Kotler.

„Rząd kanadyjski ma tutaj określone obowiązki, poza tymi, jakie ma Wspólnota Demokracji”.

Kotler spotkał Ho na Szczycie Praw Człowieka i Demokracji w Genewie w 2020 roku.

„Zainspirowała mnie i była odważnym głosem w promowaniu i ochronie praw człowieka i demokracji” – powiedział.

Orędownik praw LGBT, ruch prodemokratyczny

On, podobnie jak Kotler, jest mieszkańcem Montrealu. Urodziła się w Hongkongu, ale dorastała w Broussard na South Beach. Po ukończeniu szkoły średniej uczęszczała do CEGEP w Montrealu, po czym wróciła do Hongkongu.

Jako gwiazda muzyki pop i muzyki, stała się jedną z pierwszych lokalnych celebrytek, która ujawniła się jako wesoły podczas parady dumy w Hongkongu w 2012 roku i od tego czasu broniła praw gejów, a także była zaangażowana w miejski ruch prodemokratyczny. który również został aresztowany w 2014 roku.

minister spraw zagranicznych Melanie Jolie ćwierkanie W środę kanadyjscy urzędnicy konsularni powiedzieli, że są „zaangażowani i gotowi do udzielenia pomocy w terenie”, a sprawy globalne monitorują sytuację.

„Kanada zawsze będzie popierać demokrację i wolność prasy”, napisała Jolie, „Jesteśmy głęboko zaniepokojeni aresztowaniami w Hongkongu obecnych i byłych członków zarządu i personelu Stand News, w tym obywatela Kanady i aktywisty Dennisa Ho. „

READ  Kanada wznawia loty ewakuacyjne do Afganistanu, gdy USA odzyskują kontrolę nad lotniskiem w Kabulu - National
Dennis Ho, piosenkarz i działacz na rzecz demokracji, przemawia podczas przesłuchania Komitetu Wykonawczego Kongresu w sprawie Chin na Kapitolu w Waszyngtonie 17 września 2019 r. Był wśród siedmiu osób aresztowanych w środę w Hongkongu. (Brago/Bloomberg/Getty Images)

Podczas protestu w Hongkongu w 2019 roku Ho powiedziała, że ​​dorastanie w Montrealu pomogło jej wyrazić podstawowe prawa.

„Dla mnie Kanada jest kolejnym domem. Czego się tam nauczyłam, stosuję to tutaj, w Hongkongu” – powiedziała.

Jego aresztowanie zszokowało jego zwolenników

Wiadomość o aresztowaniu Ho była szokiem dla członków Hong Kong Group z McGill, prodemokratycznej grupy studenckiej na Uniwersytecie w Montrealu.

Jeden z członków założycieli, którego tożsamość jest chroniona przez CBC News, ponieważ obawiają się represji za wypowiadanie się na rzecz aktywizmu w Hongkongu, powiedział, że Ho był inspiracją do powstania grupy.

„To było przerażające dla naszej grupy” – powiedział członek. „Wszyscy martwimy się, że pewnego dnia jeden z nas lub jeden z naszych przyjaciół zostanie aresztowany w Hongkongu po aresztowaniu wszystkich tak zwanych znanych aktywistów. To pokazuje zaangażowanie Chin w cenzurę i to, jak wpływa ona również na Kanadyjczyków”.

Studentka powiedziała również, że wielu członków jej grupy identyfikuje się jako LGBTQ, co otwarcie uczyniło to dla nich ważniejszym.

„Jedną z rzeczy, które naprawdę nam pokazała, jest to, że nigdy nie będziemy wolni bez demokracji, a jeśli chcemy praw LGBT lub innych praw, naprawdę musimy nadal walczyć o demokrację w Hongkongu” – powiedziała.

Jest artystą mieszkającym w Hongkongu i obrońcą praw LGBT na scenie podczas Forum Wolności w Oslo, Norwegia, 27 maja 2019 r. (NTB Scanpix/Ryan Kelly przez Reuters)

Ho został aresztowany po tym, jak hongkońska policja bezpieczeństwa dokonała nalotu na biuro prodemokratycznego serwisu internetowego Stand News. Jest byłym członkiem zarządu organizacji informacyjnej.

Policja poinformowała w oświadczeniu, że dwóch innych dziennikarzy Stand News i starszych pracowników zostało aresztowanych pod zarzutem „zmowy w celu opublikowania wywrotowych publikacji”.

Co się stanie z wolnością prasy w Hongkongu?

Aresztowania mają miejsce, gdy władze rozprawiają się z protestami w regionie półautonomicznym. Policja w Hongkongu wcześniej napadała na biura nieistniejącego już Apple Daily, konfiskując pudła z materiałami i komputerowe dyski twarde, aby pomóc w śledztwach i zamrażając aktywa milionów, co później zmusiło gazetę do zaprzestania działalności.

Policja oskarżyła wydawcę Apple Daily Jimmy’ego Laya, który jest już uwięziony pod innymi zarzutami, o sianie niezgody we wtorek.

„Nie bierzemy na cel dziennikarzy, nie bierzemy za cel mediów, bierzemy na cel tylko przestępstwa związane z bezpieczeństwem narodowym” – powiedział Lee Kwai Wah, główny inspektor Narodowej Administracji Bezpieczeństwa policji.

Policjanci z Hongkongu aresztowali w środę redaktora Stand News Patricka Lama, drugiego od lewej. (Vincent Yu/The Associated Press).

Członek McGill z Hongkongu powiedział, że Stand News i Apple Daily były dwiema jedynymi niezależnymi lokalnymi organizacjami informacyjnymi w Hongkongu.

Zastanawiałem się, co stanie się z zagranicznymi dziennikarzami w mieście – i ogólnie z wolnością prasy.

„Dlatego musimy robić to, co robimy, ponieważ nikt nie walczy o nasze prawa” – powiedziała.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top