Wynik wyborów w Danii utrzymuje socjaldemokratów na czele | Dania

Lewicowy blok Danii zachowa niewielką większość w parlamencie po przeliczeniu wszystkich głosów w wyborach powszechnych, co toruje drogę do kolejnej kadencji urzędującej premier Mette Frederiksen i jej Partii Socjaldemokratycznej.

Socjaldemokraci ponownie stali się największą siłą w parlamencie z 27,5% głosów, najlepszymi wyborami partii od ponad dwóch dekad.

Lewicowy blok objął 87 miejsc w 179-osobowym parlamencie, co dało mu większość przy poparciu państwa Wysp Owczych i dwa jeszcze nieustalone mandaty w Grenlandii, suwerennym regionie Danii, który często wybiera lewicę. kandydatów.

W rezultacie Frederiksen miałby mandat, by jako pierwszy podjąć próbę utworzenia nowego rządu.

Większość lojalna wobec partii lewicowych prawdopodobnie stanie przed dylematem Frederiksena, który wezwał do szerokiego sojuszu ponad tradycyjnym podziałem lewica-prawica, argumentując, że jedność polityczna jest konieczna w czasach międzynarodowej niepewności.

Negocjacje można by rozpocząć z byłym premierem Larsem Lokke Rasmussenem i jego nową, niezaangażowaną partią Moderates, która również prowadzi kampanię na rzecz koalicji głównych partii.

Partie lewicowe, na które Frederiksen może liczyć przy tworzeniu nowego rządu, to Socjalistyczna Partia Ludowa, Sojusz Czerwono-Zielonych i Partia Społeczno-Liberalna, wcześniej kierowana przez unijną komisarz ds. konkurencji Margrethe Vestager.

Jakob Ellmann Jensen, lider opozycyjnej Partii Liberalnej, przyznał się do porażki wczesnym rankiem w środę. Jego partia straciła 19 z 43 miejsc w parlamencie.

READ  Świat przygotowuje się, by się pożegnać - The Hollywood Reporter

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top