Wyjątkowa wizja przestrzeni miejskiej autorstwa Gordona Matty Clarka

Amerykański artysta Gordon Matta Clark słynie z techniki wycinania kształtów w budynkach

Gordon Matta Clark był amerykańskim artystą, który w latach 70. specjalizował się w interwencjach architektonicznych i fotografii. Słynie z przekształcania opuszczonych budynków poprzez wycinane przez siebie dziury i kształty Ściany i podłogi.

Sztuka konceptualna Maty Clarka opierała się na jego zainteresowaniach i krytyce dotyczącej miejskiej rzeczywistości Nowego Jorku. Jedna z jego pierwszych interwencji plenerowych, powstała w 1972 roku, nosiła tytuł Dupleks na śmietnik. Dzieło składa się z otwartego kosza na śmieci z umieszczonymi w nim meblami domowymi oraz ścianami i drzwiami. To dzieło sztuki pojawiło się w dzielnicy SoHo na Manhattanie. Poprzez tę pracę Matta Clark skrytykowała problemy mieszkaniowe, przed którymi stanęły wówczas najbiedniejsze społeczności Nowego Jorku.

Matta Clark otworzyła również restaurację SoHo’s Food z artystami Carol Gooden i Tiną Girouard. Ta restauracja była miejscem, w którym artyści mogli się spotykać, aby jeść i pracować. Chociaż otwarte tylko od 1971 do 1973 roku, jedzenie jest jednym z pierwszych w okolicy. W związku z pracą Maty Clark, restauracja ta przyczyniła się do jego procesu inwestowania i ponownego przemyślenia przestrzeni miejskiej.

Gdy jego wizja została przekazana przez jego wizję właściwości rzeczywistości: fałszywe nieruchomości Projekt. W latach 1973-1974 kupił 15 działek po cenach od 25 do 75 USD. Były one małe i często nie nadawały się do użytku ze względu na ich lokalizację. Artysta wykonał zdjęcia małych kawałków. Utwórz kolaż, który łączy zdjęcia, mapy okolicy i jego tytuły własności. Projekt ma na celu krytykę braku przystępności cenowej nieruchomości w Nowym Jorku. Odwiedzając większość miejsc, wdowa po Macie Clark, Jane Crawford, wyjaśniła, że ​​artysta nigdy nie miał okazji zobaczyć jednej ze swoich działek, ponieważ otaczały ją prywatne budynki.

Jeden z najsłynniejszych projektów Maty Clark, nacięcie, Najważniejsze są słynne cięcia w budynku. Te interwencje techniczne polegały na przecięciu konstrukcji budowlanej, która została zdjęta za pomocą strategicznych cięć piłą łańcuchową, które przekształciły budynki w niespójna przestrzeń. Artysta określił swoją pracę jako „architekturę”, grę słów chaos i architektura. założona w 1974 roku, nacięcie Restrukturyzacja dużych działek wyciętych z domu przeznaczonego do rozbiórki. Mata Clark i jego zespół stworzyli przegrody i luki w strukturze mieszkania. Ściany zostały rozebrane, aby stworzyć nowe przestrzenie między różnymi pomieszczeniami. Wykonali także cięcia w domu od dachu do piwnicy. Artysta zaufał swojej pracy poprzez zdjęciaktóre zebrał w książce pt nacięcie. Te zdjęcia odzwierciedlają jego pracę w domu. Zrobił kolaże ze zdjęć, przycinając je i scalając je razem, aby wyobrazić sobie jeszcze więcej domowych poprawek.

READ  Partnerzy SETI Institute, Unistellar i Planetary Society organizują wydarzenia Światowego Tygodnia Kosmosu

Mata Clark nadal dokonywała cięć w budynkach, co czyniło je jeszcze bardziej ekscytującymi. Jedna notatka zatytułowana przecięcie stożkowe. Ta grafika powstała w Paryżu w 1975 roku. Matta Clark wykonał cięcia w dwóch budynkach, które miały zostać zburzone przez miasto. Okrągłe otwory, które stworzył, dały pieszym dostęp do wnętrza XVII-wiecznych budynków. Okrągłe kawałki pozostawione przez tę artystyczną interwencję zapoczątkowały styl artysty. W następnych latach stworzył podobne okrągłe otwory w innych konstrukcjach.

Mata Clark opisał swoje dzieła w opuszczonych budynkach jako „niezamieszkane”. Interwencje artysty nie zachowały się na miejscu, ale jego fotografie i notatki zachowały się po jego śmierci w 1978 roku. Jego prace pokazują świadomość architektury, która pozostaje aktualna do dziś, ponieważ coraz więcej ludzi mieszka w miastach i jest otoczonych ciągle zmieniającymi się środowiska miejskie.

rysowanie Taylora Redhama

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top