Jak Emiraty przetransportowały statek kosmiczny na Marsa – za pierwszym podejściem

Jak Emiraty przetransportowały statek kosmiczny na Marsa – za pierwszym podejściem

Zdobycie większej wiedzy na temat klimatu na Marsie może pomóc w badaniu długoterminowych wzorców pogodowych na Ziemi, w tym tego, co mogą oznaczać długoterminowe zmiany klimatu.

„Miliardy lat temu planeta Mars przeszła poważną transformację” — mówi Al Matrooshi. „A zrozumienie takich procesów dotyczących tego, jak Mars w przeszłości stał się teraźniejszością, jest ważne. Ponieważ chcemy zrozumieć, co stało się z naszą planetą, ponieważ istnieją między nami pewne podobieństwa. Nie powiedziałbym, że jesteśmy dokładnie tacy sami – na przykład, mamy wielkie pole magnetyczne, które chroni nas przed słońcem, a Mars nie. On to ma. Nie ma takiej ochrony jak my. To może przyczynić się do tak drastycznych zmian”.

Główna misja Hope na Marsa ma trwać jeden samotny rok, co odpowiada dwóm latom na Ziemi. Ale zespół Alama Al Matroushiego już patrzy dalej. „W tym roku, w którym prowadziliśmy nasze obserwacje, Słońce nie było zbyt aktywne – nie byliśmy na szczycie cyklu słonecznego”. To może się zmienić, jeśli misja zostanie przedłużona, co zaowocuje bardzo różnymi notatkami. „W tej chwili obserwujemy znaczny wzrost aktywności Słońca. Jaki to ma wpływ? [Mars’] atmosfera?”

Zrozumienie tego zapewniłoby zespołowi Emirates głębszy wgląd w przeszłość. „Ponieważ próba zrozumienia, w jaki sposób takie działania wpływają na marsjańską atmosferę pod względem ucieczki pod względem klimatu, pod względem burz piaskowych i tak dalej, może dać nam pewne wskazówki dotyczące tego, co się stało, lub przyczynić się do zmian, które już widzieliśmy w przeszłości. I możemy ekstrapolować niektóre idee, które mogą pomóc nam również na Ziemi.

Pogoda nie była jedynym znaleziskiem. W sierpniu 2022 roku Hope przesłała pierwsze szczegółowe zdjęcia „Patchy Aurora” w górnych warstwach atmosfery Marsa, wskazując na chaotyczny punkt styku atmosfery planety z wiatrem słonecznym. Wcześniej naukowcy spodziewali się, że zorza polarna na Marsie będzie stosunkowo regularna.

READ  Świadomość zrównoważonego rozwoju przestrzeni kosmicznej zwiększa możliwości w

Misja Hope potrwa do lutego przyszłego roku i wszystko idzie zgodnie z planem. Al Matrooshi już nie może się doczekać tego, co może ujawnić w nadchodzących miesiącach. „Rok na Marsie nigdy nie będzie taki sam” — mówi. Na przykład ten rok był rokiem świetlnym dla burz piaskowych – chociaż wystąpiło kilka burz regionalnych, nie zaobserwowano żadnej prawdziwie globalnej burzy. „Mogę sobie tylko wyobrazić, gdybyśmy byli w stanie monitorować takie burze, które przetaczają się przez całą planetę”. Podniecenie w jej głosie jest wyczuwalne nawet przez Zoom. „To naprawdę ekscytujące. Jest dużo nauki do rozpakowania”.

Dołącz do 1 miliona fanów Future poprzez polubienie nas Facebooklub śledź nas Świergot lub Instagram.

Jeśli podoba Ci się ta historia, Zapisz się do cotygodniowego biuletynu bbc.comzatytułowany „The Essential List” – starannie wyselekcjonowany zbiór opowiadań z BBC przyszłyi kulturai życie zawodowei Podróż i wczesny Dostarczane na Twoją skrzynkę odbiorczą w każdy piątek.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *