Zostanie czy odejdzie? Słuch Novaka Djokovica zbliża się do Australian Open

Po czterech nocach w australijskim hotelu dla imigrantów, Novak Djokovic pojawi się w sądzie w poniedziałek w sprawie o deportację, która wywołała mieszane opinie i wzbudziła szczere poparcie dla czołowej gwiazdy tenisa w jego rodzinnej Serbii.

Djokovicowi cofnięto wizę po przybyciu na lotnisko w Melbourne w zeszłym tygodniu, kiedy australijscy funkcjonariusze straży granicznej ogłosili, że nie spełnia kryteriów zwolnienia z wymogu wjazdu, zgodnie z którym wszystkie osoby niebędące obywatelami są w pełni zaszczepione przeciwko COVID-19.

Od tego czasu jego prawnicy złożyli dokumenty sądowe w swoim odwołaniu przeciwko deportacji z Australii, z których wynika, że ​​Djokovic uzyskał pozytywny wynik testu na COVID-19 w zeszłym miesiącu i wyzdrowiał. Wykorzystał to jako podstawę do ubiegania się o zwolnienie lekarskie z surowych australijskich zasad szczepień.

Sprawa ma się odbyć wirtualna rozprawa, aby odwołać się od anulowania wizy. Odbędzie się o godzinie 10.00 czasu lokalnego w Melbourne w Federalnym Sądzie Okręgowym i Sądzie Rodzinnym Australii.

Australijskie media podały w niedzielę, że wniosek rządu federalnego o uzyskanie więcej czasu na przygotowanie sprawy przeciwko Djokovicowi został odrzucony. Wniosek, złożony w weekend w imieniu minister spraw wewnętrznych Karen Andrews, miał na celu opóźnienie ostatecznego przesłuchania o dwa dni – zaledwie pięć dni od rozpoczęcia Australian Open.

Sędzia Federalnego Sądu Okręgowego Anthony Kelly odrzucił wniosek, a sprawa zostanie złożona w poniedziałek zgodnie z planem.

W Serbii rodzina Djokovica zorganizowała w sobotę trzeci dzień z rzędu wiec w Belgradzie, a premier Ana Brnabic zapewniła go o wsparciu rządu w jego walce o wizę, aby mógł wjechać do Australii i bronić swojej Tytuł Australian Open. Turniej rozpocznie się 17 stycznia – zaledwie tydzień po swoim stadionie.

„Udało nam się upewnić, że dostarczono mu jedzenie bezglutenowe, a także zestawy do ćwiczeń, laptopa i kartę SIM, aby mógł zadzwonić do swojej rodziny” – powiedział Barnabeck. Pojawia się, gdy australijskie media poinformowały, że urzędnicy imigracyjni odrzucili prośbę, aby osobisty kucharz Djokovica ugotował dla niego w hotelu imigracyjnym.

READ  Kanadyjczyk Ames wygrywa turniej PGA Champions Tour, Weir zajmuje drugie miejsce

Djokovic to dziewięciokrotny mistrz Australian Open. Ma na swoim koncie 20 singli Grand Slam, rekord mężczyzn, który dzieli z Rogerem Federerem i Rafaelem Nadalem.

Oglądaj | Australia odmawia wjazdu do Djokovic z powodu kontrowersyjnego zwolnienia ze szczepień:

Novak Djokovic odmówił wjazdu do Australii po zwolnieniu ze szczepień

Australijscy funkcjonariusze straży granicznej odmówili gwiazdorowi tenisa Novakowi Djokovicowi wjazdu do kraju po otrzymaniu kontrowersyjnego zwolnienia lekarskiego z wymagań dotyczących szczepień przeciwko COVID-19, aby zagrać w nadchodzącym Australian Open. 2:00

W idealnym świecie Djokovica jadł jedzenie ugotowane przez tego osobistego szefa kuchni, trenował na siłowni i codziennie trenował na korcie od momentu przybycia, mieszając się po drodze ze swoją grupą wsparcia i przyjaciółmi.

Zamiast tego został zarezerwowany w swoim pokoju w skromnym hotelu imigracyjnym w centrum Melbourne, ze strażnikami na korytarzu.

Sprawa się skomplikowała.

Djokovic otrzymał zwolnienie lekarskie przy wsparciu rządu stanowego Victoria i organizatorów Australian Open 1 stycznia, na podstawie informacji, które przekazał dwóm niezależnym komisjom medycznym. Zatwierdzony do wizy drogą elektroniczną.

Ale od tego czasu okazało się, że zwolnienie medyczne Wiktorii, które pozwoliło osobom, które w ciągu ostatnich sześciu miesięcy uzyskały pozytywny wynik testu na obecność koronawirusa, zostało uznane za nieważne przez federalne władze graniczne.

Mogła wziąć udział w turnieju, ale to nie wystarczyło, by zadowolić Australian Border Force.

Australijskie media podały szczegóły dokumentów sądowych, które mają zostać wprowadzone do zeznań w poniedziałek. Dokumenty stwierdzają, że 30 grudnia Djokovic otrzymał list od naczelnego lekarza w Tennis Australia, „zapisujący, że przyznano mu ‚zwolnienie medyczne od szczepionki przeciw COVID’ na podstawie tego, że niedawno wyzdrowiał z COVID”.

Djokovic pojawił się zdemaskowany po pozytywnym teście

Stwierdzono, że pierwszy pozytywny test Djokovica miał miejsce 16 grudnia, a w dniu wydania zwolnienie powiedział, że 34-latek „nie miał gorączki ani objawów ze strony układu oddechowego w ciągu ostatnich 72 godzin”.

READ  Carey Price powróci do Kanady w poniedziałek po miesiącu w programie NHL Player Assistance Program

Djokovic wziął udział w wydarzeniu 17 grudnia w Belgradzie, aby uhonorować młodych tenisistów. Lokalne media relacjonowały wydarzenie, a rodzice publikowali zdjęcia w mediach społecznościowych, na których Djokovic i dzieci nie nosili masek. Nie jest jasne, czy Djokovic był wówczas świadomy wyników swoich testów.

14 grudnia Djokovic wziął udział w meczu koszykówki Euroligi pomiędzy Red Star i Barceloną w zatłoczonej hali sportowej w Belgradzie. Został sfotografowany obejmujący kilku graczy z obu drużyn, w tym niektórych, którzy później uzyskali wynik pozytywny.

Australijski premier Scott Morrison, który powiedział, że „zasady są regułami” i że przylatujący pasażerowie są odpowiedzialni za przestrzeganie przepisów granicznych, został oskarżony o wykorzystanie afery Djokovic do poprawienia swojego chwiejnego rankingu w sondażach popularności przed zbliżającymi się wyborami .

Męka Djokovica wywołała w Serbii oskarżenia, że ​​Djokovic jest traktowany jako więzień. Wydaje się, że sam gracz stał się sztandarowym nosicielem grup antyszczepionkowych, w tym tych, którzy zebrali się po wsparcie poza jego hotelem imigracyjnym.

Organizatorzy Australian Open spotkali się z krytyką sytuacji Djokovica.

Tenis Australia, który prowadzi turniej i organizuje logistykę ponad 2000 przybywających zawodników, personelu i urzędników, podobno podał graczom błędne wyjaśnienia dotyczące akceptowalnych podstaw zwolnienia. Obejmowało to interpretację, że zakażenie MERS-CoV w ciągu ostatnich sześciu miesięcy będzie się kwalifikować. Organy regulacyjne obwiniały rząd federalny za sprzeczne komunikaty polityczne.

Drugi zatrzymany gracz postanawia nie wnosić odwołania

News Corp opublikował w sobotę wiadomość wideo od dyrektora turnieju Craiga Tilly’ego do personelu Australian Open o „ciężkich czasach turnieju na arenie publicznej”.

„Zaistniała okoliczność dotycząca dwóch graczy, w szczególności Novaka… w bardzo trudnej sytuacji” – powiedział Tilley w filmie. „Najpierw jesteśmy graczem. Ściśle współpracujemy z Novakiem i jego zespołem, innymi i ich zespołem, którzy są w takiej sytuacji”.

Djokovic był jednym z dwóch graczy zatrzymanych w hotelu, w którym mieszkają również uchodźcy i osoby ubiegające się o azyl. Trzecia osoba, podobno odpowiedzialna, opuściła kraj dobrowolnie po dochodzeniach prowadzonych przez siły graniczne.

READ  Gracze gromadzą się wokół „odważnej” Osaki po wycofaniu się z French Open | Wiadomości tenisowe

Drugą zawodniczką była 38-letnia specjalistka od gier podwójnych Renata Vorashova, która była już w Australii przez tydzień przed dochodzeniem przeprowadzonym przez funkcjonariuszy straży granicznej. Czeskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że Vorasova dobrowolnie opuściła Australię po podjęciu decyzji o nieodwołaniu się od decyzji.

Poniedziałkowa rozprawa sądowa ustali, czy Djokovicowi daleko do tego.

Tabitha Montgomery

„Nieuleczalny badacz twittera. Amatorski adwokat mediów społecznościowych. Wielokrotnie nagradzany guru muzyki. Becon ćpuna. Skłonny do napadów apatii”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top