Zamknięcie giełd niewiele się zmieniło po raporcie o silnym zatrudnieniu

Akcje amerykańskie zamknęły się z mieszanką po potknięciu się między niewielkimi zyskami i stratami w piątek, ponieważ silniejsze niż oczekiwano dane o zatrudnieniu skłoniły inwestorów do zresetowania oczekiwań co do tego, kiedy Rezerwa Federalna wstrzyma kampanię podwyżek stóp procentowych.

Ministerstwo Pracy Miesięczny raport o zatrudnieniu w listopadzie Zatrudnienia wykazały wzrost o 263 tys., wyższy niż oczekiwano, podczas gdy bezrobocie ustabilizowało się na poziomie 3,7%. Bloomberg Spodziewaj się wydrukować 200 000 przez miesiąc.

Indeks S&P 500 (^ Salaficka Grupa ds. Głoszenia i Walki(spadek o 0,1%, podczas gdy Dow Jones Industrial Average spadł)Bibliografia) była wysoka o ten margines. Nasdaq Technology Heavy Composite (Bibliografia) spadła o 0,2%. Wszystkie trzy główne sesje były poza sesyjnymi minimami o ponad 1% bezpośrednio po publikacji.

Kolejny mocny raport o zatrudnieniu i wyższy wzrost płac potwierdziły, że praca Fed jest daleka od zakończenia. Poziom ostatecznych stóp procentowych i jak długo Fed będzie je utrzymywał.

Na rynkach towarowych Unia Europejska Zielone światło dla czapki za 60 dolarów Na rosyjskiej ropy, aby zmniejszyć tendencję wzrostową cen. West Texas Intermediate (WTI) zamknął się na niższym poziomie około 80 USD za baryłkę, ale zyskał 5% w ciągu tygodnia.

Piątkowe ruchy są następstwem w większości optymistycznego tygodnia dla rynków akcji, z nastrojami poprawionymi przez prezesa Rezerwy Federalnej Jerome’a ​​Powella Umiarkowanie w tempie podwyżek stóp procentowycha Chiny łagodzą niektóre blokady związane z COVID w następstwie niepokojów związanych z restrykcyjnymi kontrolami wirusów.

Ale raport o zatrudnieniu wydawał się rzucać wyzwanie rynkowym planom cotygodniowych zysków i tak zwanego rajdu Świętego Mikołaja, ponieważ akcje zwykle rosną przed świętami. Wyższa niż oczekiwano liczba miejsc pracy, a także utrzymujący się silny wzrost płac dostarczyły dodatkowych sygnałów, że Fed będzie kontynuował kampanię podnoszenia stóp procentowych, nawet jeśli zwalnia tempo.

READ  „APE” AMC zaczynają handlować na nowojorskiej giełdzie

W ciągu miesiąca akcje miały słaby początek, z mieszanym zamknięciem głównych średnich w czwartek, pierwszego dnia grudnia. Jednak wg Ryana Dietricka z The Carson GroupS&P 500 prawdopodobnie nie zyska bardziej niż w grudniu: indeks referencyjny dla tego miesiąca zyskał 75% od 1950 r.

Sekretarz skarbu Janet Yellen powiedziała na konferencji na początku tego tygodnia w Nowym Jorku, że raport o zatrudnieniu jest najważniejszym punktem danych – oprócz danych o inflacji – na który decydenci kierują się przy podejmowaniu decyzji monetarnych, gdy podejmują działania mające na celu przywrócenie stabilności cen.

„Rynek pracy w USA zaczyna wykazywać niepewne oznaki słabnięcia, ale tylko na marginesie”, powiedział Nicholas Colas z DataTrek w biuletynie e-mailowym w piątek, nazywając raport o pracy „ważnym punktem danych” do obejrzenia.

Bankierzy centralni ograniczają zacieśnianie rynku pracy, napędzane nadmiernym tworzeniem miejsc pracy, co wywarło presję na wzrost płac i przyczyniło się do wzrostu cen. Jednak wielu obawia się, że dynamika rynku pracy, która zachęciła urzędników do przeforsowania podwyżek stóp procentowych, spowoduje, że ich wyprzedzą i doprowadzą amerykańską gospodarkę do recesji.

W swojej prognozie gospodarczej na rok 2023 Michael Jabin z Bank of America ostrzegł, że dynamika rynku pracy może spowodować wzrost stopy funduszy federalnych nawet o 6%, mimo że prognoza banku przewiduje ostateczną stopę procentową na poziomie 5,00-5,25% do maja . .

Podczas gdy liczba miejsc pracy odzwierciedlała jak dotąd odporność obrazu zatrudnienia w USA, ekonomiści spodziewają się, że wzrost zatrudnienia będzie niższy, ponieważ wpływ wyższych stóp procentowych będzie opóźniony. Bank of America spodziewa się, że stopa bezrobocia sięgnie 5,5% w 2023 r., podczas gdy Morgan Stanley spodziewa się 4,3%, a Goldman Sachs spodziewa się wzrostu o pół punktu procentowego do 4,2%.

READ  Chevron obiecuje 75 miliardów dolarów na odkupienie akcji w miarę wzrostu płynności

Alexandra Semenova jest korespondentką Yahoo Finance. Śledź ją na Twitterze @ćwierkać

Kliknij tutaj, aby zobaczyć najnowsze wskaźniki giełdowe Yahoo Finance

Kliknij tutaj, aby uzyskać najnowsze wiadomości giełdowe i dogłębną analizę, w tym wydarzenia, które zmieniają akcje

Przeczytaj najnowsze wiadomości finansowe i biznesowe z Yahoo Finance

Pobierz aplikację Yahoo Finance dla jabłko lub android

Śledź Yahoo Finance na Twitterze Świergoti Facebooki Instagrami Flipboardi LinkedinI Youtube

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top