Zdjęcie dnia: Kosmiczny Teleskop Hubble’a uchwycił widok obłoków niebieskich w Mgławicy Oriona

Mgławica Oriona znajduje się około 1000 lat świetlnych od Ziemi

To zdjęcie obłoku niebieskiego z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA/ESA ujmuje kolorowy obszar w Mgławicy Oriona otaczającej obiekt Herbig-Haro na HH 505. (zdjęcie NASA)

(NASA) – Ten widok obłoków niebieskich z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a NASA/ESA przechwytuje kolorowy region w Mgławicy Oriona otaczającej obiekt Herbig Harrow HH 505.

Obiekty Herbiga-Haro to jasne obszary otaczające nowo narodzone gwiazdy, które powstają, gdy wiatry gwiazdowe lub dżety gazu są wyrzucane z tych młodych gwiazd, tworząc fale uderzeniowe, które z dużą prędkością uderzają w pobliski pył.

W przypadku HH 505 wypływy te pochodzą z gwiazdy IX Ori, która znajduje się na skraju Mgławicy Oriona około 1000 lat świetlnych od Ziemi.

Same odpływy wyglądają jak elegancko zakrzywione struktury na górze i na dole tego obrazu. Ich interakcja z wielkoskalowym przepływem gazu i pyłu z jądra mgławicy zniekształca je w kręte krzywe.

Obraz został uchwycony za pomocą Hubble Advanced Camera for Surveys (ACS) przez astronomów badających właściwości wypływów i dysków protoplanetarnych, i ujawnia jasne fale uderzeniowe powstałe z wypływów, a także wolno poruszających się prądów materii gwiezdnej.

Mgławica Oriona jest skąpana w intensywnym promieniowaniu ultrafioletowym od jasnych młodych gwiazd. Wrażliwość Hubble’a na światło ultrafioletowe pozwala astronomom obserwować te wysokoenergetyczne wypływy i dowiedzieć się więcej o ich strukturach.

Mgławica Oriona to dynamiczny obszar pyłu i gazu, w którym powstają tysiące gwiazd.

Jest to najbliższy Ziemi obszar powstawania masywnych gwiazd, co czyni go jednym z najdokładniej zbadanych obszarów nocnego nieba i często celem teleskopu Hubble’a.

Ta obserwacja była również częścią urzekającej mozaiki Hubble’a Mgławicy Oriona, która połączyła 520 zdjęć w pięciu różnych kolorach, aby stworzyć najczystszy obraz regionu, jaki kiedykolwiek uchwycono.

Subskrybuj powiadomienia tekstowe dotyczące codziennych wiadomości Space Coast tutaj:

Kliknij tutaj, aby zobaczyć wiadomości z hrabstwa Brevard

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top