Zespoły pomocy medycznej opuszczają Polskę nie docierając do osadników

WARSZAWA, Polska (AP) – Międzynarodowy humanitarny zespół lekarzy poinformował w czwartek, że jego zespoły rozmieszczone na granicy polsko-białoruskiej opuściły kraj po wielokrotnym odmówieniu dostępu do pomocy migrantom i uchodźcom.

Lekarze bez Granic, znani również jako Medecins Sans Frontieres, powiedzieli, że setki osób ubiegających się o azyl zajęło trzy miesiące, aby uzyskać pozwolenie dla personelu ratunkowego na wejście do leśnego obszaru przygranicznego, który jest teraz pogrążony w mrozie.

„Od października MSF wielokrotnie starało się o dostęp do obszarów o ograniczonym dostępie i posterunków straży granicznej w Polsce, ale bezskutecznie” – powiedziała w oświadczeniu Frauke Ossig, koordynatorka grupy ds. sytuacji kryzysowych w Polsce i na Litwie.

Unia Europejska (UE) oskarżyła rząd prezydenta Białorusi Aleksandra Łukaszenki o zachęcanie ludzi uciekających przed konfliktami i ubóstwem na Bliskim Wschodzie do wykorzystywania Białorusi jako bramy do sąsiednich państw członkowskich UE.

Polski rząd stworzył barierki z drutu kolczastego na granicy z Białorusią i zakazał publicznego dostępu do tego obszaru. Dla reporterów i personelu humanitarnego wymagane jest specjalne pozwolenie na wejście. Niektórzy uchodźcy i migranci zginęli podczas próby wjazdu do Polski.

„Wiemy, że ludzie wciąż ukrywają się w dżungli za granicą. Potrzebują wsparcia, ale mamy obowiązek pomagać ludziom w przemieszczaniu się, gdzie tylko się da. Nie udało nam się do nich dotrzeć w Polsce”. powiedział Osik.

READ  Polska wypuszcza drony miejskie i samoloty testowe UAM na poziomie UE

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top