Zawieszenie kont mediów na Twitterze | Wiadomości telewizyjne

Twitter zawiesił w czwartek konta dziennikarzy zajmujących się platformą mediów społecznościowych i jej nowego właściciela Elona Muska, w tym reporterów pracujących dla New York Times, Washington Post, CNN, Voice of America i innych publikacji.

Firma nie wyjaśniła, dlaczego usunęła konta i spowodowała zniknięcie ich profili oraz wcześniejszych tweetów.

Nagły komentarz reporterów wiadomości nastąpił po środowej decyzji Muska o zablokowaniu konta, które automatycznie śledzi loty jego prywatnym odrzutowcem przy użyciu publicznie dostępnych danych. To również skłoniło Twittera do zmiany zasad dotyczących wszystkich użytkowników, aby zakazali udostępniania bieżącej lokalizacji innej osoby bez ich zgody.

Kilku zawieszonych reporterów w czwartek wieczorem relacjonowało tę nową politykę i uzasadnienie Muska dla jej egzekwowania, w tym jego zarzuty dotyczące incydentu prześladowania, który dotknął jego rodzinę we wtorek wieczorem w Los Angeles.

„Zasady dźwigni mają zastosowanie do dziennikarzy tak samo, jak do wszystkich innych” – napisał Musk na Twitterze w czwartek. Później dodał: „Krytykowanie mnie przez cały dzień jest w porządku, ale sprawdzanie mojej lokalizacji w czasie rzeczywistym i narażanie mojej rodziny na niebezpieczeństwo już nie”.

Doxxing odnosi się do ujawniania czyjejś tożsamości, adresu lub innych danych osobowych w Internecie.

CNN powiedział w oświadczeniu: „Pospieszny i nieuzasadniony komentarz wielu reporterów, w tym Donniego O’Sullivana z CNN, jest niepokojący, ale nie zaskakujący”.

„Rosnąca niestabilność i zmienność Twittera powinny być przedmiotem wielkiej troski każdego, kto korzysta z Twittera” – dodano w oświadczeniu CNN. „Poprosiliśmy Twittera o wyjaśnienia i ponownie ocenimy nasze relacje na podstawie tej odpowiedzi”.

Inny zawieszony dziennikarz, Matt Binder z serwisu informacyjnego Mashable, powiedział, że został natychmiast zbanowany w czwartek wieczorem po udostępnieniu zrzutu ekranu opublikowanego przez O’Sullivana, zanim reporter CNN został zawieszony.

Zrzut ekranu przedstawiał oświadczenie Departamentu Policji Los Angeles wysłane w czwartek do kilku serwisów informacyjnych, w tym Associated Press, o tym, jak skontaktował się z przedstawicielami Muska w sprawie rzekomego incydentu związanego z prześladowaniem, ale nie złożono jeszcze żadnego zgłoszenia o przestępstwie.

READ  Autonomiczny projekt pilotażowy Toronto anulowany po zaprzestaniu działalności przez dostawcę

„Nie udostępniłem żadnych danych o lokalizacji, zgodnie z nowymi warunkami Twittera. Nie udostępniłem też żadnych linków do ElonJet ani innych kont śledzących lokalizację” – powiedział Bender w e-mailu. „Byłem bardzo krytyczny wobec Muska, ale nie złamałem żadnej z wymienionych zasad Twittera”.

Inny zawieszony reporter, Steve Herman z VOA, powiedział, że prawdopodobnie został zbanowany, „ponieważ tweetowałem o innych dziennikarzach, którzy zostali zawieszeni za tweetowanie o uruchomionych kontach powiązanych z kanałem Elon Gate”.

Zawieszenia pojawiają się, gdy Musk wprowadza poważne zmiany w moderowaniu treści na Twitterze. Próbował, publikując wybrane dokumenty firmy zwane „plikami Twittera”, twierdzić, że platforma tłumiła prawicowe głosy pod jej poprzednim kierownictwem.

Obiecał, że przejmie wolność słowa i przywróci głośne konta, które wcześniej naruszały zasady Twittera dotyczące nienawistnych zachowań lub szkodliwych dezinformacji, ale powiedział także, że stłumi negatywność i nienawiść, odmawiając niektórym kontom „swobodnego dostępu”.

Non-profit Komitet Ochrony Dziennikarzy, który działa w imieniu dziennikarzy na całym świecie, powiedział w czwartek wieczorem, że jest zaniepokojony zawieszeniem.

„Jeśli zostanie to potwierdzone jako odwet za ich pracę, byłoby to poważnym naruszeniem prawa dziennikarzy do relacjonowania wiadomości bez obawy przed represjami” – stwierdziła organizacja.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top