Wyłącznie: Arabia Saudyjska kupuje parę foteli astronautów SpaceX od Axiom Sources

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

PARIS (Reuters) – Arabia Saudyjska planuje wysłać dwóch astronautów do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej na pokładzie kapsuły SpaceX Elona Muska, stając się najnowszym krajem Zatoki Perskiej, który zacieśnia więzi z prywatnymi amerykańskimi firmami kosmicznymi, według trzech osób zaznajomionych z tą sprawą. układ.

Źródła, które rozmawiały anonimowo, omawiając załogę misji przed jej oficjalnym ogłoszeniem, powiedziały, że umowa została podpisana prywatnie na początku tego roku z Axiom Space z Houston, która organizuje i obsługuje specjalne misje w kosmos na amerykańskim statku kosmicznym dla badaczy i turystów.

Źródła podały, że zgodnie z umową dwóch saudyjskich astronautów będzie jeździć kapsułą SpaceX Crew Dragon na stację kosmiczną przez około tydzień na początku przyszłego roku. Saudyjczycy jako pierwsi wyruszą ze swojego kraju w kosmos na pokładzie prywatnego statku kosmicznego.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

Aksjomat nie miał natychmiastowego komentarza. Urzędnicy z Saudi Space Authority, agencji kosmicznej Rijad założonej w 2018 roku, nie byli od razu dostępni do komentowania.

Prywatne firmy amerykańskie odgrywają coraz większą rolę w wysyłaniu astronautów na stację kosmiczną, ponieważ Narodowa Agencja Aeronautyki i Przestrzeni Kosmicznej, amerykańska agencja kosmiczna, która obecnie koncentruje się głównie na powrocie ludzi na Księżyc, stara się skomercjalizować loty kosmiczne w USA przez dekady. Będąc na niskiej orbicie okołoziemskiej.

Umowa będzie najnowszą, która zapewni firmom takim jak Acxiom wyjątkową rolę dyplomacji, która od dawna jest zdominowana przez agencje rządowe, takie jak NASA. Stacja kosmiczna to laboratorium wielkości boiska piłkarskiego 250 mil (400 kilometrów) nad Ziemią, w którym od ponad 20 lat przebywają międzynarodowe załogi astronautów.

Źródła podają, że saudyjscy astronauci dołączą do dwóch wcześniej ogłoszonych Amerykanów, emerytowanej astronautki NASA Peggy Whitson oraz kierowcy wyścigowego i inwestora Johna Schofnera. Misja o nazwie Ax-2 będzie drugim lotem kosmicznym organizowanym przez Axiom.

READ  Astronomowie odkryli, jaka może być najodleglejsza jak dotąd galaktyka

Amerykański urzędnik powiedział, że prywatni astronauci na pokładzie Ax-2 nie zostali jeszcze zatwierdzeni przez panel zainteresowanych stron pod przewodnictwem NASA i kraje zaangażowane w stację kosmiczną, takie jak Rosja, Kanada, Japonia i Europejska Agencja Kosmiczna. Urzędnik dodał, że misja prawdopodobnie uzyska aprobatę.

Dla Axiom i innych firm kosmicznych zawieranie umów z zagranicznymi rządami jest postrzegane jako kluczowe dla utrzymania koncentracji przedsiębiorstw na umieszczaniu ludzi w kosmosie. Umieszczanie ludzi w kosmosie to luksus dla bogatych poszukiwaczy przygód oraz źródło narodowego prestiżu i inspiracji dla ambitnych potęg kosmicznych, takich jak Arabia Saudyjska.

Axiom rozpoczął swoją pierwszą misję specjalną na stację kosmiczną w kwietniu, wysyłając czteroosobową załogę na stację kosmiczną na pokładzie kapsuły SpaceX Crew Dragon, w której znaleźli się kanadyjski inwestor i izraelski biznesmen.

W poniedziałek Axiom ogłosił umowę z Turcją na wystrzelenie pierwszego astronauty w kosmos pod koniec 2023 roku. Prawdopodobnie będzie to dotyczyło misji Ax-3, według osoby zaznajomionej z lotem.

Działalność firmy Axiom w zakresie lotów astronautów jest ważnym eksperymentem mającym na celu osiągnięcie szerszych celów firmy polegających na rozmieszczeniu własnej stacji kosmicznej do połowy dekady. Planuje najpierw dołączyć moduły do ​​Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, a następnie podzielić się na całkowicie prywatną strukturę, gdy obecne międzynarodowe laboratorium zostanie wycofane do 2030 roku.

Wartość saudyjskiego porozumienia Axiom nie była jasna. Każde miejsce w Crew Dragon w pierwszej misji Axiom zostało sprzedane za 55 milionów dolarów za miejsce.

Zarejestruj się teraz, aby uzyskać bezpłatny nieograniczony dostęp do Reuters.com

(Raportowanie przez Joe Rowletta) Montaż przez Bena Klaymana

Nasze kryteria: Zasady zaufania Thomson Reuters.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top