Wojna rosyjsko-ukraińska w skrócie: co wiemy w 257 dniu inwazji | Ukraina

 • Ukraina Przygotuj się na przerwy w dostawie prądu i nowe rosyjskie ataki w sprawie infrastruktury energetycznej. Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że Rosja „koncentruje siły i środki na ewentualny powrót ataków na dużą skalę na naszą infrastrukturę, zwłaszcza energetyczną”. Siergiej Kowalenko, dyrektor generalny Yasno, głównego dostawcy energii do stolicy, powiedział w poniedziałek, że Ukraina boryka się z 32-procentowym niedoborem przewidywanych dostaw energii. Powiedział: „To dużo i jest to siła wyższa”. A 17 krajów Unii Europejskiej wysłało na Ukrainę około 500 generatorów prądu, pozostawiając 4,5 miliona Ukraińców bez prądu.

 • Burmistrz Kijowa wezwał mieszkańców do przygotowania się na najgorszy scenariusz, planując awaryjne opuszczenie miasta i zamieszkanie z przyjaciółmi lub rodziną. Vitali Klitschko wezwał mieszkańców do „myślenia o wszystkim”, łącznie z utratą prądu i wody. „Jeśli masz dalszą rodzinę lub znajomych poza Kijowem, gdzie jest niezależne zaopatrzenie w wodę, piec i ogrzewanie, rozważ możliwość pozostania tam przez określony czas”.

 • W niedzielę odcięto dostawy wody i elektryczności do okupowanego przez Rosjan ukraińskiego miasta Chersoń Lokalni urzędnicy powiedzieli, że po nalocie i zniszczeniu zapory Kachowka. „W Chersoniu i wielu innych regionach regionu tymczasowo nie ma elektryczności ani wody” – poinformowała w Telegramie administracja miasta utworzona przez Moskwę. Rosja oskarżyła Ukrainę o popełnienie aktu „sabotażu”.

 • armia ukraińska powiedziała Rosja nalegała Mieszkańcy Chersonia powinni jak najszybciej ewakuować się, wysyłając ostrzeżenia na swoje telefony Niedziela. Rosja jednocześnie „okupuje i ewakuuje” Chersoń, próbując przekonać Ukraińców, że jej siły wyjeżdżają, podczas gdy faktycznie wiercą w głąb lądu – powiedziała telewizji państwowej Natalia Homenyuk, rzeczniczka ukraińskich sił południowych. Ustanowiona przez Kreml administracja w Chersoniu wypędziła już z miasta dziesiątki tysięcy cywilów.

 • Rosną siły rosyjskie Strajki w gorącym spornym regionie wschodniej UkrainyWładze ukraińskie poinformowały, że i tak już trudne warunki dla ludności i armii ukraińskiej pogarszają się. Trwają zaciekłe rosyjskie ataki na region Doniecka. „Wróg ponosi tam ciężkie straty” – powiedział Zełenski w swoim wieczornym wystąpieniu wideo.

  READ  Stany Zjednoczone: Zbliżające się wybory w Nikaragui „straciły wszelką wiarygodność” Wiadomości wyborcze
 • Urzędnicy amerykańscy podobno prywatnie ostrzegali przed tym ukraiński rząd Musi wskazywać na otwartość na negocjacje z Rosją. Urzędnicy w Waszyngtonie ostrzegli, że „zmęczenie Ukrainą” wśród sojuszników może się pogorszyć, jeśli Kijów nadal będzie zamknięty na negocjacje, donosi Washington Post. Przedstawiciele USA powiedzieli gazecie, że stanowisko Ukrainy w sprawie negocjacji z Rosją słabnie wśród sojuszników zaniepokojonych ekonomicznymi skutkami przedłużającej się wojny.

 • Przywrócono zewnętrzne zasilanie ukraińskiej elektrowni atomowej w Zaporożu Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej ONZ poinformowała, że ​​dwa dni po odłączeniu od sieci energetycznej, gdy rosyjskie bombardowania zniszczyły linie wysokiego napięcia. Największa europejska elektrownia jądrowa potrzebuje energii elektrycznej do utrzymania żywotnych systemów chłodzenia, ale odkąd rosyjskie bombardowania odcięły komunikację zewnętrzną, uruchamia awaryjne generatory diesla.

 • Amerykański doradca ds. bezpieczeństwa narodowego Jake Sullivan przeprowadził tajne rozmowy z wyższymi rosyjskimi urzędnikami w nadziei na zmniejszenie ryzyka konfliktu nuklearnego., Dziennik Wall Street Zostało to zgłoszone. Cytuje urzędników USA i sojuszników, którzy powiedzieli, że Sullivan wcześniej nieujawniał rozmów w ostatnich miesiącach z doradcą Kremla Jurijem Uszakowem i sekretarzem rosyjskiej Rady Bezpieczeństwa Nikołajem Patruszewem, odpowiednikiem Sullivana. Biały Dom odmówił skomentowania raportu.

 • Ned Windrow

  "Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

  Dodaj komentarz

  Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

  Back to top