Zezwolono na inwestycje w interkonektor o mocy 700 MW między Litwą a Polską

2 czerwca (Listopad Odnawialny) – Polski Operator Systemu Przesyłowego (OSD) wyraża zgodę na inwestycję BSE SA i litewskiego Litgrid w projekt połączenia międzysystemowego o mocy 700 MW między Polską a Litwą.

Harmony Link będzie podmorskim systemem okablowania o długości 330 km (205,1 mil), który połączy Sarnovich, Polskę i litewski Dorpenoy i umożliwi synchronizację z harmonijną częścią Europy, która widziała systemy elektroenergetyczne państw bałtyckich. Pomoże zintegrować większy potencjał energii odnawialnej w krajach bałtyckich, gdy zostanie udostępniony online w 2025 roku.

PSE i Litgrid podjęły ostateczne decyzje inwestycyjne w fazie realizacji projektu o wartości 700 mln euro (854,7 mln USD), poinformowały w poniedziałek PSE. Kolejnym krokiem będzie zainicjowanie procedur przetargowych mających na celu znalezienie wykonawców na stacje kablowe i przekształtnikowe wysokiego napięcia prądu stałego (HVDC). Planowanie regionalne i ocena oddziaływania na środowisko są obecnie w toku na każdej stronie.

Projekt będzie finansowany przez Unię Europejską (UE) dotacją w wysokości 500 500 mln. Zgodnie z ustaleniami z zeszłego roku, Litgrid zainstaluje kabel HVTC, a BSE będzie odpowiadać za konwertery w obu krajach.

Drugie połączenie między Polską a Litwą jest połączone. Po pierwsze, połączenie Litball, napowietrzne połączenie energetyczne, które działa od 2016 roku.

(1,0 EUR = 1,221 USD)

READ  Nowy wygląd polskiej strony VOD.PL

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top