Z Polski do Pelosi: podróż Zełenskiego o wysokim poziomie bezpieczeństwa do Waszyngtonu

WASZYNGTON, 21 grudnia (Reuters) – Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski wyruszył we wtorek późnym wieczorem w niespodziewaną podróż do Polski. Była to jego pierwsza podróż zagraniczna od czasu inwazji Waszyngtonu na jego kraj 300 dni temu.

Następnego ranka dotarł do Przemyśla na południu Polski, gdzie widziano go na dworcu kolejowym w towarzystwie ambasador USA na Ukrainie Bridget Brink, jak wynika z materiału z prywatnego nadawcy TVN.

Wizyta Zełenskiego była planowana od kilku dni i zorganizowana w tajemnicy ze względu na obawy o jego bezpieczeństwo, ale szczegóły zostały opublikowane we wtorek przez reportera amerykańskiej gazety Punchbowl News.

W Polsce wszedł na pokład samolotu rządu USA, który wylądował w Joint Base Andrews w stanie Maryland, około 12 mil na południowy wschód od Waszyngtonu, w środę po południu czasu wschodniego (1700 GMT).

Pojechał konwojem do Blair House, prezydenckiego pensjonatu przy Pennsylvania Avenue, a po odświeżeniu się po podróży pojechał do pobliskiego Białego Domu, gdzie powitali go prezydent Joe Biden i jego żona Jill Biden.

Zamiast garnituru i krawata Zełenski miał na sobie swój charakterystyczny zielony sweter i bojówki.

Nie było „matematycznego wzoru” na dokładny dzień, w którym Zełenski odbyłby podróż, powiedział dziennikarzom wysoki rangą urzędnik administracji Bidena we wtorek, ale powiedział, że podróż będzie „dużym zastrzykiem rozmachu i witalności” dla wsparcia ze strony Stanów Zjednoczonych i sojuszników . Kiedy nadchodzi zima.

Administracja ściśle konsultowała się z Zełenskim w sprawie „parametrów bezpieczeństwa”, które pozwoliłyby mu opuścić Ukrainę i wrócić do Stanów Zjednoczonych, powiedział, mówiąc pod warunkiem zachowania anonimowości.

„Oczywiście to była jego decyzja. Doszedł do wniosku, że te parametry bezpieczeństwa zostały spełnione. Zgodziliśmy się z tym, czego chciał, więc odpowiednio to wdrażamy” – powiedział urzędnik.

READ  Działacze blokują sąd przed głównym werdyktem w Polsce

Rakiety Patriot w pakiecie pomocowym

Ukraina znalazła się w ostatnich tygodniach pod intensywnym rosyjskim bombardowaniem rakietowym i dronem, które zakłóciło jej infrastrukturę energetyczną, pozostawiając miliony ludzi bez prądu i bieżącej wody w okresie zimowym. Ukraina zazwyczaj doświadcza długich, mroźnych zim, ze średnimi temperaturami o kilka stopni poniżej zera i najniższymi temperaturami do -20 stopni Celsjusza.

Na kilka minut przed przybyciem Zełenskiego Departament Stanu USA ogłosił najnowszy pakiet pomocy obronnej dla Ukrainy o wartości 1,85 mld USD, w tym rakiety Patriot, uważane za jeden z amerykańskich systemów obrony powietrznej.

W Białym Domu Zełenski rozmawiał z Bidenem i jego czołowymi doradcami ds.

Następnie udał się na Kapitol, aby spotkać się z przewodniczącą Izby Reprezentantów Nancy Pelosi i innymi prawodawcami oraz przemawiać na wspólnej sesji Senatu i Izby Reprezentantów Stanów Zjednoczonych.

Mniej niż 12-godzinna wizyta Zełenskiego w ciągu ostatnich dwóch tygodni zbiegła się po tym, jak obaj przywódcy rozmawiali o Zełenskim podczas rozmowy telefonicznej 11 grudnia. Amerykański urzędnik powiedział, że Biały Dom wystosował do niego oficjalne zaproszenie trzy dni później.

Zełenski przyjął zaproszenie w miniony piątek, a wizytę potwierdzono w niedzielę.

Na konferencji prasowej Biden powiedział, że wizyta Zełenskiego była kluczowa dla „spojrzenia wam w oczy”.

„Prezydencie Zełenski, jestem zaszczycony mogąc powitać pana z powrotem w Białym Domu” – powiedział Biden.

Reportaż Steve’a Hollanda, Kanishki Singha i Humery Pamuka; Montaż przez Kierana Murraya i Granta McCoola

Nasze standardy: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top