Japonia zamierza zwrócić próbki gleby z księżyca Marsa do 2029 r

Japońska agencja kosmiczna planuje zwrócić próbki gleby z regionu Marsa przed amerykańską i chińską misją, która obecnie działa na Marsie, w nadziei na znalezienie wskazówek dotyczących pochodzenia planety i możliwych śladów życia.

Japan Aerospace Exploration Agency (JAXA) planuje w 2024 roku wystrzelić odkrywcę, który wyląduje na marsjańskim księżycu Fobos, aby zebrać 10 gramów (0,35 uncji) gleby i zwrócić ją na Ziemię w 2029 roku.

Szybki lot powrotny sprawi, że Japonia wyprzedzi Stany Zjednoczone i Chiny w zwracaniu próbek z regionu Marsa, mimo że rozpoczął się później, powiedział kierownik projektu Yasuhiro Kawakatsu na internetowej konferencji prasowej w czwartek. Łazik Perseverance NASA działa w kraterze wulkanu Marsa, gdzie zbierze 31 próbek, które zostaną zwrócone na Ziemię z pomocą Europejskiej Agencji Kosmicznej już w 2031 roku. Chiny wylądowały na Marsie w maju i planują zwrócić próbki około 2030 roku.

Naukowcy JAXA uważają, że około 0,1 procent wierzchniej warstwy gleby na Fobosie pochodzi z Marsa, powiedział Kawakatsu, a 10 gramów może zawierać około 30 ziaren, w zależności od konsystencji gleby. Gleba na Fobosie jest prawdopodobnie mieszaniną materii z samego Księżyca i materii z Marsa rozprzestrzenianej przez burze piaskowe, powiedział Tomohiro Usui, profesor w Instytucie Nauk o Przestrzeni Kosmicznej i Kosmicznej. Powiedział, że zbieranie próbek z wielu lokalizacji na Fobosie może zapewnić większą szansę na uzyskanie potencjalnych śladów życia z Marsa niż pozyskiwanie gleby z jednego miejsca na Marsie.

Naukowcy JAXA powiedzieli, że każda forma życia, która mogła pochodzić z Marsa, umrze od ostrego promieniowania słonecznego i kosmicznego na Fobosie. Misje NASA i ESA koncentrują się na możliwych formach życia i ewolucji regionu krateru Jezero, który uważany jest za starożytne jezioro. Usui powiedział, że badając próbki gleby Phobosa, w tym materiał z Marsa, naukowcy mają nadzieję poznać ewolucję marsjańskiej biosfery.

READ  NASA dostaje 1 miliard dolarów na ponowne zbadanie Wenus

Powiedział, że japońskie badania nad próbkami Phobosa i NASA z określonych miejsc w kraterze Marsa mogą się wzajemnie uzupełniać i prowadzić do odpowiedzi na pytania, takie jak to, w jaki sposób marsjańskie życie, jeśli w ogóle, pojawiło się w czasie i przestrzeni.

W grudniu ubiegłego roku sonda JAXA, Hayabusa2, zwróciła ponad 5 gramów (0,19 uncji) gleby z asteroidy Ryugu, oddalonej o ponad 300 milionów kilometrów (190 milionów mil) od Ziemi, w ramach pierwszego na świecie udanego powrotu próbki asteroidy.

(Ta historia nie została edytowana przez pracowników Devdiscourse i jest automatycznie generowana z udostępnionego kanału.)

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top