Wybory w Słowenii: Wyborcy prawdopodobnie powrócą na pierwszą w historii kobietę prezydenta w niedzielnym sondażu

Głosowanie rozpoczęło się w Słowenii w niedzielę rano, a 1,7 miliona wyborców zdecydowało, kto zostanie następnym prezydentem kraju.

liberalny filtr Natasza Burke Mussar Wydaje się być gotowa do wygrania drugiej tury wyborów prezydenckich, co uczyniłoby ją pierwszą kobietą jako głową państwa w małym środkowoeuropejskim kraju.

Wszystkie sondaże wskazują, że 54-letnia obrończyni praw człowieka i prawniczka ma znaczącą przewagę w drugiej turze z centroprawicowym przeciwnikiem, byłym ministrem spraw zagranicznych Anze Lugarem.

Żaden z siedmiu pretendentów nie zdołał zebrać więcej niż 50% głosów w pierwszej turze, a tym samym odniósł zwycięstwo, co oznacza, że ​​w drugiej turze awansowali Lugar i Berk Mussar.

Lugar prowadził wcześniej po pierwszym głosowaniu, ale analitycy w Słowenii spodziewali się, że tabele zmienią się po raz drugi, gdy centrowi i liberalni wyborcy zjednoczą się za Berkiem Mussarem.

Zwycięzca zastąpi prezydenta Boruta Pahora, centrystę, który podczas swojej dekady sprawowania władzy dążył do zlikwidowania podziału politycznego między lewicą a prawicą w Słowenii.

Nie może ubiegać się o trzecią kadencję, ponieważ przepisy ograniczają prezydentów do dwóch pięcioletnich kadencji.

Głowa państwa jest postrzegana jako pozycja władzy i wpływów w Słowenii, chociaż jest to w dużej mierze rola ceremonialna.

Prezydenci mianują premierów i członków Trybunału Konstytucyjnego, którzy są następnie wybierani do Sejmu, oraz powołują członków Komisji Antykorupcyjnej.

Jako wybitny prawnik Berk Mussar reprezentował byłą pierwszą damę Stanów Zjednoczonych Melanię Trump w sprawach dotyczących praw autorskich i innych w jej ojczystym kraju Słowenii.

Burke Mussar znalazł się pod ostrzałem z powodu rozrastającego się imperium biznesowego jej męża.

Jeśli wygra w niedzielę, zostanie pierwszą kobietą-prezydentem od czasu uzyskania przez Słowenię niepodległości po rozpadzie Jugosławii w 1991 roku.

Berk Mussar, znana jako orędownik praw LGBT, powiedziała, że ​​spodziewa się „walki wartości” w drugiej turze i nie może się jej doczekać.

READ  Podczas pomocy rannemu pasażerowi skradziono rower strażnika

Sondaże otwierają się o 07:00 CET w niedzielę rano i zamykają się o 19:00 CET w niedzielę wieczorem.

Oficjalne wyniki spodziewane są za kilka godzin.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top