Wojna z Ukrainą: UE zakazuje importu większości rosyjskiej ropy

Bruksela –

W swoim największym dotychczasowym wysiłku ukarania Rosji za wojnę na Ukrainie, Unia Europejska zgodziła się zakazać importu ogromnej większości rosyjskiej ropy po napiętych negocjacjach, które ujawniły pęknięcia w europejskiej jedności.

Od momentu inwazji Rosji 24 lutego Zachód dążył do uderzenia w lukratywny sektor energetyczny Moskwy, aby odciąć finansowanie wojny. Ale każdy taki ruch jest mieczem obosiecznym, zwłaszcza w Europie, która jest uzależniona od tego kraju w 25% od ropy naftowej i 40% gazu ziemnego. Kraje europejskie, które w dużym stopniu polegają na Rosji, były szczególnie niechętne do podjęcia działań.

Posunięciem, które kilka miesięcy temu byłoby niewyobrażalne, przywódcy Unii Europejskiej uzgodnili pod koniec poniedziałku, że w ciągu najbliższych sześciu miesięcy zrezygnują z około 90% całego importu rosyjskiej ropy naftowej.

Belgijski premier Alexandre de Croo nazwał zakaz „ogromnym krokiem naprzód”, a irlandzki premier Michael Martin nazwał zakaz „momentem przełomowym”. Ale obaj przywódcy ostrzegli, że Europa będzie potrzebowała czasu, aby przystosować się do skutków – a wszelkie dalsze zakazy korzystania z rosyjskiej energii będą następować powoli.

Wiceszef rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa powiedział we wtorek, że sankcje energetyczne tego kraju mają na celu wyrządzenie krzywdy zwykłym Rosjanom, utrudniając Moskwie finansowanie programów socjalnych.

„Wszyscy nas nienawidzą! Dmitrij Miedwiediew, także były prezydent i były premier, napisał w aplikacji do przesyłania wiadomości Telegram, podstawą tych decyzji jest nienawiść do Rosji, Rosjan i wszystkich jej mieszkańców.

A Michaił Uljanow, stały przedstawiciel Rosji przy organizacjach międzynarodowych w Wiedniu, najwyraźniej zignorował ten ruch, mówiąc, że Moskwa znajdzie innych nabywców.

Rosja nie zawahała się też przed odcięciem dostaw energii, mimo strat ekonomicznych, jakie może w rezultacie ponieść. Rosyjski gigant energetyczny Gazprom poinformował we wtorek, że odciął dostawy gazu ziemnego holenderskiemu handlowi Gas Terra. Krany zostały już przeniesione do Bułgarii, Polski i Finlandii i rozważają zrobienie tego samego z Danią.

READ  Białoruska biegaczka zwraca się o pomoc do Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego po tym, jak powiedziała, że ​​została zabrana na lotnisko wbrew jej woli

GasTerra powiedział, że ten ruch nastąpił po odrzuceniu przez Gazprom „jednostronnych wymagań dotyczących płatności”. Jest to nawiązanie do żądania rosyjskiego prezydenta Władimira Putina, aby kraje europejskie płaciły za gaz w rublach – układ, który inni również odrzucili. GasTerra powiedział, że domy nie zostaną uszkodzone, ponieważ kupił gaz gdzie indziej w oczekiwaniu na jego zamknięcie.

Rozmowy w siedzibie Unii Europejskiej w Brukseli we wtorek miały koncentrować się na sposobach zakończenia uzależnienia bloku handlowego od rosyjskiej energii poprzez dywersyfikację dostaw i przyspieszenie przejścia na źródła odnawialne oraz jak największe odejście, biorąc pod uwagę rosnące koszty energii, od paliwa kopalne.

Oczekuje się również, że przywódcy będą dyskutować o tym, jak pomóc Ukrainie w eksporcie milionów ton zboża, które utknęło w kraju w miarę pogłębiania się światowego kryzysu żywnościowego.

Przywódcy Unii Europejskiej planują wezwać Rosję do zaprzestania ataków na ukraińską infrastrukturę transportową i zniesienia blokady portów Morza Czarnego, aby można było przewozić żywność. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja zablokowała eksport 22 milionów ton zboża, w większości przeznaczonego dla mieszkańców Bliskiego Wschodu i Afryki. Oskarżył Moskwę o „celowe tworzenie tego problemu”.

W innych opracowaniach:

– Według burmistrza wojska rosyjskie zdobyły około połowy dużego miasta we wschodniej Ukrainie. Analitycy przedstawili bitwę pod Siewierodonieckiem jako część wyścigu z czasem dla Kremla: miasto jest kluczem do rosyjskich wysiłków zmierzających do zakończenia zajęcia wschodniej strefy przemysłowej Donbasu, zanim dotrze więcej broni Zachodu, by wzmocnić obronę Ukrainy.

Ukraiński sąd skazał we wtorek dwóch rosyjskich żołnierzy za zbrodnie wojenne za zbombardowanie budynków cywilnych. Obaj zostali skazani na 11 i pół roku więzienia na zakończenie drugiego procesu o zbrodnie wojenne od czasu inwazji Rosji.

Embargo Unii Europejskiej na ropę naftową, ograniczone nowym pakietem sankcji, które wymierzą również największy rosyjski bank i media państwowe oskarżane o propagandę, obejmuje ropę i produkty ropopochodne, ale nie obejmuje ropy transportowanej rurociągiem.

READ  Towarzystwo Charytatywne Księcia Karola otrzymuje darowiznę od Bin Ladena: Raport

Tego wyjątku domagał się premier Węgier Viktor Orban, który dał jasno do zrozumienia, że ​​może poprzeć nowe sankcje tylko wtedy, gdy zapewnione zostanie bezpieczeństwo dostaw ropy naftowej do jego kraju. Węgry otrzymują ponad 60% ropy z Rosji, głównie przez rurociąg Drużba z czasów sowieckich.

Unia Europejska oszacowała, że ​​oznaczałoby to zakaz do końca roku około 90% rosyjskiej ropy. Liczba ta obejmuje zakaz dostaw całej rosyjskiej ropy drogą morską – co stanowi dwie trzecie importu UE – oraz decyzję Niemiec i Polski o zaprzestaniu wykorzystywania ropy z północnej odnogi rurociągu Drużba.

Pakiet sankcji wciąż musi zostać sfinalizowany w nadchodzących dniach – a przywódcy stwierdzili, że zwolnienie dla ropy dostarczanej rurociągami zostanie poddane przeglądowi „tak szybko, jak to możliwe”, chociaż nie sprecyzowali, kiedy.

Kompromis przetrwał rosnące trudności w osiągnięciu konsensusu wśród przywódców UE, gdy w grę wchodzą ważne interesy narodowe – oraz sposób, w jaki Węgry stały się cierniem w boku bloku.

Jednak mimo trudności pakiet sankcji – szósty, wymierzony w rosyjską inwazję na Ukrainę – został uzgodniony w ciągu około miesiąca i to bardzo szybko dla 27 krajów o zupełnie odmiennych interesach narodowych.

Prawdopodobnie dojdzie do uzgodnienia kolejnej rundy bardziej rygorystycznych środków – zwłaszcza, że ​​następnym w porządku obrad jest to, czy skupić się na gazie ziemnym, który jest trudny do ograniczenia. Dzieje się tak, ponieważ stanowi większą część miksu energetycznego Europy.

Kompromis przyszedł po tym, jak Zełenski ponownie wezwał przywódców do zaatakowania rosyjskiej ropy.

W swoim wystąpieniu wideo powiedział, że dopiero wtedy, gdy Moskwa „poczuje cenę tego, co robi przeciwko Ukrainie”, będzie musiała „zacząć szukać pokoju”.


——


Mike Corder przyczynił się do powstania tego raportu w Hadze w Holandii


____

READ  Demonstracja Arizona Trump i zgromadzenie praw do głosowania podkreślają walkę o demokrację


pozostajemy w kontakcie


Masz pytania dotyczące ataku na Ukrainę? E-mail [email protected]

  • Podaj swoje imię i nazwisko, lokalizację i dane kontaktowe, jeśli chcesz porozmawiać z dziennikarzem z CTV News.
  • Twoje komentarze mogą zostać wykorzystane w historii CTVNews.ca.

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top