Zwolnienia pracowników technicznych i poszkodowanych

The technologia Sektor był ratunkiem dla tysięcy pracowników w Toronto podczas pandemia: Ponieważ pracownicy usług są zwalniani podczas blokad, firmy technologiczne podliczyły się im, dając wielu szansę na zdobycie nowej, bardziej lukratywnej pracy.

Ale teraz to sektor technologiczny jest pod presją: w ciągu ostatnich kilku miesięcy duże firmy, takie jak Wealthsimple i Thinkific Labs Inc. A Clearco i Coinsquare zwolnili po setkach pracowników, a liczba zwolnień wyniosła łącznie dziesiątki tysięcy w całym sektorze. W obliczu recesji, gwałtownego spowolnienia zakupów online i inflacji obniżającej zyski sprzedaż technologii gwałtownie spadła, a ceny akcji gwałtownie spadły.

Według danych śledzenia zwolnieniaDo tej pory w 2022 r. 448 startupów zwolniło łącznie prawie 62 tys. osób. Ritual, Wealthsimple, Clearco i Touchbistro miały w tym roku największe rundy zwolnień w Toronto, ale żadna z kanadyjskich firm nie wycięła się tak głęboko, jak kochana technologia Ottawa. Shopify.

Firma e-commerce ogłosiła, że ​​w zeszłym tygodniu zwolniła 10 procent swoich pracowników, czyli około 1000 osób, a platforma sieciowa LinkedIn została zalana ogłoszeniami o zwolnieniach, postami w poszukiwaniu pracy i słowami współczucia od tych, którzy przeżyli awarię.

Gwiazda rozmawiała z niektórymi niedawno zwolnionymi pracownikami technicznymi, a także studentami przygotowującymi się do szybkiego wejścia w świat technologii i stwierdził, że chociaż spodziewają się bardziej wymagającego roku w przyszłości, żadne z nich nie żałuje swojego wyboru kariery – długoterminowe perspektywy pozostają różowe.

Gdy zwolnienia w Shopify dobiegają końca, Victor Escobedo może współczuć osobom dotkniętym chorobą, ponieważ został zwolniony niecałe dwa miesiące temu po ośmiu latach w branży technologicznej.

Escobedo pracował w małej firmie Web3 i przez cały czas spędzony w technologii zmieniał pracę tylko z własnej woli.

– To trochę dziwne – powiedział Escobedo.

Escobedo zawsze czuł się bezpiecznie w technologii, ale na początku tego roku, kiedy zaczął słyszeć o zwalnianiu ludzi przez duże firmy technologiczne, wiedział, że może być następny. W końcu większość ról, które zostały zniesione, nie była programistami ani inżynierami, ale rolami skoncentrowanymi na ludziach, takimi jak jego – obsługa klienta, personel i inne.

READ  Akcje kanadyjskie blisko pierwszej korekty od czasu krachu COVID w 2020 r.

Niemniej jednak stało się to wcześniej, niż się spodziewał.

Teraz wydaje się, że rynek pracy zmienił się dramatycznie dla Escobedo. Wysłał swoje CV „tysiąc razy”, robiąc wszystkie właściwe rzeczy, ale nie zostaje użądlony. To niepewny czas, ale podchodzi do niego z optymizmem i pracuje nad własną firmą po ukończeniu studiów.

Uważa, że ​​rynek pracy ustabilizuje się w przyszłym roku, ale przygotowuje się na wyboistą jazdę w krótkim okresie.

„Na pewno jest więcej zwolnień” – powiedział Escobedo. „To będzie trudny rok”.

Dla studentów, którzy wybrali technologię ze względu na niezliczone zastosowania i silny rynek pracy, zwolnienia są potencjalnym zwiastunem tego, co ich czeka po ukończeniu studiów.

Komal Saini, studentka informatyki na Uniwersytecie w Toronto, powiedziała, że ​​zawsze była optymistycznie nastawiona do swoich perspektyw zawodowych ze względu na szerokie zastosowanie informatyki w różnych branżach.

Saini powiedział w e-mailu, że wysłuchanie tak wielu zwolnień i odwołanych ofert pracy było „pobudką”.

„Czułam większą presję, aby dowiedzieć się, co chcę robić po ukończeniu studiów” – powiedziała. „Jak odróżnić się od tysięcy kandydatów, którzy będą aplikować na te same stanowiska co ja? Jak znaleźć się w sytuacji, w której nie da się mnie łatwo zastąpić lub wyeliminować?”

Saini, która latem szkoli się w startupie w San Francisco, powiedziała, że ​​chociaż wcześniej czuła się pewnie w kwestii swojego uniwersytetu, stopnia naukowego i staży, teraz zastanawia się, czy zrobiła wystarczająco dużo, aby w przyszłości uzyskać stopień podyplomowy. Powiedziała, że ​​wielu jej przyjaciół po raz pierwszy rozważa ukończenie studiów podyplomowych, aby zdobyć przewagę konkurencyjną.

„To było denerwujące widzieć wybory oparte na strachu podejmowane w wyniku obecnego klimatu, zarówno we mnie, jak i wśród uczniów wokół mnie”.

Ale na horyzoncie jest nadzieja. Mega Kumar, wiceprezes ds. badań, oprogramowania i usług w chmurze w IDC Canada, powiedział, że Kanada ma kwitnący przemysł technologiczny, a niedawny asortyment zwolnień nie wpłynie na długoterminową atrakcyjność branży.

READ  Niektórzy klienci WestJet wciąż czekają na zwrot pieniędzy za odwołane loty w 2020 r.

Powiedziała, że ​​firmy, które wprowadziły zwolnienia, postawiły zakłady rynkowe w oparciu o nadmierne skupienie się na technologii spowodowanej pandemią.

W rezultacie „dużo było zatrudnionych”.

Teraz, gdy inflacja uderza w firmy i zmienia się popyt konsumencki w świecie ograniczeń po pandemii, firmy te są zmuszone do racjonalizacji swojej obecnej siły roboczej i zawężenia asortymentu produktów, powiedziała.

Kumar powiedział, że kanadyjski przemysł technologiczny będzie się rozwijał w dłuższej perspektywie. Zauważyła, że ​​podczas gdy wiele dużych firm ma zwolnienia, które trafiły na nagłówki gazet, wiele innych nadal zatrudnia, a niektóre nawet szukają talentów porzuconych przez takie jak Shopify.

To coś, co zauważyli i wzięli pod uwagę nawet ci zwolnieni.

Ash Bing, studentka Vancouver, mimo że została zwolniona ze współpracy, jest optymistycznie nastawiona do swoich wyborów zawodowych.

Peng przeniósł się do Kanady z Chin w 2019 r., aby studiować informatykę, co było przełomem w karierze byłego tłumacza.

Współpraca studentki czwartego roku zakończyła się kilka miesięcy temu i nagle firma zwolniła dwóch studentów i jej opiekuna z powodów finansowych.

„Byłam zszokowana” – powiedziała Peng, która zdała sobie sprawę, kiedy usłyszała o innych firmach zwalniających swoich pracowników, że sektor przechodzi „przestój”.

Ale Bing nie uważa, że ​​zwolnienie jest złym znakiem dla jej szans na karierę podyplomową. Wierzy, że ten przestój jest tymczasowy i jest przekonana, że ​​znajdzie swoje miejsce w branży.

„Wiele firm również zatrudnia” – powiedziała. „To nie jest tak, że przemysł technologiczny jest całkowicie martwy”.

Arjun Sharma jest również pewny siebie.

Ukończył University of Toronto w 2019 roku i od tego czasu ma stałą pracę w technologii, najpierw w startupie, a następnie w Ritual. Po przeżyciu jednej rundy zwolnień w Ritual w 2021 r. Sharma został zwolniony na początku tego roku – ale miał już inną pracę.

READ  BP wyjdzie z udziałów Rosnieftu i może uzyskać 25 miliardów dolarów

„Ciągle widzę zatrudnianie ludzi” – powiedział, dodając, że wciąż słyszy od rekruterów na LinkedIn.

Zastanawiał się jednak, co by zrobił, gdyby został zwolniony bez nowej pracy w drodze. Sharma pracował nad kilkoma projektami pobocznymi, z których niektóre przynoszą mu pieniądze. Nazywa je sentymentalnymi projektami, ale mówi też, że sprawiają, że czuje się bezpieczniej w świetle zwolnień, które pojawiły się na pierwszych stronach gazet w kanadyjskiej technologii.

Jednak na dłuższą metę Sharma uważa, że ​​przemysł przechodzi tylko okres przywracania równowagi po pandemicznym boomie.

„Nawet moja obecna firma nadal zatrudnia i rozwija się” – powiedział.

„Myślę, że będzie to stale rozwijająca się branża”.

Pliki z kanadyjskiej prasy

Dołącz do rozmowy

Rozmowy są opiniami naszych czytelników i podlegają zasady behawioralne. Gwiazda nie popiera tych poglądów.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top