Zbrodnie na Księżycu mogą wkrótce zostać dodane do kanadyjskiego prawa karnego

Długie ramię kanadyjskiego prawa może rozciągać się na powierzchnię Księżyca, ponieważ rząd stara się powiadomić kanadyjskich astronautów, że jeśli popełnią przestępstwa na Księżycu, nadal będą musieli postawić im zarzuty karne.

Proponowaną poprawkę do ustawy, która obejmowałaby przestępstwa popełnione na Księżycu, można znaleźć głęboko w 443-stronicowej ustawie o wykonaniu budżetu, która została wprowadzona we wtorek w Izbie Gmin.

Prawo karne już teraz pociąga astronautów do odpowiedzialności, którzy mogą popełnić przestępstwa podczas lotu w kosmos na Międzynarodową Stację Kosmiczną. Każde takie przestępstwo popełnione tam będzie uważane za popełnione w Kanadzie.

Ale z Kanadą w ramach projektu Lunar Gateway, który obejmuje również planowaną podróż na Księżyc, rząd federalny postanowił zmienić kodeks karny, aby uwzględnić te nowe miejsca docelowe w kosmosie.

Kanadyjczyk leci na Księżyc

W ustawie o wdrożeniu budżetu, pod podtytułem Lunar Gateway – Canadian Crew Members, poprawka stanowi:

„Członek kanadyjskiej załogi, który podczas lotu w kosmos popełni czyn lub zaniechanie poza Kanadą, którego popełnienie w Kanadzie stanowiłoby przestępstwo podlegające karze, uznaje się za popełnienie takiego czynu lub zaniechania w Kanadzie.”

Obejmuje to, z zastrzeżeniem poprawki, wszelkie działania lub zaniechania popełnione na Bramie Księżycowej, podczas transportu do lub z Bramy Księżycowej lub na powierzchni Księżyca.

Kanada zobowiązała się do udziału w Lunar Gateway, orbitującej platformie kosmicznej NASA. W rzeczywistości budżet federalny na 2022 r. stwierdza, że ​​w budżecie na 2019 r. zapowiedziano inwestycję w wysokości 1,9 miliarda dolarów w ciągu 24 lat w budowę i obsługę Canadaarm 3 na potrzeby projektu.

W grudniu 2020 roku Kanadyjska Agencja Kosmiczna (CSA) i NASA podpisały traktat potwierdzający udział Kanady w Księżycowej Bramie. Potwierdził również, że Kennedy będzie częścią misji Artemis II, pierwszej załogowej misji na Księżyc od 1972 roku.

W oczekiwaniu na te misje rząd federalny chce zmienić kodeks karny, aby uwzględnić potencjalne przestępstwa, które mogą wystąpić.

READ  Rosja twierdzi, że usterka oprogramowania i „czynnik ludzki” spowodowały, że Międzynarodowa Stacja Kosmiczna wymknęła się spod kontroli
Kanada poleci na Księżyc wraz z NASA. Kanadyjska Agencja Kosmiczna zbuduje roboty dla portalu księżycowego, a także opracuje sztuczną inteligencję dla stacji. (NASA)

Kwestia potencjalnych przestępstw w kosmosie została podniesiona w 2019 roku Kiedy NASA osiągnęła? Co było reklamowane jako pierwsza domniemana zbrodnia w kosmosie. Astronauta Anne McClain, podczas sześciomiesięcznej misji na pokładzie Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, została oskarżona przez swojego zrażonego męża, Summer Wordena, Od nieprawidłowego dostępu do akt bankowych z kosmosu. McClain został później uniewinniony, a Worden oskarżony o składanie fałszywych zeznań władzom federalnym.

Ale sprawa już podniosła potencjalne problemy związane z prawem kosmicznym. Sprawa trafiła również na pierwsze strony gazet, Ram Jakhu, profesor w Instytucie Prawa Powietrznego i Kosmicznego Uniwersytetu McGill, napisał, że śledztwo Działał jako „pilny dzwonek alarmowy” w celu ustanowienia nowych przepisów prawnych poza terytorium.

W związku z oczekiwanym gwałtownym wzrostem aktywności w kosmosie, pisał, można racjonalnie oczekiwać w przyszłości wzrostu liczby przestępstw kosmicznych w przyszłości. Mogą one obejmować „morderstwa w kosmosie, porwanie pojazdu transportu kosmicznego i detonację urządzenia nuklearnego w kosmosie”.

„Byłoby logiczne i konieczne, aby takie zasady były takie same dla wszystkich ludzi w kosmosie, niezależnie od tego, że na Ziemi mają różne narodowości”.

Artystyczne przedstawienie dużego ramienia Canadarm 3 na Lunar Gateway, kierowanej przez NASA stacji kosmicznej na orbicie księżycowej, która będzie używana do eksploracji Księżyca i poza nim. (Kanadyjska Agencja Kosmiczna, NASA)

międzynarodowe prawo kosmiczne

Istnieje pięć traktatów międzynarodowych regulujących działalność w kosmosie, ale traktat o przestrzeni kosmicznej z 1967 r., ratyfikowany przez Kanadę i ponad 100 innych krajów, ma największe znaczenie, jeśli chodzi o zajmowanie się domniemanymi zbrodniami w kosmosie. Danielle Ireland Piper napisała: Profesor nadzwyczajny prawa konstytucyjnego i międzynarodowego na Australian Bond University.

„Na pytanie, kto ściga przestępstwa kosmiczne, krótka odpowiedź jest taka, że ​​przestępca podróżujący w kosmos będzie zasadniczo podlegał prawu kraju, którego jest obywatelem, lub kraju, w którym przestępstwo zostało popełnione na ich zarejestrowanym statku kosmicznym” – Irlandia napisał w artykule z 2019 roku w The Conversation.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma swoją własną umowa międzyrządowa który stanowi, że „Kanada, europejskie kraje partnerskie, Japonia, Rosja i Stany Zjednoczone mogą sprawować jurysdykcję karną w stosunku do osób znajdujących się w lub nad jakimkolwiek elementem lotnictwa ich obywateli”.

Ireland Piper napisała, że ​​jeśli ofiarą przestępstwa popełnionego na ISS była obywatelka innego kraju partnerskiego, zastosowanie miałoby prawo karne tego drugiego kraju. Jeżeli przestępstwo ma miejsce w części stacji kosmicznej kraju partnerskiego, może zostać zastosowane jego prawo karne.

Międzynarodowa Stacja Kosmiczna ma własną umowę międzyrządową, która stanowi, że „Kanada, europejskie państwa partnerskie, Japonia, Rosja i Stany Zjednoczone mogą sprawować jurysdykcję karną w stosunku do osób znajdujących się w lub nad dowolnym elementem lotu ich obywateli”. (Kanadyjska Agencja Kosmiczna)

Ustawa o negowaniu Holokaustu zaproponowała część ustawy budżetowej

Koncentracja budżetu federalnego na kwestiach związanych z potencjalną przestępczością w kosmosie może wydawać się dziwna, ale to tylko jedna z kilku propozycji zawartych w tym roku, które niekoniecznie będą dotyczyć wydatków budżetowych.

Na przykład budżet zawiera również propozycję zmiany kodeksu karnego w celu kryminalizacji publicznego zaprzeczania lub umniejszania znaczenia Holokaustu.

Proponuje również poprawki do Ustawy o poprawkach i zwolnieniu warunkowym, które zabroniłyby firmie Corrections Canada stosowania kontrowersyjnej formy odosobnienia znanej jako „sucha cela”, w której więźniowie podejrzani o noszenie kontrabandy w swoich ciałach są poddawani 24 godzinom więzienia. Oświetlenie i monitoring nie mają dostępu do bieżącej wody.

Dodatkowo w budżecie 2022 proponuje się zmianę ustawy o sędziach, ustawie o sądach federalnych i kanadyjskiej ustawie o sądzie podatkowym, aby dodać 24 nowe stanowiska Sądu Najwyższego.

Włączenie takich zapisów staje się coraz bardziej powszechne, a ilość dokumentów budżetowych rośnie, ponieważ rządy wykorzystują dokument do przedstawienia swojego stanowiska w różnych kwestiach, powiedział Daniel Byland, dyrektor McGill Institute for Canadian Studies.

W tych dokumentach jest dużo, na przykład mowa lub tło. I nie chodzi tylko o to, żeby powiedzieć, że zamierzamy wydać na to czy tamto”.

Podczas gdy korekty są faktycznie wprowadzane, powiedział Biland, należy to zrobić osobno, a włączenie ich do budżetu polega na „mówieniu, co reprezentują i dokąd zmierzają”.

Więc chodzi tylko o ogłoszenie zamiaru zrobienia czegoś”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top