Wysłannik premiera Wielkiej Brytanii prowadzi rozmowy z talibami w Afganistanie | Wiadomości o talibach

Wielka Brytania twierdzi, że obaj omawiali między innymi pogłębiający się kryzys humanitarny w Afganistanie i „terroryzm”.

Specjalny wysłannik brytyjskiego premiera Borisa Johnsona przeprowadził w Kabulu rozmowy z wyższymi rangą członkami nowego afgańskiego rządu talibów, poinformowali urzędnicy.

Brytyjskie Ministerstwo Spraw Zagranicznych poinformowało, że starszy urzędnik służby cywilnej Simon Gass spotkał się we wtorek z wicepremierami Abdulem Ghanim Baradarem i Abdulem Salamem Hanafim.

Dyskutowali o tym, jak Wielka Brytania może pomóc Afganistanowi w rozwiązaniu głębokiego kryzysu humanitarnego, „terroryzmu” i potrzeby bezpiecznego przejścia dla tych, którzy chcą opuścić kraj.

„Podnieśli również kwestię traktowania mniejszości oraz praw kobiet i dziewcząt” – powiedział rzecznik brytyjskiego rządu.

“Ten [UK] Rząd nadal robi wszystko, co w jego mocy, aby zapewnić bezpieczny przejazd tym, którzy chcą wyjechać, i jest zaangażowany we wspieranie ludności Afganistanu”.

Towarzyszył Gassowi, chargé d’affairs w misji brytyjskiej w Afganistanie w Doha.

Abdul Qahar Balkhi, rzecznik ministerstwa spraw zagranicznych talibów, powiedział, że spotkanie „skoncentrowało się na szczegółowych dyskusjach na temat ożywienia stosunków dyplomatycznych między tymi dwoma krajami”.

Dodał, że minister spraw zagranicznych Afganistanu chciał, aby Wielka Brytania „rozpoczęła nowy rozdział konstruktywnych relacji”.

Relacjonując z Kabulu, Stephanie Decker z Al Jazeery powiedziała, że ​​wizyta była „ważna”, ponieważ istnieje teraz „otwarta linia komunikacji” między Wielką Brytanią a talibami.

„Myślę, że to właśnie robi społeczność międzynarodowa, wykorzystuje fakt międzynarodowego uznania Talibów jako oficjalnego organu prawnego rządzącego tym krajem, aby spróbować wywrzeć nacisk na grupę, aby przestrzegała pewnych standardów, które chcieliby widzieć” Decker powiedział.

„Jesteśmy w czasie, gdy talibowie szukają międzynarodowej legitymacji, potrzebują milionów dolarów w funduszach, aby pomóc posunąć ten kraj naprzód”, dodała, powołując się na tragiczną sytuację gospodarczą w Afganistanie oraz obawy związane z suszą i głodem.

„To, co widzisz, to taniec polityczny” – powiedział Decker. „Nie sądzę, aby oznaczało to, że są blisko oficjalnego uznania za rząd, ale dialog jest obecny”.

READ  Ekwador odbiera obywatelstwo założycielowi WikiLeaks Julianowi Assange | wolność wiadomości prasowych

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top