Zły, zdenerwowany, zły, zwiedziony – naśladowcy Wordle zostawiają fanów wściekłej darmowej gry

Popularna gra logiczna Wordle znalazła się w tym tygodniu w środku nieoczekiwanych kontrowersji, ponieważ naśladowcy próbują zarobić pieniądze na darmowej grze.

Opracowany zaledwie 2 miesiące temu przez programistę Josh Wardle Dla jego kochającej łamigłówki żony, podstawy… gra Bardzo proste: gracze muszą zgadywać, aby poprawnie przeliterować pięcioliterowe słowo. W mniej niż sześciu próbach gracze używają wskazówek do odszyfrowania słowa dnia, które jest takie samo dla każdego gracza na świecie w tym dniu.

Odgadnij poprawną literę we właściwym miejscu, a gra zmieni kolor na zielony. Prawidłowa litera w niewłaściwym miejscu jest żółta, a wszystkie litery, których nie ma w słowie, są zacieniowane na szaro. To jest.

Prosty pomysł eksplodował w tym miesiącu, od kilkudziesięciu przyjaciół i rodziny Wardle grających w listopadzie do prawie trzech milionów osób, które wzięły udział w tym tygodniu.

Wardle jest darmowy i oparty na przeglądarce internetowej, co nieumyślnie otworzyło drzwi wielu naśladowcom do wydania wersji opartych na aplikacjach na urządzeniach Apple i Google, z których większość próbuje skłonić użytkowników do zapłaty za grę.

Darmowa gra online o nazwie Wordle zawładnęła internetem w tym miesiącu. (Stephanie Reynolds/AFP/Getty Images)

Jedno z tych wydań, autorstwa dewelopera aplikacji z Nowego Jorku, Zacha Shakkeda, wywołało prywatne oburzenie w Internecie, ponieważ był tak rażący, że nawet napisał na Twitterze, co robi i z radością poinformował, ile osób pobiera jego grę, która sprzedała się za 29,99 USD .

Chociaż Shaked zdobył największe uznanie, nie tylko on próbuje. W ostatnich tygodniach w App Store pojawiło się około tuzina aplikacji, z których większość jest podobna do wyglądu, stylu i koncepcji Wordle, z dodatkiem przystępnej ceny. Większość z nich w tajemniczy sposób zaczęła znikać z Apple App Store we wtorek, gdy oburzenie w Internecie zaczęło się rozprzestrzeniać.

Użytkownicy są zdenerwowani

Apple potwierdził CBC News, że firma usunęła w tym tygodniu wiele aplikacji podobnych do Wordle. Od środy rano tylko jedna gra ze słowem „Wordle” w tytule była nadal dostępna do pobrania, a od 2017 roku była to gra dla dzieci, w której użytkownicy muszą przeliterować jak najwięcej słów z zestawu liter , w określonym czasie.

Spojrzenie na umowę użytkownika App Store wskazuje, dlaczego inne aplikacje zostały usunięte.

„Nie kopiuj po prostu najnowszej popularnej aplikacji… ani nie wprowadzaj drobnych zmian w nazwie lub interfejsie użytkownika innej aplikacji [user interface] Firma zaleca przekazywanie go jako własnego, „oprócz ryzyka oskarżenia o naruszenie własności intelektualnej, utrudnia to poruszanie się po App Store i nie jest sprawiedliwe wobec innych programistów”.

Adam Curtis jest jednym z wielu fanów gry i mówi, że przywiązał do niej swoją rodzinę. (Corey Seagers/CBC)

Nic dziwnego, że Shaked jest otoczony krytyką online. Julian Sanchez z Kitchener w Ontario twierdzi, że ten wyczyn jest symbolem problemów całego sektora technologicznego.

„To dążenie do spojrzenia na rzeczy, które już działają i próby znalezienia sposobu, aby się w to wciągnąć, aby mogli zarabiać pieniądze, jest rdzeniem branży technologicznej” – powiedział Sanchez dla CBC News. „To nie jest tak naprawdę nastawione na rozwiązywanie dużych problemów – chodzi o próbę zjedzenia kawałka tortu”.

Donal O’Bearn, który zarabia na życie z wizualizacjami danych, mówi, że jest jednym z milionów, które w ostatnich tygodniach mają obsesję na punkcie gry. (Corey Seagers/CBC)

Sanchez powiedział, że nie ma potrzeby przeprowadzania wywiadu. „Ludzie kochają [Wordle] I to działa, ale nie daj Boże, żeby było to coś, co jest darmowe i zabawne i nikt nie może z tego skorzystać”.

„Ma poczucie wspólnoty”

Dla fanów gry oryginalna darmowa wersja była świetną formą dbania o siebie w przezwyciężaniu pandemii. Torontończyk Adam Kertesz mówi, że wszedł do gry za pierwszym razem, gdy w nią zagrał i szybko zmienił swoich przyjaciół i rodzinę w oddanych graczy.

Dla Kertesza jednym z największych atutów gry jest to, że można w nią grać tylko raz dziennie, a nowe słowo pojawia się wszystkim użytkownikom każdego dnia o północy. Większość płatnych wersji wykorzystuje koncepcję, dodając opcję grania w wiele gier dziennie lub grania w wersje z więcej niż pięcioma postaciami.

To ta wbudowana funkcja nadaje grze „społeczność”, powiedział. „Czujesz, że jesteś częścią czegoś większego”.

Z tego też powodu Kertesz nie chce pobierać żadnej wersji aplikacji, która pozwala mu na częste granie w grę. „Okrada swoją czystość, jednodniowe wydarzenie”.

Stacy Costa, ekspertka od łamigłówek z Uniwersytetu w Toronto, mówi, że popularność gry ma sens, ponieważ jest to prosta zabawa dla tak wielu ludzi w trakcie bardzo złożonej i przedłużającej się pandemii. (Erin Collins/CBC)

Edmontonian Dónal O’Beirne, który prowadzi praktykę wizualizacji danych w ATB Financial, jest kolejnym wielbicielem.

„To świetne ćwiczenie intelektualne” – powiedział. „Pozwala ci skupić się na analizie wzorców słów i analizie częstotliwości słów, analizie częstotliwości liter i kodowaniu… Mam na tym punkcie totalną obsesję. Świetnie się bawię”.

Popularność gry nie jest zaskoczeniem, mówi Stacey Costa, naukowiec zajmujący się łamigłówkami – lub ekspert w dziedzinie łamigłówek – z University of Toronto.

„Te pięć lub dziesięć minut, kiedy układasz Wordle’a lub jakąkolwiek zagadkę, nie myślisz o wszystkim innym, co dzieje się na świecie” – powiedziała.

– Ty… napraw trochę tego bałaganu.

READ  Nowa zawartość Assassin's Creed Valhalla DLC Leak wzbudza wiele emocji wśród fanów Odyssey.

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top