Dyrektor generalny Amazona twierdzi, że firma zwolni ponad 18 000 miejsc pracy

Dyrektor generalny Amazon, Andy Jassy, ​​powiedział, że zwolnienia Amazona wzrosną teraz do ponad 18 000 stanowisk w ramach ujawnionej wcześniej redukcji siły roboczej. Uwaga sztabu generalnego Środa.

Powiedział, że zwolnienia, które Amazon ogłosi od 18 stycznia, będą miały ogromny wpływ na organizacje handlu elektronicznego i zasobów ludzkich firmy. W notatce Jassy’ego nie podano, w jakich krajach miałyby nastąpić cięcia.

CBC News skontaktowało się z firmą, aby zapytać, czy zwolnienia będą miały wpływ na pracowników w Kanadzie. W odpowiedzi firma dołączyła notatkę Jassy.

Cięcia wynoszą sześć procent około 300-tysięcznej siły roboczej Amazona i oznaczają szybką zmianę dla detalisty, który niedawno podwoił swój podstawowy pułap płac, aby bardziej agresywnie konkurować o talenty.

Amazon zatrudnia ponad 1,5 miliona pracowników na całym świecie, w tym pracowników magazynowych, i jest drugim co do wielkości prywatnym pracodawcą w Stanach Zjednoczonych, po Wal-Marcie.

Jej akcje wzrosły o 1,8 procent do 86,71 dolarów amerykańskich w obrocie przedsesyjnym w czwartek.

„Nie wiemy, jak to wpłynie na nas”: związki zawodowe

Rzecznik londyńskiego związku GMB powiedział, że jest świadomy redukcji zatrudnienia, ale plany nie będą miały wpływu na jego członków.

Członkowie związku, którzy pracują w magazynie Amazona w Coventry w środkowej Anglii, planują strajk na 25 stycznia w związku ze sporem płacowym z gigantem handlu elektronicznego.

Zbliżające się zwolnienia Amazona będą miały ogromny wpływ na osoby pracujące w handlu elektronicznym i operacjach związanych z zasobami ludzkimi. (Evan Mitsui/CBC)

Laurent Degoussee z konsorcjum SUD we Francji powiedział, że plany nie wpłyną na jednostkę Amazon Logistique France firmy.

Douglas Harper, rzecznik największego związku zawodowego w Hiszpanii, CCOO, skrytykował całkowity brak informacji ze strony firmy.

„Nie wiemy, jak wpłynie to na nas w Hiszpanii” – powiedział Harper Reuterowi. „Możemy założyć, że jest to pierwszy krok przed zwolnieniami w pozostałej części działalności, nie tylko siły roboczej firmy, ale nie mamy żadnych oficjalnych danych”.

Ritesh Kotak, analityk cyberbezpieczeństwa i technologii z Toronto, powiedział CBC News, że chociaż spodziewano się zwolnień, ich zakres nie.

„Sama liczba wydaje się zaskakująca, a także to, gdzie ją wycięli, w pewnym sensie wzięła mnie szturmem” – powiedział Kotak. Dodał, że Amazon inwestuje w automatyzację od kilku lat, ale efekty te są zwykle najbardziej odczuwalne w jego operacjach magazynowych.

„Interesujące jest również obserwowanie cięć w zasobach ludzkich i marketingu oraz tego, co może to symbolizować dla firmy” – powiedział Kotak. Jak każda inna organizacja technologiczna, [Amazon] Zasadniczo zatrudniała więcej na początku pandemii i nie doceniła długoterminowego popytu w swoim sektorze”.

oglądać | Duże firmy technologiczne dotknięte recesją i zwolnieniami:

Niepewność uderza w wielkie technologie z recesjami i zwolnieniami

Po latach stałego wzrostu światowe zapasy technologii i ceny kryptowalut gwałtownie spadają, co prowadzi do zwolnień i zamrożenia zatrudnienia w czołowych firmach.

W notatce Jassy powiedział, że planowanie roczne „było trudniejsze, biorąc pod uwagę niepewną gospodarkę i to, że w ciągu ostatnich kilku lat szybko zatrudnialiśmy”.

Amazon przygotowywał się na prawdopodobnie wolniejszy wzrost, ponieważ wysoka inflacja zachęciła firmy i konsumentów do cięcia wydatków. W ciągu ostatniego roku cena jego akcji spadła o połowę.

Firma zaczęła zwalniać pracowników w listopadzie ze swojego działu sprzętowego, a źródło powiedziało wówczas Reuterowi, że celowała w około 10 000 cięć.

Fala zwolnień technicznych trwa

Według serwisu śledzącego Layoffs.fyi światowy przemysł technologiczny zwolni w 2022 roku ponad 150 000 pracowników, a liczba ta wciąż rośnie.

Salesforce powiedział w środę, że planuje usunąć około 10 procent pracowników na całym świecie, czyli około 8 000 osób, od 31 października.

Odwrócenie losów Amazona było wyraźne. Z firmy uważanej za niezbędną w czasie pandemii do dostarczania towarów do domów zamkniętych, zmieniła się w firmę hiper-popytową.

Zwolnienia przekraczają teraz 11 000 cięć ogłoszonych przez firmę macierzystą Facebooka, Meta, w zeszłym roku.

Niedzielny magazyn24:44Co zwolnienia z Twittera i Meta mogą oznaczać dla przyszłości Big Tech

Prawie 15 000 pracowników technologicznych zostało zwolnionych w tym miesiącu w dwóch największych na świecie firmach zajmujących się mediami społecznościowymi, ponieważ Meta, firma matka Twittera i Facebooka, dokonała dużych zmian, które według nich są konieczne, aby zachować konkurencyjność. Ale autor science fiction, aktywista i pisarz Cory Doctorow uważa, że ​​zwolnienia to tylko najnowszy przykład pracowników, którzy ponoszą ciężar złych decyzji podejmowanych przez miliarderów technologicznych. Doctorow dołącza do Piya Chattopadhyay, aby porozmawiać o swojej nowej książce, Chokepoint Capitalism, która bada walkę o lepsze standardy pracy w Big Tech i przedstawia argumenty za pracą zespołową, aby utrzymać Elona Muska i Marka Zuckerberga na świecie w ryzach.

Uwaga Jassy nastąpiła po raporcie w Wall Street Journal, że redukcja obejmie ponad 17 000 miejsc pracy. Powiedział, że Amazon zdecydował się ujawnić wiadomości przed poinformowaniem pracowników, których to dotyczy, dlaczego doszło do wycieku.

Amazon nadal musi złożyć pewne zawiadomienia prawne dotyczące masowych zwolnień i planuje wypłacić odprawę.

„Amazon poruszał się w trudnych i niepewnych gospodarkach w przeszłości i nadal będziemy to robić” – powiedział Jassy.

READ  Jeff Bezos poparł General Fusion budowę obiektu syntezy jądrowej w Wielkiej Brytanii

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top