Wnętrze Windowsa 11 jest zaskakująco dopracowane i niekompletne

Powiększenie / Ustawienie systemu Windows 11 na jeden z ciemnych motywów powoduje również przyciemnienie tła aplikacji Ustawienia — ale nie tła większości tradycyjnych aplikacji, takich jak Monitor zasobów.

Jim Salter

Microsoft udostępnił wczesne kompilacje systemu Windows 11 za pośrednictwem programu Windows Insider w tydzień po ich pierwszym poważnym ogłoszeniu, a my spędziliśmy kilka godzin na kopaniu okien. Kiedy Windows 11 zostanie wydany publicznie, prawdopodobnie będzie to dobry system operacyjny — ale w tej chwili jest to nieoszlifowany, niedokończony bałagan.

Oczywiście nie jest to niespodzianką – Windows 11 jest nadal dostępny tylko w kanale Dev Insider Program. Trzy kanały Insider to Release Preview, Beta i Dev; Dev jest z grubsza kompatybilny z oprogramowaniem alfa, a sam Microsoft opisuje go jako „najnowszy kod”, z „nierównymi krawędziami i pewną niestabilnością”.

Tylko Windows 11 jest aktualizowany (na razie)

Pierwsze rozczarowanie, jakie mieliśmy z Windowsem 11, było zaskakujące – nie mógł (jeszcze) zainstalować go czysto jako nowego systemu operacyjnego. Aby zainstalować Windows 11 Build 22000.51, musisz zacząć od zainstalowania w pełni załatanego i zaktualizowanego systemu Windows 10, a następnie Lot W kanale deweloperskim, więc Podniesienie poziomu do systemu Windows 11 za pośrednictwem usługi Windows Update. (Jeśli nie korzystasz jeszcze z systemu Windows 10 20H2 lub nowszego, musisz najpierw przejść przez tę aktualizację).

Nie mieliśmy żadnych prawdziwych problemów z aktualizacją dobrze używanej maszyny wirtualnej z systemem Windows 10 lub zupełnie nowej — ale zdecydowanie odradzamy uaktualnianie do systemu Windows 11 na ważnej dla Ciebie maszynie wirtualnej lub maszynie, chyba że masz niezawodny sposób przywrócić wam zaufanie i gotowość do użycia. Chociaż jedna z naszych demonstracyjnych maszyn wirtualnych jest „codziennym sterownikiem”, na którym polegamy, znajduje się ona na szczycie zestawu danych ZFS – a przed aktualizacją wykonaliśmy ręcznie migawkę, aby ułatwić przywracanie.

Jak na ironię, pierwsze spojrzenie na sam system Windows 11 to przerażający BSOU (niebieski ekran aktualizacji) – po przeniesieniu maszyny wirtualnej systemu Windows 10 na kanał deweloperów i bardzo szybkim pobraniu, system został ponownie uruchomiony. Podczas restartu otrzymujemy zwykły komunikat „Nie wyłączaj komputera” – ale jest on w nowej czcionce i może w nieco innym odcieniu niebieskiego tła.

Chociaż początkowe pobieranie w witrynie Windows Update kończy się bardzo szybko, faza „pracy nad aktualizacjami” jeszcze się nie skończyła. Ten etap trwał około godziny na każdej z uaktualnionych przez nas maszyn wirtualnych z systemem Windows 10 — jedna dobrze używana, jedna zupełnie nowa.

alfa oznacza alfa

Prawie nie zajęło czasu znalezienie pierwszego i drugiego złego błędu systemu Windows 11 – przelicznik DNS był dziwnie i niespójnie uszkodzony, a okno dialogowe konfiguracji sieci w ustawieniach również zostało wyłączone.

Możesz zobaczyć problemy z rozpoznawaniem DNS na pierwszym zrzucie ekranu powyżej. Możemy pingować 8.8.8.8—Dostawca DNS Google anycast firmy Google — nie ma problemu, więc wiemy, że połączenie publiczne jest dobre zarówno w sieci lokalnej, jak i poza nią. ale próby ping google.com ZAWIEŚĆ! Zamieszanie pogłębia się, gdy go używamy nslookup Aby bezpośrednio odpytywać nasz serwer DNS – dobrze odpowiada na nasze zapytania. Jednak próbujesz ping Sama nazwa hosta zawodzi bezpośrednio, tak jak w przypadku większości prób przeglądania za pomocą Edge lub Chrome.

Drugi błąd pojawił się podczas próby rozwiązania pierwszego – próba ustawienia konfiguracji adresu IP bezpośrednio za pomocą okna dialogowego ustawień systemu Windows 11 nie powiodła się, z tajemniczym komunikatem „sprawdź jedno lub więcej ustawień i spróbuj ponownie”. Nie ma nic złego w ustawieniach – okno dialogowe jest po prostu zepsute. Kolejne pytanie – czy panel sterowania nadal tam jest?

Na szczęście Panel sterowania nie został usunięty w systemie Windows 11, a wypróbowane okno dialogowe konfiguracji karty sieciowej działa zgodnie z oczekiwaniami. Niestety, nie rozwiązało to pierwotnego problemu z DNS – który okazał się być konfliktem między Windowsem 11 a używanym przez nas sterownikiem sieciowym VirtIO.

Zmiana karty sieciowej VM w celu emulacji Intel e1000 rozwiązała problem DNS – co zabawne, pozostawiając kartę sieciową jako VirtIO i używając serwera DNS po drugiej stronie tunelu WireGuard. (WireGuard ma własną wirtualną kartę sieciową, więc technicznie nie używamy „prawdziwej” karty sieciowej, aby uzyskać dostęp do serwera DNS po drugiej stronie tunelu).

W ciągu tygodnia, w którym bawiliśmy się systemem Windows 11, zablokowaliśmy również całą maszynę wirtualną i wielokrotnie prosiliśmy o twardy reset. Czy wspomnieliśmy, że jest to nadal program alfa i nikt nie powinien jeszcze uruchamiać niczego, na czym mu zależy?

READ  Epicki sędzia przeciwko Apple nie wydaje się kupować w obronie Apple

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top