Zagraniczne banki kalkulują koszt polskiego ruchu, aby złagodzić skutki podwyżek stóp

(Bloomberg) —

Banco Commercial Portugues SA jako ostatni zagraniczny kredytodawca ostrzegł, że na zyski polskiej jednostki mogą ucierpieć rządowe środki mające na celu złagodzenie kryzysu kosztów utrzymania w kraju.

Jednostka Bank Millennium SA zaraportuje stratę netto w trzecim kwartale po uwzględnieniu maksymalnie 1,8 miliarda złotych (379 milionów dolarów) kosztów wynikających z moratorium na spłatę kredytów hipotecznych, które weszło w życie w czwartek, zgodnie z wnioskiem regulacyjnym. Planuje też podjąć kroki w celu podniesienia kapitału.

BCP dołącza do niemieckiego Commerzbanku AG, holenderskiego pożyczkodawcy ING Groep NV oraz polskich oddziałów Banco Santander SA i BNP Paribas SA w sygnalizowaniu skutków ustawy. Moratorium na spłatę kredytów mieszkaniowych to najnowsza odpowiedź Warszawy na publiczne oburzenie na temat wyższych stóp procentowych nałożonych w celu walki z inflacją, która utrzymuje się na najwyższym poziomie od ćwierćwiecza.

Pożyczkodawcy oczekiwali wzrostu rentowności, ponieważ polski bank centralny podniósł stopy procentowe po raz dziesiąty z rzędu z poziomu bliskiego zera w październiku.

Reakcja polityczna

Zamiast tego spotkali się z reakcją, gdy wzrosły koszty pożyczki. Opóźnienie banków w podnoszeniu oprocentowania depozytów rozgniewało klientów, podczas gdy urzędnicy partii rządzącej zagrozili im nieoczekiwanym podatkiem.

Zakaz, który pozwoliłby kredytobiorcom hipotecznym zawiesić do 8 miesięcznych spłat do końca 2023 r., ma kosztować branżę 20 mld zł.

Oto jak banki wpłyną na to:

  • MBank SA, jednostka należąca do Commerzbanku, prognozuje teraz stratę netto w trzecim kwartale w wyniku zakazu, ponieważ jego niemiecka spółka dominująca rozważa postępowanie prawne.
    • „Niestety nowe prawo w Polsce nakłada znaczące jednorazowe obciążenia” – powiedziała w piątek w komunikacie dyrektor finansowy Commerzbanku Bettina Orlop.
  • ING odnotował zysk w wysokości 210 milionów euro (212 milionów dolarów) po tym, jak jednostka ING Banku Śląskiego SA prognozowała kwartalną stratę netto.
  • Santander Bank Polska spodziewa się, że moratorium kredytowe będzie miało negatywny wpływ na zyski w wysokości około 1,4 mld zł.
  • BNP Paribas Bank Polska zdobędzie 700 mln zł w III kwartale
READ  UE może zaproponować zamrożenie funduszy dla Polski i Węgier przed kwietniem

©2022 Bloomberg LP

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top