Zaledwie rok po znalezieniu lekarza rodzinnego, pacjenci Victorii stracili swojego lekarza

Pacjenci w centrum pilnej opieki podstawowej w Victorii w Kolumbii Brytyjskiej są rozczarowani i porzuceni po tym, jak kilku lekarzy z kliniki ogłosiło, że wyjeżdżają w ciągu 18 miesięcy od dnia otwarcia.

W James Bay Urgent and Primary Care Center, które zostało otwarte w kwietniu 2020 r., co najmniej trzech lekarzy rodzinnych odeszło lub ogłosiło swoje plany odejścia od sierpnia.

Pilne i Podstawowe Ośrodki Opieki (UPCCs) są częścią wysiłków rządu Kolumbii Brytyjskiej, aby zapewnić podstawową opiekę zdrowotną większej liczbie Kolumbijczyków Brytyjskich. Ośrodki są finansowane i prowadzone ze środków publicznych, w przeciwieństwie do tradycyjnych gabinetów lekarskich, które są prywatnymi firmami.

Kolumbia Brytyjska ma drugi najwyższy wskaźnik mieszkańców bez stałego dostawcy opieki zdrowotnej. Według kanadyjskich statystykW 2019 r. wskaźnik ten wyniósł 17,7 proc., w porównaniu z 16,2 proc. w 2015 r. Gorzej wypadł tylko Quebec.

Island Health, która prowadzi klinikę James Bay, nie potwierdzi, ilu lekarzy lub pielęgniarek odeszło od jej otwarcia, ani ilu zostało zastąpionych.

Ale dla trzech pacjentów, którzy byli szczęśliwi, że w końcu mają własnego lekarza, rozczarowanie związane z utratą własnych lekarzy po tak krótkim czasie było trudne do zniesienia.

nie powinienem się wstydzić

Eileen Labberg żyła w biedzie i czuła, że ​​jej zdrowiem nie da się opanować szybkimi wizytami ambulatoryjnymi.

Powiedziała, że ​​lekarz, którego znalazła w James Bay Urgent Care Center, zrozumiał jej doświadczenie życiowe i wziął je pod uwagę podczas leczenia.

„Nie musiałem wyjaśniać pewnych rzeczy, nie musiałem się wstydzić, nie musiałem się wstydzić. Zrozumiał, jak bieda wpływa na całe życie… wszystkie aspekty twojego zdrowia. To było więcej niż cudownie – powiedziała.

Lekarz Laberge opuszcza klinikę w połowie listopada. CBC nie było w stanie potwierdzić przyczyny, chociaż jeden z trzech lekarzy otworzył prywatną klinikę medycyny kosmetycznej w Wiktorii.

READ  Oburzające czy nie, ta Honda S2000 ma duży moment obrotowy po przeszczepie serca
James Bay Urgent and Primary Care Center został otwarty w kwietniu 2020 r. Był to trzeci globalny ośrodek opieki zdrowotnej, który został otwarty w Island Health District. Według Island Health, od momentu otwarcia odwiedziło 30 327 pacjentów w październiku 2021 roku. (Ken Mizukoshi/CBC)

UPCC są zatrudniane przez lekarzy, ale także pielęgniarki i pielęgniarki, a czasem innych pracowników służby zdrowia, takich jak specjaliści od zdrowia psychicznego.

Mają być przychodniami, które zapewniają pilną opiekę i potencjalną alternatywą dla wizyty na pogotowiu, a także gabinetem lekarza rodzinnego, w którym możesz „połączyć się” z zespołem opieki zdrowotnej – gdzie będziesz mieć akta i gdzie może zaplanować wizyty kontrolne w celu zarządzania bieżącymi problemami zdrowotnymi.

„Luksusowa otwarta klinika”

Problemy w James Bay UPCC są znakiem, że model nie rozwiązuje problemów lekarza rodzinnego BC, mówi Damian Kontandriopoulos, badacz zdrowia publicznego.

Ośrodki nie są złym pomysłem na papierze, mówi Kontandriopoulos, ale są wyzwaniem dla jednej placówki, jednej grupy pracowników, aby stać się tym, co nazywa „przychodnią luksusu” i jednocześnie praktyką rodzinną.

Współlokator Laberge, Bill Sumberg, jest również pacjentem kliniki James Bay. Miał raka 13 lat temu i powinien mieć kontrolę co kilka lat, aby upewnić się, że rak nie wróci.

Miał mieć wizytę kontrolną jeszcze w tym roku, ale jego lekarz odszedł w sierpniu. Myślał, że zamiast tego zobaczy lekarza Laberge, ale jej lekarz również wyjeżdża, więc nie jest pewien, z kim się spotka.

Pacjentom powiedziano, że będą kontynuować leczenie w klinice. W liście od jednego z odchodzących lekarzy stwierdzono, że klinika „będzie zobowiązana do zapewnienia dostępu do opieki na czas, najlepiej jak potrafi zespół i jak najbardziej racjonalnie w świetle okoliczności klinicznych”.

Margarita Coppard, której lekarz wyjeżdża w listopadzie, podejrzewa, że ​​teraz będzie musiała dłużej czekać na wizytę, ale jest przekonana, że ​​ona i jej dzieci w wieku 12 i 14 lat będą w stanie uzyskać pilną opiekę, gdy będą jej potrzebować.

Mówi jednak, że jest sfrustrowana, że ​​nie może nakłonić swojej 65-letniej matki, która przeniosła się do Victorii w kwietniu tego roku, do zapisania się do kliniki. Coppard zakładał, że będzie musiała znaleźć się na liście oczekujących, ale był zaskoczony, gdy dowiedział się, że nie może nawet tego zrobić.

Według strony internetowej kliniki, która ma 2298 pacjentów, nie mogła już dodać więcej, więc w maju „wdrożyła pauzę w przyjmowaniu nowych kandydatów”.

Sekretarz zdrowia Adrian Dix przyznał się do problemów w klinice James Bay i powiedział: „Będziemy pracować nad personelem tej kliniki”.

Powiedział jednak, że struktura UPCC „działa bardzo dobrze”, a ośrodki opieki w miejscach takich jak Victoria, Nanaimo, Vancouver i Prince George „były wybawieniem w pandemii”.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top