Współpraca kosmiczna między Stanami Zjednoczonymi a Chinami jest bardziej w powietrzu niż kiedykolwiek wcześniej

Nie jest tajemnicą, że Stany Zjednoczone zmierzają w kierunku bardziej konfrontacyjnego podejścia do Chin, ale rola przestrzeni kosmicznej w stosunkach chińsko-amerykańskich rośnie wraz z pojawieniem się Chin jako lidera w eksploracji kosmosu. Chociaż ZSRR przewodził światu w eksploracji kosmosu Pierwszy sztuczny satelita (Sputnik, 1957), pierwsza sonda księżycowa (Luna, 1959), pierwszy człowiek w kosmosie (Jurij Gagarin, 1961) i Pierwsza stacja kosmiczna (Salut, 1971)Odkąd Stany Zjednoczone wysłały człowieka na Księżyc (Apollo 11, 1969), Stany Zjednoczone są niekwestionowanym liderem w eksploracji kosmosu.

Przez większość czasu od czasu Apollo, Chiny nie brały udziału w eksploracji kosmosu, a tym samym zostały wykluczone z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej, ale od 2003 roku, kiedy Chińska Administracja Kosmiczna umieściła człowieka na orbicie (Shenzhou 5)Chiny realizują rygorystyczny program, którego celem jest zostanie lub liderem w eksploracji kosmosu. Doprowadziło to do wielu chińskich osiągnięć, w tym: budowania Największy na świecie radioteleskop (FAST, 2020), oraz Stacja kosmiczna podobna do Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (Tianjung, 2021-2036); ten Pierwsze miękkie lądowanie po drugiej stronie Księżyca (Chang’e 4, 2019); Zbierz próbki z powierzchni Księżyca i zwróć je na Ziemię (Chang’e 5, 2020); i wyślij Łazik na Marsa przeprowadzający eksperymenty i wysyłający zdjęcia panoramiczne w wysokiej rozdzielczości (łazik Zhurong, 2021).

przez następną dekadę, Chińskie władze obiecują znacznie więcej, w tym ogromne wieże satelitów komunikacyjnych, zwracanie próbek z powierzchni Marsa do badań naukowych, lądowanie człowieka na Księżycu oraz stale załogowa stacja na Księżycu, Największy teleskop kosmiczny na świecie oraz misje eksploracyjne na asteroidy, Jowisz i Uran.

Zakres, w jakim chińskie i rosyjskie programy kosmiczne są powiązane, nie jest w pełni zrozumiały. Chociaż wiele doniesień wskazuje, że już połączyli się i rozszerzą współpracę na Księżycu, Marsie i kosmosie. Międzynarodowa Stacja Kosmiczna prawdopodobnie zostanie ukończona do połowy 2020 roku, dzięki czemu Tiangong będzie wtedy jedyną załogową stacją kosmiczną.

READ  The Walt Disney Company (NYSE: DIS), Amazon.com, Inc. (NASDAQ:AMZN) – restauracja Disney's Space 220 oferuje atrakcje inspirowane przez NASA, takie jak Stellarvator, Orbit View i nie tylko

W ciągu całego rozwoju chińskiej przestrzeni współpraca między programami amerykańskimi i chińskimi była niewielka. Był to początkowo wynik tzw „Zmodyfikuj wilka” Została uchwalona po raz pierwszy w 2011 roku jako jednoroczne ograniczenie współpracy USA-Chiny w przestrzeni kosmicznej i od tego czasu jest co roku ponownie zatwierdzana przez Kongres. Ustawa ta nie zakazuje współpracy amerykańsko-chińskiej w przestrzeni kosmicznej, ale poważnie ją ogranicza m.in. Zanim dojdzie do jakiejkolwiek współpracy w przestrzeni kosmicznej z Chinami, FBI musi zaświadczyć, że współpraca ta nie wiąże się z żadnym ryzykiem dostarczenia stronie chińskiej informacji dotyczących bezpieczeństwa narodowego..

Przy tak wielu informacjach o amerykańskich programach kosmicznych potencjalnie mających podwójne zastosowanie cywilne/komercyjne i bezpieczeństwo narodowe, nie dziwi fakt, że jest tak mało zeznań FBI o „żadnym ryzyku”.

W ten sposób między liderami kosmosu prawie nie doszło do współpracy.

To prawne ograniczenie zostało ostatnio wzmocnione przez rosnący chór zwolenników polityki obronnej, którzy energicznie opowiadają się za niewielką lub żadną współpracą między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w prawie każdym obszarze.

Ci, którzy opowiadają się za bardziej konfrontacyjnym podejściem USA do Chin, często uważają, że te prawne ograniczenia współpracy kosmicznej z Chinami są absolutnym minimum niezbędnym do ochrony bezpieczeństwa USA i mają tendencję do łączenia ich poparcia dla jakiejkolwiek współpracy kosmicznej USA-Chiny z takimi kwestiami, jak podejście Chin do Hongkong. Oraz praktyki handlowe i mniejszości Tajwanu. Ich dowody obejmują bardzo bliskie związki między chińskim programem kosmicznym a Armią Ludowo-Wyzwoleńczą oraz oskarżenia o chińskie szpiegostwo naukowe od dziesięcioleci.

Inni zwolennicy polityki nastawionej na obronę mają odwrotny pogląd: często przytaczają fakt, że USA bojkot współpracy kosmicznej z Chinami Nie zrobiło to nic, by spowolnić chiński program kosmiczny – i być może go wzmocnić. Uniezależniając chiński program. Ponadto twierdzą, że biorąc pod uwagę masowe chińskie programy eksploracji kosmosu i eksperymentów naukowych w połączeniu z planami współpracy Chin z innymi krajami, Amerykański bojkot współpracy kosmicznej z Chinami tylko ograniczy i odizoluje naszą naukę. Ich dowodem będzie niezdolność amerykańskich naukowców do zbadania nowych chińskich skał księżycowych, użycia największego na świecie radioteleskopu lub użycia planowanego gigantycznego teleskopu kosmicznego.

READ  Ekspert mówi, że samiec orka zamieszkujący na południu mógł umrzeć na raka

Dwie bardzo ważne osoby publiczne wzięły udział w tej debacie, z których żadnej nie można uznać za niezaznajomioną z amerykańską polityką kosmosu lub arogancką w stosunku do Komunistycznej Partii Chin: Elona MuskaElon Reeve Musk, Big Labor naciskał na Joeya Bidena, aby nie zdobywał wyborców, Elon Musk ostrzega pracowników SpaceX przed ryzykiem bankructwa, jeśli produkcja silników Starship nie wzrośnie: CEO Microsoftu, Nadella, sprzedaje prawie 0 milionów akcji firmy Więcej, najbogatszy i odnoszący największe sukcesy kapitalista i czołowy wojskowy wykonawca przestrzeni kosmicznej; oraz generał dywizji Charles Bolden, weteran piechoty morskiej Wietnamu i Desert Thunder, astronauta NASA i administrator NASA pod rządami prezydent ObamaWalki wewnętrzne Baracka Husseina Obamy wynoszą głupotę na zupełnie nowy poziom Polityka musi zaakceptować rzeczywistość wieloetnicznej Ameryki, wyrzec się rasistowskiej reakcji, wzmocnić pozycję rodziców, na nowo wymyślić szkoły. Więcej.

We wrześniu Musk wstrząsnął społecznościami zajmującymi się polityką kosmiczną w Stanach Zjednoczonych i Chinach Świergot musi być”ilość współpracy„Między Stanami Zjednoczonymi i Chinami w działaniach w przestrzeni kosmicznej. Chociaż niektórzy twardogłowi w Chinach odrzucają zaproszenie Muska Jako chwyt marketingowy dla Tesli, nie sposób pominąć faktów, że jest on bardzo dobrze poinformowany, jego defensywność jest niepodważalna, a jego kapitalistyczna wiarygodność nie ma sobie równych.

Natomiast generał Bolden ma Konsekwentnie opowiadał się za współpracą między Stanami Zjednoczonymi a Chinami w działaniach w przestrzeni kosmicznej. Przemawiając w październiku na forum politycznym sponsorowanym przez The Hill, Bolden powiedział, że możemy współpracować z Chinami w kosmosie, jeśli się na to zwrócimy.

Wszystko to pozostawiło w powietrzu komercyjny przemysł kosmiczny USA, ponieważ postrzega on Chiny jako dostawcę lub rynek.

Co wtedy?

Chociaż istnieje wiele dowodów na to, że wielu naukowców woli trzymać politykę obronną i obronną z dala od współpracy w dziedzinie nauki o kosmosie – i że niektórzy urzędnicy Biden i przywódcy zagraniczni mogą preferować zwiększoną współpracę nauk kosmicznych z Chinami – Przestrzeń kosmiczna jest obecnie uznawana za główny teatr wojenny – a wielu wskazuje Chiny jako głównego wroga Ameryki.

READ  SpaceX wypuszcza mrówki, awokado i robota na stację kosmiczną

Roger Cochetti Świadczy usługi konsultingowe i doradcze w Waszyngtonie. W latach 1981-1994 był dyrektorem wyższego szczebla w Communications Satellite Corporation (COMSAT). W latach 1994-2000 kierował także polityką publiczną w firmie IBM, później pełnił funkcję starszego wiceprezesa i dyrektora ds. polityki w firmie VeriSign oraz dyrektora ds. polityki grupowej w firmie CompTIA. Zasiadał w Komitecie Doradczym ds. Komunikacji Międzynarodowej i Polityki Informacyjnej Departamentu Stanu za rządów Busha i Obamy, kilkakrotnie zeznawał w kwestiach polityki internetowej i zasiadał w komitetach doradczych Federalnej Komisji Handlu i różnych agencji ONZ. Jest autorem książki Podręcznik mobilnej komunikacji satelitarnej.

Elise Haynes

„Analityk. Nieuleczalny nerd z bekonu. Przedsiębiorca. Oddany pisarz. Wielokrotnie nagradzany alkoholowy ninja. Subtelnie czarujący czytelnik.”

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top