Zgony na kanale La Manche: Francja woła o pomoc

Calis, Francja – Prezydent Emmanuel Macron zaapelował w czwartek do europejskich sąsiadów, aby zrobili więcej, aby powstrzymać nielegalną imigrację do Francji po tym, jak co najmniej 27 osób zginęło podczas próby przekroczenia kanału La Manche.

Macron powiedział, że kiedy migranci przybywają na francuskie wybrzeża z nadzieją udania się do Wielkiej Brytanii, „jest już za późno”.

Przemawiając dzień po najbardziej śmiertelnej tragedii związanej z migracją na niebezpiecznym szlaku morskim oddzielającym Francję i Wielką Brytanię, Macron powiedział, że Francja rozmieszcza drony wojskowe w ramach wzmożonych wysiłków na rzecz patrolowania północnego wybrzeża Francji i pomocy w ratowaniu migrantów na morzu.

Ale powiedział również, że Francja jest „krajem tranzytowym” dla migrantów atakujących Wielką Brytanię i że potrzebny jest większy wspólny wysiłek.

„Musimy wzmocnić współpracę z Belgią, Holandią i Niemcami, a także z Komisją Brytyjską (Europejską)” – powiedział podczas wizyty w Chorwacji. „Potrzebujemy silniejszej współpracy europejskiej”.

Francuski prezydent opisał zmarłych w środowym utonięciu jako „ofiary najgorszego systemu, przemytników i handlarzy ludźmi”.

Powiedział, że Francja nigdy nie zmobilizowała tak wielu funkcjonariuszy przeciwko nielegalnej imigracji, a jej zaangażowanie było „wszechstronne”. Ale dał też jasno do zrozumienia, że ​​potrzebuje więcej pomocy.

„Kiedy te kobiety i mężczyźni docierają do brzegów kanału La Manche, jest już za późno” – powiedział.

Francuska prokuratura odpowiedzialna za śledztwo w sprawie utonięcia poinformowała, że ​​wśród zabitych było 17 mężczyzn, siedem kobiet, dwóch chłopców i dziewczynka, uważanych za nastolatka. Biuro prokuratora generalnego poinformowało, że sędziowie badają możliwe zarzuty o morderstwo, zabójstwo, pomoc w nielegalnej imigracji i kryminalny spisek.

Minister spraw wewnętrznych Gerald Darmanen powiedział, że wśród zmarłych były dzieci i kobiety w ciąży.

Ogłoszono aresztowanie piątego podejrzanego o przemyt. Powiedział, że władze pracują nad ustaleniem narodowości ofiar. Dwie osoby, które przeżyły, leczono z powodu hipotermii. Darmanin powiedział, że jeden z nich jest Irakijczykiem, a drugi Somalijczykiem.

READ  Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w piątek

W swojej natychmiastowej odpowiedzi na zatonięcie władze francuskie początkowo podały nieco inne liczby zabitych, od co najmniej 27 do 31. Numer, z którego korzystał Darmanin w czwartek rano w radiu RTL, to 27.

W środę Darmanin ogłosił już aresztowanie czterech podejrzanych o przemyt w związku z zatonięciem łodzi. Powiedział RTL, że piąty podejrzany przemytnik został aresztowany w nocy.

Darmanen powiedział, że piąty podejrzany prowadził samochód zarejestrowany w Niemczech. Powiedział, że za siatkami przemytu ludzi stoją grupy przestępcze w Belgii, Holandii, Niemczech i Wielkiej Brytanii.

Wezwał również te kraje do lepszej współpracy w walce z przemytnikami, mówiąc, że nie zawsze w pełni odpowiadają na prośby francuskiego wymiaru sprawiedliwości o informacje.

„Wielka Brytania i Francja muszą współpracować. Tak naprawdę nie możemy być jedynymi, którzy potrafią walczyć z przemytnikami” – powiedział minister.

„Przemytnicy kupują łodzie Zodiac w Niemczech za gotówkę” – dodał. „Przemytnik, który został złapany w nocy, nosi niemieckie tablice rejestracyjne; kupił własne wieże w Niemczech”.

Minister skrytykował również politykę imigracyjną rządu brytyjskiego, mówiąc, że Francja wydala więcej osób mieszkających w kraju bez legalnego pozwolenia niż nielegalna imigracja z północnych wybrzeży Francji do Wielkiej Brytanii, która od dawna jest źródłem napięć między tymi dwoma krajami. z obu stron. Obwinianie się nawzajem, nawet gdy ich siły policyjne współpracują, aby powstrzymać łodzie niezdatne do żeglugi morskiej przed przekroczeniem kanału La Manche. Politycy po obu stronach często wykorzystują tę kwestię do realizacji programu antyimigracyjnego.

„Oczywiste jest, że imigracja jest źle zarządzana w Wielkiej Brytanii” – powiedział Darmanin.

Zauważył również, że zatrudniając osoby nielegalnie mieszkające w kraju, brytyjscy pracodawcy zachęcają do nielegalnej imigracji na angielskie wybrzeża.

„Pracodawcy angielscy wykorzystują tę pracę do wytwarzania rzeczy, które Anglicy wytwarzają i konsumują” – powiedział. „Mówimy zreformować swój rynek pracy. Powiedz angielskim pracodawcom, że chcemy, aby byli tak samo patriotyczni jak konserwatywny rząd”.

READ  Trudeau mówi, że specjalny wysłannik do walki z antysemityzmem zawsze będzie miał swoją rolę

Coraz więcej osób uciekających przed konfliktami lub biedą w Afganistanie, Sudanie, Iraku, Erytrei lub gdzie indziej ryzykuje niebezpieczną podróż małymi, niezdatnymi do żeglugi łodziami z Francji, mając nadzieję na szukanie azylu lub lepsze możliwości w Wielkiej Brytanii. Liczba przepraw potroiła się w tym roku w porównaniu do roku 2020.

Biuro Johnsona poinformowało, że premier Wielkiej Brytanii Boris Johnson i Macron przemówili po środowej tragedii i zgodzili się, że „konieczne jest zachowanie wszystkich opcji na stole, aby powstrzymać te śmiercionośne przejścia i złamać model biznesowy gangów przestępczych, które za nimi stoją”.

Macron wezwał do zwiększenia funduszy dla agencji granicznej Unii Europejskiej, Frontex, i zwołał nadzwyczajne posiedzenie ministrów rządów europejskich, jak informuje jego biuro.

„Francja nie pozwoli, by kanał stał się cmentarzem” – powiedział Macron.

——

Jon Lister zgłosił się z Le Pecq.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top