Zełenski mówi, że wszyscy, którzy brali udział w ataku Kramatorsk zostaną pociągnięci do odpowiedzialności

Według kierownika zmiany w Czarnobylu, rosyjscy żołnierze splądrowali pokój, w którym spali pracownicy, i splądrowali część ich mienia. (Vasco Cutovio/CNN)

Pomieszczenie wypełnia się nagłym sygnałem radiometru, gdy wchodzi ukraiński żołnierz. To tutaj mieszkali rosyjscy żołnierze w elektrowni jądrowej w Czarnobylu, a poziom promieniowania jest teraz wyższy niż normalnie.

Nie ma widocznej obecności źródła radioaktywnego materiału w pomieszczeniu, ale ukraińscy urzędnicy twierdzą, że pochodził on z drobnych cząstek i kurzu wniesionych do budynku przez żołnierzy.

„Poszli do Czerwonego Lasu i przynieśli materiał radioaktywny do butów” – wyjaśnia żołnierz Ihor Olkov. „W innych miejscach jest w porządku, ale tutaj promieniowanie wzrosło, ponieważ tu mieszkali”.

CNN uzyskała wyłączny dostęp do elektrowni po raz pierwszy od powrotu pod kontrolę Ukrainy.

Urzędnicy fabryczni wyjaśniają, że poziomy w pomieszczeniu używanym przez rosyjskich żołnierzy są nieco wyższe niż to, co Światowe Stowarzyszenie Jądrowe określa jako naturalne promieniowanie. Jednorazowy kontakt nie będzie niebezpieczny, ale ciągłe narażenie może stanowić zagrożenie dla zdrowia.

Poszli wszędzie i zabrali na siebie trochę radioaktywnego pyłu [when they left]dodaje Ogołkow.

Jest to przykład tego, co mówią ukraińscy oficjele, że pobłażliwe i niedbałe zachowanie rosyjskich żołnierzy podczas kontroli nad Miejsce katastrofy nuklearnej w 1986 r.. Obszar wokół Czarnobyla, a konkretnie Czerwony Las, jest nadal najbardziej zanieczyszczonym nuklearnym obszarem na planecie, z największą ilością radioaktywnych cząstek w glebie.

Ukraińscy urzędnicy opublikowali nagranie z drona przedstawiające, jak mówią, okopy wykopane przez rosyjskich żołnierzy w tym rejonie, które są szczególnie radioaktywnymi materiałami. W bezpiecznym miejscu, na obrzeżach tego obszaru, CNN obserwowało rosyjską wojskową skrzynkę na żywność, w której poziom promieniowania był 50 razy wyższy niż normalne wartości.

rosyjscy żołnierze Przetrzymywany w Czarnobylu przez miesiąc Uważa się, że przez większość czasu działały na terenach zanieczyszczonych.

Czytaj więcej:

Ukraińcy byli zszokowani tym widokiem

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top