Wykorzystanie przestrzeni pozytywu i negatywu do kompozycji w fotografii

Fotograf tworzy kompozycję artystyczną na wiele sposobów. Chociaż niektórzy nie chcą tego zaakceptować, reguła trzeciego jest często całkiem odpowiednia. Ale bez względu na to, czego użyjesz jako podstawy kompozycji, zawsze używamy przestrzeni ujemnej. Większość z nas nie zdaje sobie z tego sprawy.

Napisałem artykuł o genezie zasady tercji i złotej proporcji technik kompozytorskich. Ten artykuł nie dotyczy tego, co jest dobre, a co złe, ani tego, czy powinieneś użyć jednej lub drugiej z tych zasad. Chodzi o to, aby zrozumieć, jak powstały te oddolne osoby. Artykuł można znaleźć, klikając ten link.

Był interesujący komentarz na temat używania negatywnej spacji z tymi regułami. Czy podczas rysowania złotej proporcji lub spirali Fibonacciego nad kombinacją należy uwzględnić całą ujemną przestrzeń? Po tym nastąpiła wkrótce odpowiedź, wskazująca, jak trudno jest zmierzyć ujemną przestrzeń, a nawet użyć jej do aplikacji spiralnej, co jest doskonałym wyjaśnieniem.

Ale czym jest przestrzeń ujemna i jak można ją wykorzystać w kompozycji? Kiedy przyjrzymy się bliżej przestrzeni ujemnej, stanie się jasne, że używamy jej w prawie każdej kompozycji, którą wykonujemy, nawet jeśli kadr jest pełen elementów. Przestrzeń ujemna to nie to samo, co uproszczony obraz, chociaż uproszczony obraz ma dużo ujemnej przestrzeni. Bojaźliwy? Nie bądź, różnica nie jest taka trudna.

Przestrzeń dodatnia i ujemna

Musimy zdać sobie sprawę z jednej ważnej rzeczy. Przestrzeń ujemna nie może istnieć bez swojej przeciwnej przestrzeni dodatniej. Jest podobny do czerni i bieli, światła i ciemności. Chociaż zawsze słyszymy lub czytamy o przestrzeni negatywnej w obrazie, nigdy nie wspomina się o przestrzeni pozytywnej. Albo zostało zapomniane, albo przyjęte za pewnik.

W rzeczywistości przestrzeń negatywna i przestrzeń pozytywna są zawsze obecne w kompozycji. Pozwala znaleźć równowagę w obrazie poprzez umieszczenie środka ciężkości. Pozwala również na uzyskanie symetrii lub rytmu poprzez rozmieszczenie elementów w kadrze. Aby zrozumieć przestrzeń ujemną, ważne jest, aby wiedzieć, czym jest przestrzeń pozytywna i jak wpływa na obraz.

READ  Wydarzenie Adelaide 500 Supercars obejmuje przestrzeń sensoryczną dla osób ze spektrum autyzmu

Bliższe spojrzenie na pozytywną przestrzeń

To, co w kompozycji przykuwa uwagę, uważane jest za przestrzeń pozytywną. Często jest to temat w kadrze, ewentualnie z dodatkowymi elementami. Ta pozytywna przestrzeń jest umieszczana zgodnie z jedną ze znanych zasad lub wytycznych kompozycyjnych.

Innymi słowy, używamy zasady trójpodziału, złotego podziału lub dziewięciu podstawowych cyfr podanych w teorii kompozycji. Napisałem też artykuł o tych dziewięciu podstawowych kształtach. Kliknij ten link, jeśli jesteś zainteresowany.

Możliwe jest wypełnienie kadru jednym dużym tematem, zmniejszając ilość miejsca mniej ważnego. Innymi słowy, większość kadru zawiera dodatnią odległość. Możliwe jest również dodanie wielu różnych drobnych elementów, aby wypełnić całą ramę.

W pierwszym przypadku cała uwaga skupia się na temacie. W drugim przypadku obraz stanie się miejscem zatłoczonym, może nawet chaotycznym. W wielu przypadkach nie będzie to przyjemne dla oka. Może nawet brakować całkowicie odpowiedniego dopasowania.

Bliższe spojrzenie na przestrzeń ujemną

Przeciwieństwem przestrzeni dodatniej jest przestrzeń ujemna. Mówiąc najprościej, jest to część obrazu, która nie przyciąga zbytniej uwagi lub wcale. Negatywną przestrzeń można stworzyć, wyraźnie odróżniając obiekt od jego otoczenia lub usuwając z kadru wszystkie elementy rozpraszające uwagę. Często skutkuje to obrazem, który podkreśla pustkę, samotność, izolację, a nawet poczucie skali.

Przestrzeń ujemna nie musi być całkowicie pusta. Może zawierać elementy wszelkiego rodzaju. Nawet rama pokryta brązowymi i czerwonymi liśćmi reprezentuje negatywną przestrzeń, gdy wyróżnia się pojedynczy żółty liść, będący celem w kadrze. Pamiętaj tylko, że wszystko, co nie należy do tematu i dodatkowe elementy, to przestrzeń ujemna.

Znajdź równowagę między przestrzenią dodatnią i ujemną

Najlepszym sposobem na wykorzystanie ujemnej przestrzeni w obrazie jest znalezienie jej idealnej równowagi z przestrzenią dodatnią. Możesz go użyć do manipulowania ilością uwagi, jaką obiekt otrzymuje w kadrze. Można go użyć do podkreślenia objętości, jak wspomniano wcześniej, lub do wywołania określonego uczucia lub emocji.

READ  Taki robot mógłby pływać w pełnym wody księżycu Jowisza

Mimo to nadal konieczne jest zastosowanie jakiejś zasady montażu lub prowadzenia, aby umieścić dodatnią przestrzeń w granicach opony i znaleźć idealną równowagę między nimi. Oznacza to, że przestrzeń ujemna nie jest oddzielną regułą kompozycji, której można użyć. Jest to ogólnie część kompozycji, opisująca rozróżnienie między tematem a resztą kadru.

minimalizm

Przestrzeń negatywna często mylona jest z minimalizmem. Chociaż na pierwszy rzut oka wydają się dość podobne, myślę, że te dwie rzeczy są bardzo różne. Minimalizm, między innymi, jest również określany jako sztuka minimalistyczna, co jest lepszym określeniem. Można to osiągnąć poprzez pokazanie tematu w najprostszy sposób, bez abstrakcji. Można to zrobić, umieszczając obiekt w ramce, która nie zawiera niczego innego. Kadr będzie zawierał głównie przestrzeń negatywną, z tylko jednym małym obiektem.

Istnieją trzy ważne cechy, które składają się na minimalistyczny obraz. Pierwszym z nich jest użycie dużej ilości negatywnej przestrzeni, jak wspomniano. Drugą cechą jest rozmiar nici. Powinien zajmować niewielką część obrazu, choć jak zwykle mogą zdarzyć się wyjątki. Ale generalnie im większy, tym bardziej minimalistyczny. Wreszcie znaczący jest brak innych elementów w kadrze, co odróżnia go od zwykłej przestrzeni negatywowej.

Nawet przy swojej prostocie dobrze jest uwzględnić jedną z zasad kompozycji. Pozwala to na przyjemne dla oka umieszczenie obiektu w pustym kadrze. Ale odstąpienie od tych zasad i przekroczenie granic tego, co jest dopuszczalne, może być łatwe.

Jeśli masz jakieś uwagi dotyczące negatywnego wykorzystania przestrzeni, minimalizmu lub innych przemyśleń na ten temat, podziel się nimi w komentarzu poniżej. Z niecierpliwością czekam na Twoją opinię w tym temacie.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top