Zmiana klimatu powoduje, że Ziemia staje się ciemniejsza, co z kolei powoduje ocieplenie klimatu

Według nowych badań, w nieoczekiwanym obrocie wydarzeń wydaje się, że zmiana klimatu powoduje, że Ziemia staje się nieco ciemniejsza.

Kredyty obrazkowe Arik Sucha.

Jedną z cech charakteryzujących planety w przestrzeni kosmicznej jest ich „albedo”. W tej właściwości działa wiele różnych elementów, która w najprostszej definicji jest miarą tego, ile światła odbijanego jest przez ciało planety. W ten sposób albedo planety może mieć znaczący wpływ na warunki środowiskowe na jej powierzchni.

Ale jest też odwrotnie, warunki klimatyczne na powierzchni mogą wpływać na ogólne albedo planety. Nowe badania pokazują, że zmiany klimatyczne już wpływają na albedo Ziemi, powodując znaczne zmniejszenie zdolności naszej planety do odbijania światła w ciągu ostatnich 20 lat.

brak wiązki powrotnej

„Spadek albedo był dla nas zaskoczeniem, gdy analizowaliśmy dane z ostatnich trzech lat po 17 latach prawie płaskiego albedo” – powiedział Philip Good, naukowiec z New Jersey Institute of Technology i główny autor nowego badania. .

Autorzy pracowali z danymi Ziemi zarejestrowanymi przez Big Bear Solar Observatory w południowej Kalifornii w latach 1998-2017. W badaniu wykorzystano również satelitarne odczyty jasności Ziemi w tym samym przedziale czasowym. Jasność Ziemi to światło odbite od Ziemi w kosmos, co sprawia, że ​​księżyc jest tak jasny na nocnym niebie.

Podsumowując, zespół informuje, że Ziemia emituje około pół wata mniej na metr kwadratowy swojej powierzchni niż 20 lat temu. Z perspektywy, typowa żarówka zużywa około 60 watów. Jedna żarówka LED zużywa około 0,015 wata. Autorzy wyjaśniają, że jest to równoznaczne z redukcją reflektancji Ziemi o 0,5%.

Dwa główne elementy, które określają, ile światła słonecznego dociera do Ziemi, to jasność Słońca i stopień odbijania światła przez naszą planetę. Ale zespół poinformował, że spadek biel Zauważają, że nie koreluje to z żadnymi okresowymi zmianami jasności Słońca – co oznacza, że ​​spadek był w całości spowodowany zmianami w zakresie reflektancji Ziemi.

READ  Muzeum Energii Jądrowej i Górnictwa zwraca się do samorządu o więcej miejsca w nowej lokalizacji

Spadek ten jest spowodowany głównie ociepleniem wód oceanicznych. Autorzy donoszą o spadku niskich, jasnych i odblaskowych chmur nad wschodnim Oceanem Spokojnym w ciągu ostatnich dwóch dekad, o czym świadczą pomiary wykonane w ramach projektu NASA Clouds and Earth’s Radiant Energy System (CERES). Wzrost temperatury powierzchni morza został odnotowany w tym regionie po odwróceniu oscylacji dekady Pacyfiku (PDO).

Słabsza Ziemia oznacza, że ​​planeta pochłania znacznie więcej energii słonecznej z ziemskich systemów klimatycznych. Tutaj prawdopodobnie przyczynia się do globalnego ocieplenia. Autorzy szacują, że to dodatkowe światło słoneczne ma taką samą wielkość jak wpływ antropogenicznego klimatu w ciągu ostatnich dwóch dekad.

„To naprawdę niepokojące” – powiedział Edward Schwitterman, planetolog z University of California w Riverside, który nie był zaangażowany w nowe badania. Powiedział, że przez pewien czas wielu naukowców miało nadzieję, że cieplejsza Ziemia doprowadzi do większej liczby chmur i większego albedo, co z kolei pomoże złagodzić globalne ocieplenie i zrównoważyć system klimatyczny. „Ale to pokazuje, że jest odwrotnie”.

Artykuł „Ziemia Albedo 1998-2017 mierzony od jasności Ziemi” był opublikowany w magazynie Listy badań geofizycznych.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top