Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w piątek

Ostatni:

Australijscy lekarze ostrzegają, że zbyt szybkie złagodzenie ograniczeń COVID-19 w Sydney może nadwyrężyć systemy opieki zdrowotnej i narazić życie na ryzyko, ponieważ miasto przygotowuje się do złagodzenia poważnych ograniczeń w przyszłym tygodniu po ponad 100 dniach blokady.

Zamówienia na pobyt w domu mają wzrosnąć w poniedziałek, po tym, jak w tym tygodniu Nowa Południowa Walia osiągnęła cel polegający na osiągnięciu 70 procent pełnych szczepień dorosłych mieszkańców, a właściciele restauracji i innych miejsc publicznych starają się teraz zorganizować zapasy i miejsca publiczne . rekrutacja.

Podczas gdy wcześniej planowali złagodzenie ograniczeń w podróżowaniu dla mieszkańców Sydney poza obszar ich władz lokalnych, władze w czwartek również zdecydowały się podnieść limity dozwolone na spotkania domowe, wesela i pogrzeby – wywołując gniew Australijskiego Stowarzyszenia Medycznego (AMA).

„NSW nie może być lekkomyślna w tym krytycznym czasie”, powiedział w oświadczeniu prezes AMA Omar Khurshid, dodając, że „zbyt szybko lub za wcześnie” może prowadzić do możliwych do uniknięcia zgonów i ponownego nałożenia blokad.

Premier stanu Dominic Beirut bronił swojej decyzji o złagodzeniu kilku ograniczeń w obliczu stałego spadku liczby infekcji, mówiąc, że pandemia była „kryzysem gospodarczym”.

W środę człowiek spaceruje po nabrzeżu portu naprzeciwko opery w Sydney. Sydney, Melbourne i Canberra nałożyły blokady z Australią walczącą z trzecią falą infekcji napędzanych formułą Delta. (Lauren Elliott/Reuters)

Urzędnicy mają rozłożony plan złagodzenia ograniczeń dotyczących zgromadzeń z pełnymi szczepieniami do 70 procent, 80 procent i 90 procent dorosłych, i chociaż poruszanie się po mieście będzie dozwolone od poniedziałku, ograniczenia dotyczące podróży do obszarów regionalnych pozostają na miejscu.

Codzienne infekcje w Nowej Południowej Walii wzrosły w piątek do 646, większość w Sydney, w porównaniu z 587 w czwartek. Wcześniej spadły one w ciągu ostatnich siedmiu dni jako pierwsza dawka szczepień u osób powyżej 16 roku życia o blisko 90 procent. Zarejestrowano 11 nowych zgonów.

Victoria zgłosiła w piątek rekordową liczbę 1838 nowych przypadków, najwyższą liczbę w każdym stanie w kraju od początku pandemii, przekraczając poprzedni rekord 1763 przypadków trzy dni wcześniej. Było pięć nowych zgonów.

Australia walczy z trzecią falą infekcji napędzanych przez zmienną delta. Oprócz Sydney zamknięto również Melbourne i Canberrę, zmuszając tysiące firm do zamknięcia.

Jednak skumulowane liczby COVID-19 w tym kraju są nadal znacznie niższe niż w wielu podobnych krajach, z około 122 500 przypadkami i 1405 zgonami.


Co się dzieje w całej Kanadzie

Oglądaj | Spotkania na Święto Dziękczynienia są dozwolone w większości części Kanady, ale limity są różne:

Spotkania na Święto Dziękczynienia są dozwolone w większości części Kanady z różnymi limitami

Przy wyższych wskaźnikach szczepień pomagających ustabilizować sytuację COVID-19 w Kanadzie, niektóre jurysdykcje pozwalają na zgromadzenie większej liczby osób na Święto Dziękczynienia w tym roku niż w 2020 roku. Ale ludzie powinni być świadomi zasad obowiązujących w ich regionie kraju. 2:02


Co się dzieje na całym świecie

Według narzędzia do śledzenia koronawirusa Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa, od wczesnego piątkowego popołudnia na całym świecie zgłoszono ponad 237 milionów przypadków COVID-19. Zgłoszona globalna liczba ofiar śmiertelnych wyniosła ponad 4,8 miliona.

w EuropaW Rosji dzienna liczba zgonów z powodu wirusa Corona osiągnęła 936 w związku ze spowolnieniem szczepień w kraju i niechęcią rządu do zaostrzenia ograniczeń. Rządowa grupa zadaniowa zgłosiła również 27 246 nowych potwierdzonych przypadków w piątek, tuż poniżej czwartkowej liczby 27 550, najwyższej jak dotąd w tym roku.

Finlandia dołączyła do innych krajów skandynawskich, zawieszając lub zniechęcając do stosowania szczepionki Moderna COVID-19 w niektórych grupach wiekowych ze względu na niewielki wzrost ryzyka infekcji serca, rzadkiego efektu ubocznego związanego ze wstrzyknięciem.

Fiński Instytut Zdrowia i Opieki Społecznej twierdzi, że władze nie podają szczepionki mężczyznom w wieku poniżej 30 lat. Zamiast tego otrzymają oni szczepionkę Pfizer.

12-letnie dziecko otrzymuje dawkę szczepionki Pfizer-BioNTech COVID-19 w Espoo w Finlandii 24 września. (Aimee Korhonen/Letikova/AFP/Getty Images)

Afryka Wysoki rangą urzędnik ds. zdrowia publicznego wydał silne przypomnienie o niebezpieczeństwie braku wystarczających dawek szczepionek COVID-19 na kontynencie, mówiąc, że szybki wzrost wskaźnika szczepień w Afryce jest „sposób na zapewnienie zbiorowego bezpieczeństwa dla wszystkich”.

Dyrektor Afrykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorobom, John Nkengasong, powiedział w czwartek, że chociaż zamiar Moderny, aby zbudować zakład produkcji szczepionek w Afryce, jest „najbardziej mile widziany”, to „niekoniecznie rozwiązuje dzisiejszy problem”, jakim jest „uzyskanie tych szczepionek”. szczepionki w ramiona ludzi w Jak najszybciej”.

Nkengasong powiedział, że 35 krajów nadal doświadcza trzeciej „poważnej” fali infekcji, ale w Afryce w ciągu ostatnich czterech tygodni odnotowano średni spadek o 20 procent nowych przypadków.

Kobieta otrzymuje szczepionkę Pfizer-BioNTech COVID-19 od pracownika służby zdrowia podczas weekendu inauguracyjnego kampanii szczepień w Cattlehong, na wschód od Johannesburga w RPA, 1 października. (Thumba Hadbi/The Associated Press).

Kontynent liczący 1,3 miliarda ludzi był w stanie podać tylko 156 milionów dawek szczepionek z 200 milionów, jakie do tej pory otrzymał. Wskaźnik pełnych szczepień wzrósł do 4,57 proc.

w Amerykanie, Prezydent USA Joe Biden powiedział w czwartek, że więcej amerykańskich firm powinno wymagać od pracowników otrzymania szczepionek na COVID-19, nazywając ten krok niezbędnym do zakończenia pandemii i zachowania gospodarki.

„Dzisiaj wzywam więcej pracodawców do działania” – powiedział Biden podczas wizyty na placu budowy centrum danych Microsoft w pobliżu Chicago. Firma budowlana Clayco poinformowała, że ​​planuje wprowadzić wymagania dotyczące szczepień lub testów dla wszystkich pracowników.

Prezydent USA Joe Biden zwiedza w czwartek miejsce budowy centrum danych Microsoftu przez Clayco Corporation w Elk Grove w stanie Illinois. Clayco ogłosiło szczepionkę COVID-19 lub wymaganie testów dla swoich pracowników. (Susan Walsh/The Associated Press)

Biden w zeszłym miesiącu nakazał zaszczepić wszystkich pracowników federalnych i wykonawców, a pracodawcom z sektora prywatnego zatrudniających co najmniej 100 pracowników zaszczepić się do 8 grudnia lub poddać się cotygodniowym badaniom na obecność koronawirusa. Obejmuje to 100 milionów ludzi, około dwóch trzecich siły roboczej.

W czwartek rząd poinformował, że Panama kupuje dodatkowe trzy miliony dawek szczepionki Pfizer-Biwantech COVID-19 na potrzeby szczepień w przyszłym roku, co zwiększa całkowitą liczbę tej szczepionki zakupionej przez kraj do 10 milionów.

w AzjaJapońskie ministerstwo zdrowia poinformowało w piątek, że Japonia zawarła umowę z firmą Pfizer na dostarczenie jej kolejnych 120 milionów dawek szczepionki COVID-19 od stycznia 2022 r. Kraj zorganizował zakup około 194 milionów dawek w 2020 r., co wystarczy na 97 milionów ludzi .

READ  Dym z zachodnich pożarów buszu sięga 2600 mil w głąb Grenlandii

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top