Z powodu zmian klimatycznych huragany nasilają się szybciej niż kiedykolwiekCNN

Huragan Ian Wzmacnia się szybko na Karaibach, gdy przepływa przez niezwykle gorące wody Karaibów i Zatoki Meksykańskiej. National Hurricane Center przewidziało system szybko skondensować Od burzy tropikalnej do huraganu co najmniej kategorii 4 w mniej niż 72 godziny.

to dla Bezprecedensowe oczekiwaniaEksperci mówią CNN, ale jeden naukowiec twierdzi, że tak stać się bardziej prawdopodobnym W miarę postępu kryzysu klimatycznego Podnoszenie temperatur oceanu w górę Torując drogę tropikalnym burzom, które eksplodują w szybkim tempie, zmieniając się w wielkie, śmiercionośne huragany.

Gwałtowna kondensacja jest dokładnie tym, na co wygląda – siłą wiatrów huraganu szybko w krótkim okresie czasu. Naukowcy definiują to jako wzrost prędkości wiatru o co najmniej 35 mil na godzinę w ciągu 24 godzin lub mniej.

Zjawisko to pojawiło się w ten weekend na Filipinach z zapierającą dech w piersiach szybkością. Super Tajfun Nuru eksplodował z siłą W swoim ostatnim podejściu do wyspiarskiego kraju na Pacyfiku, zaczynając od odpowiednika huraganu kategorii 1 Do klasy 5 noc, gdzie mieszkańcy śpią w okolicach Manili.

Nieoczekiwanie gwałtowna intensyfikacja Nuru przed wyjściem na ląd prawdopodobnie oznacza, że ​​miejscowa ludność nie miała czasu na przygotowanie się na znacznie silniejszy sztorm.

To był huragan Ian W prognozie na dni, dając Kubie i Florydzie korzyści czasu. Wiatry podczas burzy wzrosły z 45 mil na godzinę w niedzielny wieczór do 80 mil na godzinę późnym rankiem w poniedziałek, a prognoza jest większa. Ian mógł skondensować się do co najmniej klasy 4 przed wylądowaniem na Florydzie w środku tygodnia.

Według Alison Wing, profesora nadzwyczajnego nauk o atmosferze na Florida State University, szybka kondensacja była historycznie rzadkim zjawiskiem.

„To trochę na końcu tego, jak szybko nasilają się burze” – powiedział Wing CNN. „Tylko około 6% wszystkich przewidywanych okresów ma związane z tym rodzaje szybkich wskaźników intensyfikacji. Jest to rzadkie. Czasami zdarza się to tylko kilka razy w sezonie.”

Aktualizacje na żywo: Ortezy Floryda na huragan Ian

Jednak zmiany klimatyczne spowodowane przez człowieka układają się na powierzchni na korzyść poważniejszych burz. A zatem nie tylko generują więcej opadów i fal sztormowych, ale również prawdopodobnie będą silniejsze i szybciej się nasilają.

„Zmiany klimatu zwiększają maksymalną intensywność, jaką te burze mogą osiągnąć, oraz tempo nasilenia, które może doprowadzić je do tego maksimum” – powiedział Jim Kosin, główny naukowiec w Climate Service. „Współczynniki kondensacji Noru i Ian są dobrymi przykładami bardzo szybkiej kondensacji, a ostatnio było wiele innych”.

Kosen powiedział CNN, że dwa składniki muszą się połączyć, aby nastąpiła szybka kondensacja. Po pierwsze, wiatry na górnym poziomie wokół huraganu muszą być słabe – silne wiatry mogą zapobiec intensyfikacji burzy, a nawet jej rozerwaniu.

Po drugie, ciepłe wody oceanu muszą rozciągać się pod powierzchnią, osiągając głębokość setek stóp, aby zapewnić wystarczającą ilość paliwa do wzmocnienia huraganu.

Według badań ponad 90% globalnego ocieplenia w ciągu ostatnich 50 lat miało miejsce w oceanach Narodowa Administracja Oceaniczna i Atmosferyczna. To było ostatnie pięć lat Najgorętszy w historii do oceanów świata.

Naukowcy wykazali, że ludzie są główną przyczyną trwającego trendu ocieplenia. Emisje cieplarniane z paliw kopalnych zatrzymują ciepło w atmosferze, prowadząc do nierównowagi energetycznej. Z kolei oceany pochłaniają 90% nadmiaru ciepła, powodując alarmujący wzrost temperatury.

Wiele z tego ocieplenia miało miejsce w górnych warstwach oceanu, gdzie huragany czerpią energię, powiedział Jeff Masters, meteorolog z Yale Climate Connections.

„Huragany i huragany są silnikami cieplnymi, co oznacza, że ​​pobierają energię cieplną z oceanów i przekształcają ją w energię kinetyczną jak wiatr” – powiedział Masters CNN. „Więc jeśli zwiększysz ilość energii cieplnej w oceanie poprzez jej podgrzanie, nie tylko zwiększysz maksymalną intensywność, jaką możesz uzyskać, ale także tempo, w jakim osiąga ona maksymalną intensywność”.

Badanie z 2019 r. wykazało, że w szczególności huragany atlantyckie wykazały „bardzo nietypowy” wzrost gwałtownej intensyfikacji od lat 80. do początku XXI wieku – trend, który można wytłumaczyć jedynie zmianami klimatycznymi spowodowanymi przez człowieka. Co niepokojące, naukowcy odkryli, że najbardziej znaczące zmiany zachodziły w przypadku najsilniejszych burz, czyniąc huragany najbardziej zagrażające życiu bardziej niebezpieczne.

„Zmiana klimatu zwiększa szanse na uzyskanie szybkiego kondensatora” – powiedział Masters.

Niektóre z najbardziej niszczycielskich huraganów w USA to te, które gwałtownie nasiliły się tuż przed wyjściem na ląd – czego nie oczekuje się od huraganu Ian. najnowsze osiągnięcia, Huragan Ida w 2021 r. Został wzmocniony z klasy 1 do klasy 4 w ciągu 24 godzin, zanim wylądował w Luizjanie i pozostawił po sobie ślad zniszczenia od wybrzeża Zatoki Perskiej na północny wschód.

Prognozy coraz lepiej widzą oznaki tego zjawiska, zanim ono nastąpi, dając ludziom na wybrzeżu więcej czasu na przygotowanie się na najgorsze.

Kosen powiedział, że jest kilka powodów takiego stanu rzeczy. Jednym z nich jest to, że meteorolodzy są coraz bardziej pewni komputerowych modeli prognoz, które najwyraźniej poprawiają się z prędkością światła. Drugim jest to, że w ostatnich latach widzieli poważniejsze przypadki gwałtownej intensyfikacji, co ułatwia ich przewidywanie w przyszłości.

Wszystko to składa się na lepsze oczekiwania, powiedział Masters CNN.

„Oczekiwania są bezprecedensowe przede wszystkim dlatego, że [National] „Centrum huraganów coraz lepiej wykonuje swoją pracę” – powiedział Masters. Modele pogodowe „stają się coraz lepsze. Nasze techniki prognozowania również są coraz lepsze”.

READ  Wzrost liczby zmieniających się spraw skłania telefony do opóźnienia ponownego otwarcia Wielkiej Brytanii

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top