Zaki Anuri: Afgański piłkarz został zabity przez amerykański samolot | Wiadomości o talibach

Afgańska Federacja Sportu powiedziała, że ​​Anwari, który grał w narodowej młodzieżowej drużynie piłkarskiej, zginął w chaosie na lotnisku.

Afgańska federacja sportowa poinformowała, że ​​afgański piłkarz, który grał w młodzieżowej reprezentacji narodowej, zginął po próbie przytulenia się do amerykańskiego samolotu przewożącego ludzi z kontrolowanego przez talibów Kabulu.

Afgańska Dyrekcja Generalna ds. Wychowania Fizycznego i Sportu, instytucja rządowa współpracująca z grupami sportowymi, potwierdziła śmierć Zaki Anwari w chaosie, który wybuchł na stołecznym lotnisku w tym tygodniu.

„Anwari, podobnie jak tysiące młodych Afgańczyków, chciała opuścić kraj, ale spadła z amerykańskiego samolotu i zmarła” – podała grupa w oświadczeniu opublikowanym na Facebooku w czwartek.

Tysiące Afgańczyków przybyło w tym tygodniu na lotnisko, próbując uciec z kraju po piorunowym ataku talibów, który zakończył się przejęciem przez nich władzy po ucieczce prezydenta Ashrafa Ghaniego.

W szokującym nagraniu wideo z lotniska w poniedziałek widziano setki ludzi biegnących obok samolotu Sił Powietrznych USA, który przyspieszał po pasie startowym – a kilku mężczyzn tkwiło obok niego w desperacji.

Inne klipy pojawiły się w mediach społecznościowych, pokazując dwie osoby spadające z samolotu C-17 po starcie.

Wojsko amerykańskie potwierdziło, że później znaleziono ludzkie szczątki w studni kołowej, dodając, że prowadzi dochodzenie w sprawie zgłoszonych zgonów związanych z C-17.

„Zanim załoga mogła zrzucić ładunek, setki afgańskich cywilów otoczyło samolot” – powiedziała rzeczniczka sił powietrznych USA Anne Stefanik.

„W obliczu szybko pogarszającej się sytuacji bezpieczeństwa wokół samolotu załoga C-17 zdecydowała się jak najszybciej opuścić lotnisko”.

Prezydent USA Joe Biden znalazł się pod presją w kraju i za granicą, aby wyjaśnić, jak jego administracja była najwyraźniej nieprzygotowana na szybki atak talibów – i sposób, w jaki siły amerykańskie wycofywały się z Afganistanu.

Wspomnienia brutalnego reżimu talibów z lat 90. – w którym zakazano muzyki i telewizji, ludzi kamienowano, a kobiety zamknięto w swoich domach – wywołały panikę z powodu tego, co ich czekało, prowadząc wielu Afgańczyków do próby ucieczki.

READ  Ameryka karze trzech „hakerów rekrutacyjnych” pracujących dla emirackiej firmy | wiadomości o bezpieczeństwie cybernetycznym

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top