Holandia, Polska i Ukraina przypieczętowały kwalifikacje FIH Hockey5s do Mistrzostw Świata Kobiet 2024

Mistrzostwa Europy Kobiet EuroHockey5s 2023 zakończyły się dziś w Wałczu w Polsce, gdzie Holandia zdobyła złoty medal i zakwalifikowała się do FIH Hockey5s World Cup Oman 2024 w rywalizacji kobiet wraz z Polską i Ukrainą.

Holandia i Polska były dominującymi drużynami odpowiednio w grupie A i grupie B, wygrywając wszystkie cztery mecze w spektakularny sposób i zajmując pierwsze miejsce w swoich grupach. Ukraina zajęła drugie miejsce w grupie A, a Szwajcaria w grupie B po wygraniu 3 meczów i przegraniu 1 meczu.

Holandia pokonała Szwajcarię w pierwszym półfinale i wyprowadziła Szwajcarię do drugiej połowy, prowadząc jedną bramką do przerwy 5: 0, z pięcioma różnymi zawodnikami na liście strzelców. Drugi półfinał okazał się znacznie zacięty, ponieważ gospodarze, Polska, wygrali 3:2 po późnym powrocie Ukrainy!

Holandia i Polska potwierdziły swoje miejsca na nadchodzących FIH Hockey5s World Cup Oman 2024, wygrywając półfinały! Zajmując trzecie miejsce, Szwajcaria i Ukraina starły się w meczu o brązowy medal. Ukraina zaprezentowała imponujący pokaz ofensywnego hokeja, strzelając trzy gole w każdej połowie, by wyprzedzić Szwajcarię i zakwalifikować się do inauguracyjnych Mistrzostw Świata!

Kapitan Ukrainy Alina Fadiyeva, mówiąc o wielkim osiągnięciu swojej drużyny, powiedziała: „Jestem bardzo zadowolona z tak wspaniałego występu naszej drużyny. Chciałbym podziękować wszystkim naszym kibicom, którzy oglądali mecz. Mamy wiele uczuć. Po półfinale byliśmy bardzo rozczarowani, bo mieliśmy duże szanse na zwycięstwo i awans do finału; Ale cieszymy się, że dzisiaj wygraliśmy i jedziemy na mistrzostwa świata. To zwycięstwo całej Ukrainy!

W finale Holandia prowadziła 3 bramkami w pierwszych 10 minutach meczu. Polakom udało się odzyskać bramkę w przerwie, ale co ważne, Holandia weszła na szachownicę jako pierwsza w drugiej połowie i w 22. minucie przywróciła 3-bramkowe prowadzenie. Mecz zakończył się zwycięstwem Holandii 7:3.

Przemawiając po zwycięstwie swojego zespołu, holenderski kapitan Noor de Bott powiedział: „Naprawdę wspaniale; Dobry mecz z Polską. Atmosfera była bardzo dobra i graliśmy dobrze. Zwłaszcza grając przeciwko rodzinnemu miastu łatwo było nas zmotywować. Tutaj również otrzymaliśmy dobre wsparcie od naszych rodzin.

READ  Polski bank centralny ponownie podnosi stopy procentowe, gdy inflacja rośnie do 20 lat

Inauguracyjna edycja FIH Hockey5s World Cup 2024 zostanie rozegrana w dniach 24-31 stycznia 2024 r. w Maskacie w Omanie. 16 drużyn będzie rywalizować zarówno w rozgrywkach męskich, jak i kobiecych.

Namibia, Republika Południowej Afryki i Zambia z Afryki zakwalifikowały się do mistrzostw świata w rywalizacji kobiet. USA, Urugwaj i Paragwaj zakwalifikowały się z Pan America. Poza Holandią, Polską i Ukrainą, które obecnie kwalifikują się z Europy, po trzy drużyny z Oceanii i Azji zakwalifikują się do mistrzostw świata jeszcze w tym roku.

W rywalizacji mężczyzn do mistrzostw świata zakwalifikowały się drużyny Holandii, Polski i Szwajcarii z Europy oraz Egiptu, Kenii i Nigerii z Afryki. USA, Trynidad i Tobago oraz Jamajka zakwalifikowały się z Pan America. Trzy drużyny z Oceanii i Azji zakwalifikują się do mistrzostw świata w dalszej części roku.