Wzrasta liczba przejść migracyjnych na granicy polsko-białoruskiej

Wzrasta liczba przejść migracyjnych na granicy polsko-białoruskiej

TALLINN, Estonia (AP) — Liczba imigrantów z Bliskiego Wschodu próbujących nielegalnie przedostać się do Unii Europejskiej na granicy białorusko-polskiej wzrosła, podała w piątek polska służba graniczna.

W ciągu ostatnich 24 godzin funkcjonariusze straży granicznej zatrzymali 117 migrantów z Syrii, Jemenu, Egiptu, Iraku, Kamerunu, Maroka i Sri Lanki, dodając 65 aresztowań poprzedniego dnia. Białoruscy funkcjonariusze straży granicznej odmówili komentarza.

W zeszłym tygodniu polska służba graniczna opublikowała 26 października wideo, na którym białoruscy pogranicznicy prowadzili grupę migrantów w pobliżu granicy z Polską, próbując ukryć twarze przed kamerą. Białoruska straż graniczna pomaga migrantom przekroczyć granicę do Polski, a większość migrantów podróżuje teraz najpierw do Rosji, a następnie odbywa zorganizowany tranzyt na Białoruś.

„Żołnierze białoruscy są aktywnie zaangażowani w organizowanie nielegalnych przekroczeń granicy polsko-białoruskiej, sprowadzając ludzi, którzy chcą nielegalnie wjechać do krajów europejskich” – poinformowała Polska Służba Graniczna.

Wzrost następuje rok po tym, jak tysiące migrantów, głównie z Bliskiego Wschodu, pojawiły się na Białorusi i próbowały przekroczyć granicę UE, wywołując kryzys.

W tym czasie zachodnie rządy oskarżały białoruskiego dyktatora Aleksandra Łukaszenkę o wykorzystywanie migrantów jako pionków do destabilizacji bloku 27 państw. Białoruś zaprzecza oskarżeniu.

Polska zbudowała mur o wartości 330 milionów dolarów wzdłuż granicy z Białorusią, który został ukończony w czerwcu. W ostatnich miesiącach polscy strażnicy graniczni donosili o dziesiątkach migrantów aresztowanych po pokonaniu muru lub przejściu przez tunele pod nim. W niektóre dni liczba ta wzrosła do 130 lub więcej.

Polscy żołnierze ruszyli Układanie drutu ostrzowego W środę rząd nakazał budowę muru wzdłuż granicy Polski z rosyjskim Obwodem Kaliningradzkim, aby powstrzymać to, co według niego może przerodzić się w kolejny kryzys migracyjny.

___

Śledź wszystkie historie AP na temat globalnej migracji https://apnews.com/hub/migration.

Henry Herrera

„Irytująco skromny fanatyk telewizyjny. Totalny ekspert od Twittera. Ekstremalny maniak muzyczny. Guru Internetu. Miłośnik mediów społecznościowych”.

Rekomendowane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *