Zmiana regulaminu biura we wspólną przestrzeń: Firmy przygotowują się na elastyczne miejsca pracy

Ponieważ bazy biurowe wciąż się zmieniają, a wszystkie modele działają jednocześnie w większości miejsc, istnieje odnowione zapotrzebowanie na przestrzenie coworkingowe. Elastyczne procedury wynajmu, opłacalność, sprawność i niestandardowe rozwiązania w zakresie przestrzeni roboczej, a także potrzeba ekspansji firm do różnych lokalizacji przy rozsądnych kosztach operacyjnych to czynniki przemawiające za tym.

Chociaż rynek biurowy w Indiach odnotował silne ożywienie w pierwszym kwartale 2022 r., panująca niepewność sprawiła, że ​​najemcy nieufnie podchodzili do długoterminowych umów najmu i szukali elastycznych opcji. „Aktywność leasingowa na indyjskich rynkach biurowych utrzymała się na poziomie 50% szczytu sprzed Covid, a leasing instytucjonalny w przestrzeniach elastycznych osiągnął już 80% poziomów sprzed pandemii, co wskazuje, jak przekształcić popyt ze strony najemców poprzez optymalizację kosztów i potrzeby w zakresie odporności – mówi Karan Singh Sodi, dyrektor zarządzający regionalny w Bombaju i Ahmedabad w Indiach, JLL.

Według Harsha Lambah, dyrektora krajowego na Indie i wiceprezesa ds. sprzedaży w Azji Południowej w IWG, dostawcy usług biurowych, model elastycznej przestrzeni roboczej ma stanowić 30% całego sektora biurowego do 2030 roku.

Zgodnie z elastycznym przeglądem rynku opublikowanym w niedawnym artykule „Uelastycznij swoje miejsce pracy” JLL i Awfis, siedem głównych miast – Bengaluru, Chennai i Delhi – NCR, Hyderabad, Kalkuta, Mumbai i Pune – ma ponad 1200 centrów operacyjnych, a 56% wszystkich centrów operacyjnych w Bengaluru i Delhi – NCR. W ciągu ostatnich dwóch lat wynajęto ponad 90 000 miejsc, a Bengaluru i Bombaj odpowiadają za około 51% działalności przedsiębiorstwa w przestrzeni elastycznej.

Oczekuje się, że popyt na metro będzie rósł, ale miasta drugiego poziomu będą kolejną granicą wzrostu. W przestrzeni coworkingowej Awfis zapotrzebowanie na miejsca wzrosło 5-krotnie w porównaniu do poziomów sprzed pandemii. Po pandemii 60% osób zajmujących miejsca (pracowników korporacyjnych) na pierwszym poziomie przeniosło się do rozwijających się obszarów miejskich, takich jak Nagpur, Bhubaneswar, Indore, Jaipur, Coimbatore, Ahmedabad, Kochi, Chandigarh itp. Wykorzystując te same dane, Awfis rozszerzył swoje nogi na przestrzenie wewnętrzne, w których ITE, BFSI, jednorożce i shortcorny mogą zapewnić swoim pracownikom profesjonalne środowisko pracy.

READ  Rozmieszczenie trzęsień ziemi na Marsie kładzie podwaliny pod przyszłe misje planetarne

Jeśli przemysł co-space zajmuje 25 milionów stóp kwadratowych nieruchomości komercyjnych w Indiach, to dziś wynosi prawie 55 milionów stóp kwadratowych. Amit Ramani, dyrektor generalny i założyciel firmy Awfis, która jest obecna w 14 miastach, która współpracuje z 1800 firmami, powiedział, że migracja wsteczna, rozproszona siła robocza, telepraca i praca blisko domu przyniosły namacalne zmiany w sposobie pracy Hindusów.

Podobnie WeWork India ma 36 miejsc w sześciu dużych miastach. Obecnie 70% użytkowania biur WeWork India przypada na organizacje, między innymi z takimi firmami jak Colliers India, TATA Play Broadband, Netflix, Lenskart, Fab Hotels i 3M, podczas gdy pozostałe 30% to start-upy, freelancerzy i MŚP. „Zamierzamy rozszerzyć nasze portfolio o milion stóp kwadratowych w 2022 r., a firmy zobowiążą się wstępnie do ponad 50% planowanego rozwoju”, mówi Karan Virwani, dyrektor generalny WeWork India.

Obecnie wspólne biura zajmują mniej niż 5% całkowitej powierzchni biurowej w Indiach. Udział tego segmentu w całkowitym torcie wynajmu biur w Indiach będzie stopniowo wzrastał. Według ankiety ekonomicznej, szybko rozwijający się ekosystem startupów w Indiach ma obecnie ponad 61 400 uznanych startupów w styczniu 2022 roku. Podczas pandemii, duzi klienci korporacyjni, którzy tradycyjnie wynajmują duże biura, przenieśli się do innych biur”, mówi Gagan Randv, dyrektor generalny India Sotheby’s International Realty.
Wielu operatorów zasiedziałych rozszerza również swoje biura na nowe obszary geograficzne, aby być bliżej swojej siły roboczej. Operatorzy przestrzeni usług zarządzanych i coworkingowych są najlepszym wyborem dla tych firm, ponieważ zapewniają bezproblemowe wrażenia. „Poziom pustostanów w Indiach spadł w ciągu ostatnich kilku miesięcy ze względu na wysoki popyt ze strony operatorów technologicznych i lokalnych start-upów. Startupy wolą pracować w tych przestrzeniach, aby skupić się na swojej podstawowej działalności biznesowej, a hybrydowe modele biznesowe zapewniają elastyczność eksperymentować z różnymi konfiguracjami Różne miejsca siedzące są trudne do wykonania w tradycyjnym otoczeniu biurowym.Nawet właściciele chcą zwiększyć udział elastyczności w swoim portfolio, aby przyciągnąć nowych użytkowników i wspierać rozwój swoich obecnych klientów” – mówi Arpit Mehrotra, dyrektor generalny , Office Services, South India, Colliers, zdywersyfikowana firma świadcząca usługi profesjonalne i zarządzające inwestycjami.

READ  Grywalizacja, dawne nawyki mogą w przyszłości w różny sposób wpłynąć na proekologiczne tendencje

W okresie Covid czynsze za nieruchomości komercyjne zostały skorygowane nawet o 25% na wielu rynkach makro. „Dzisiaj firma może zaoszczędzić od 18 do 24% kosztów operacyjnych biura, po prostu przechodząc z tradycyjnego najmu na coworking. Ta oszczędność jest głównym motorem wzrostu coworkingu po pandemii.

Przestrzenie coworkingowe to nowe źródło przychodów również dla marek hotelarskich, takich jak obiekty ibis należące do Accor, które zapewniają pracę w ibis. „W miarę tworzenia baz w Indiach przez nowsze firmy, model co-space będzie się dalej rozwijał, zwłaszcza wśród firm na etapie inkubacji” — mówi Puneet Dhawan, starszy wiceprezes ds. operacyjnych Accor India & South Asia.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top