Zdjęcie z 35. rocznicy Teleskopu Kosmicznego Hubble’a przedstawia dramatyczną gromadę galaktyk | mądre wiadomości

Hickson Compact Group 40 zawiera pięć galaktyk uchwyconych w grawitacyjnym tańcu.
NASA, Europejska Agencja Kosmiczna, STScI, Alyssa Pagan

Od momentu uruchomienia w 1990 roku stał się Kosmiczny teleskop Hubble Rób najfajniejsze zdjęcia w całej galaktyce. Uzyskał obrazy gigantycznych planet, takich jak Jowisz i Saturn, obrazy mgławic przypominających sen i nie tylko – dostarczając astronomom informacji potrzebnych do dokonania niesamowitych odkryć dotyczących Wszechświata.

Aby uczcić 35. rocznicę powstania teleskopu 24 kwietnia, NASA opublikowała migawkę pięciu galaktyk nazwaną The Hickson Compact Group 40 (HCG). Gromada jest ciasno położona w obszarze przestrzeni mniejszym niż dwukrotność średnicy dysku gwiezdnego Drogi Mlecznej. Eksperci uważają, że według doniesień pentagram łączy się w jedną gigantyczną galaktykę eliptyczną Space.com Elizabeth Howell. Oczekuje się, że fuzja potrwa miliard lat, a zdjęcie daje naukowcom szansę zbadania ewolucji galaktyk.

Gromada obejmuje trzy galaktyki spiralne otoczone pomarańczowymi obłokami pyłu, galaktykę podobną do soczewki w prawym dolnym rogu i galaktykę eliptyczną na górze, wszystkie zawieszone w skompresowanym tańcu grawitacyjnym. Alert naukowy Raporty Davida Nielda. Chociaż wąskie gromady galaktyk nie są rzadkie, najczęściej znajdują się w jądrze większych gromad galaktyk. Jednak HCG znajduje się w pobliżu konstelacji Hydry i jest niezwykle odizolowane od wszystkiego innego, co czyni go interesującym celem do badań, oświadczenie wyjaśnia.

Podczas przeglądów nieba sprzed kilkudziesięciu lat zaobserwowano ponad 100 kompaktowych gromad galaktyk, ale pentagram jest najgęstszy. Astronomowie uważają, że ciasno ułożone gromady występowały częściej we wczesnym wszechświecie i dostarczały paliwa do zasilania czarnych dziur.

Naukowcy uważają, że hCG mogło powstać w ten sposób z powodu ciemnej materii w galaktykach lub materii, która oddziałuje głównie z materią widzialną za pomocą grawitacji. Gdy obszary gwiaździste zbliżą się do siebie, ciemna materia może ewoluować w obłok pokrywający gromadę, która spowalnia prędkość galaktyk. Alert naukowy. Kiedy galaktyki tracą energię, upadną razem. Badanie zatłoczonych galaktyk może pomóc astronomom zrozumieć, gdzie, kiedy i jak powstają galaktyki.

„Pamiętam, że zobaczyłem to podczas przeglądu nieba i powiedziałem: „Spójrz na to, świetnie!”, mówi w oświadczeniu astronom Paul Hickson z University of British Columbia w Kanadzie. „W tym czasie używałem tylko dużej plastikowej linijki i szkła powiększającego, patrząc na odbitki przeglądów nieba.” Hickson ponownie odkrył gromadę galaktyk w 1982 roku po przesianiu Atlas obcych galaktyk Wyprodukowany przez Haltona Arpa w 1966 roku.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a sfotografował 50 000 ciał niebieskich i wykonał 1,5 miliona zdjęć. Obrazy są przechowywane publicznie i można je oglądać w Archiwum Mikulsky’ego dla Kosmicznych Teleskopów w Instytucie Teleskopów Kosmicznych w Baltimore w stanie Maryland lub pod adresem Strona Hubble’a NASA.

READ  W środkowych Chinach znaleziono skamielinę zarodka żółwia sprzed 100 milionów lat

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top