Zimowy niepokój Polaków o niedobory węgla w uzależnionej od węgla Polsce

Miliony Polaków nadal polegają na węglu jako zaopatrzeniu energetycznym i grzewczym, ale stały spadek produkcji w kraju, zakaz importu do Rosji i inflacja przyczyniły się do kryzysu energetycznego, który wybuchł tej zimy.

Region Śląska Południowego to dusza polskiego górnictwa węglowego, największego w Unii Europejskiej, ale i tutaj niedobór węgla nie oszczędził nikogo, także byłych górników.

Jacek mówi, że emerytowani górnicy tacy jak on co zimę dostawali 3 tony węgla, ale nie więcej.

Skąd bierzesz węgiel do składów? Następnie, jeśli sam pójdziesz do kopalni, na liście oczekujących przed tobą jest 2000 osób.” mówi Jacek.

Prawie 2 miliony Polaków do ogrzewania jest bezpośrednio uzależnione od węgla i mierzą się z ciemnymi zimami, kiedy temperatury mogą spaść nawet do -20ºC.

Rząd obiecał pomoc, ale ceny wzrosły czterokrotnie od wiosny i wciąż rosną. Wojna na Ukrainie rozciągnęła sektor, który już podupada.

Polska jest drugim co do wielkości producentem w UE po Niemczech, ale węgiel jest uważany za towar wysoce zanieczyszczający i nieopłacalny, co prowadzi do stałego spadku w branży.

Kopalnia Bogdanga słynęła kilka tygodni temu z długich kolejek do 40 km, gdy sfrustrowani klienci szukali taniego węgla. System rezerwacji online ułatwił dostawę węgla, ale kopalni podobno pozostało niewiele węgla.

Kierownicy placówek nie będą rozmawiać z Euronews ani zezwalać na dostęp do obiektów.

Pobliska farma potrzebuje każdej zimy około 2,5 tony węgla. W tym roku będzie ciężko. Rozważali instalację pompy ciepła, ale nie było ich stać na zainwestowanie około 12 000 euro.

Detaliści również wpadają w oko burzy związanej z kryzysem energetycznym. Niedobór węgla doprowadził niektórych do bankructwa, innych oskarża się o czerpanie korzyści z ludzkiego cierpienia.

Dramatyczna sytuacja już istnieje i będzie się tylko pogarszać. Udział węgla w energetyce w Polsce jest najwyższy w Unii Europejskiej. Tak więc obecnie niedobory węgla i ceny aktywnie przyczyniają się do wzrostu rachunków za energię, nie tylko dla konsumentów.

READ  Paul Workman: Muzułmański pogrzeb na granicy polsko-białoruskiej

W obliczu zbliżającego się 700-procentowego wzrostu kosztów energii, miasto Santo Domingo poinformowało, że wkrótce ucierpią na tym podstawowe usługi socjalne.

Szkoła przygotowuje plany awaryjne, aby uniknąć zamykania i zmuszania 300 uczniów do nauki online. Podobna sytuacja ma miejsce na tutejszym basenie, na który codziennie przychodzi około 300 pływaków. Menedżerowie twierdzą, że są teraz zagrożone całkowitym zamknięciem.

Nie możemy przenieść 100% naszych wysokich kosztów energii na naszych klientów i te dzieci. W takich warunkach dzieci uczące się pływać nie nadążają. To samo dotyczy seniorów, którzy przychodzą na swoje zajęcia (Aquagym). Nie przychodzą, bo potrzebują pieniędzy na jedzenie i lekarstwaMówi kierownik Ośrodka Sportu Paweł Wierzbica.

Nawet miejscowy szpital, drugi co do wielkości pracodawca w regionie, przygotowuje się na trudną zimę. Co roku leczy około 20 000 pacjentów. Nie powinno to mieć wpływu na podstawowe usługi, ale niektóre decyzje mogą mieć wpływ na pacjentów i ich rodziny, mówi dyrektor.

Węgiel przyczynia się do gorzkich zbiorów dla lokalnego hodowcy jabłek. Jego 12 000 drzew ma dużo owoców, ale koszt ich suchego przechowywania w chłodni wzrósł o prawie 1000%, mówi.

Energia stanowi 60% naszych całkowitych wydatków. Wcześniej było to od 20 do 30% wszystkich naszych kosztów. Już rok temu na jabłkach nie zarobiliśmy prawie żadnych pieniędzy, byliśmy na krawędzi. Teraz przy tych cenach jest prawie pewne, że zebranie tych jabłek będzie mnie kosztowało” mówi producent Apple Remigius Lukowski.

Na Śląsku Euronews spotyka dyrygenta kapeli górniczej od 33 lat w miejscowym muzeum etnograficznym. Kopalnia została zamknięta 4 lata temu. Andrzej Pisarzewski walczy teraz o przetrwanie i umierający styl życia orkiestry.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top