Wirus koronowy: co dzieje się w Kanadzie i na całym świecie w niedzielę

Ostatni:

  • Liberałowie przesyłają rachunek do zakaz zastraszania pacjentów i pracowników służby zdrowia.

Światowa Organizacja Zdrowia w niedzielę wezwała kraje na całym świecie, aby nie nakładały zakazu lotów na kraje RPA z powodu obaw o nową alternatywę dla Omicron.

Dyrektor Regionalny WHO na Afrykę, dr Machidiso Moeti, wezwał kraje do przestrzegania międzynarodowych przepisów naukowych i zdrowotnych, aby uniknąć stosowania ograniczeń w podróżowaniu.

„Ograniczenia w podróży mogą odgrywać rolę w nieznacznym ograniczeniu rozprzestrzeniania się COVID-19, ale stanowią duże obciążenie dla życia i źródeł utrzymania” – powiedział Moeti w oświadczeniu. „Jeżeli ograniczenia zostaną wdrożone, nie powinny być niepotrzebnie inwazyjne ani inwazyjne i powinny być naukowo uzasadnione, zgodnie z Międzynarodowymi Przepisami Zdrowotnymi, prawnie wiążącym instrumentem prawa międzynarodowego uznawanym przez ponad 190 krajów”.

Moeti pochwalił Republikę Południowej Afryki za przestrzeganie Międzynarodowych Przepisów Zdrowotnych i raportowanie do Światowej Organizacji Zdrowia, gdy krajowe laboratorium zidentyfikowało zmienną omikronową.

Pasażer jest testowany na COVID-19 na międzynarodowym lotnisku OR Tambo w niedzielę. (Sumaya Hisham/Reuters)

„Szybkość i przejrzystość rządów RPA i Botswany w informowaniu świata o nowej zmianie jest godna pochwały” – powiedział Moeti. „WHO popiera kraje afrykańskie, które odważyły ​​się śmiało dzielić się ratującymi życie informacjami o zdrowiu publicznym i pomagać chronić świat przed rozprzestrzenianiem się COVID-19”.

W niedzielę w krajach po obu stronach świata pojawiły się przypadki omikronowego wariantu koronawirusa, a wiele rządów szybko zamknęło swoje granice, mimo że naukowcy ostrzegali, że nie jest jasne, czy nowy wariant jest bardziej niebezpieczny niż inne wersje wirusa. wirus.

Chociaż trwają badania nad wariantem omikronowym, WHO zaleca, aby wszystkie kraje „przyjęły podejście naukowe i oparte na ryzyku oraz wprowadziły środki, które mogą ograniczyć jego potencjalne rozprzestrzenianie się”.

Dr Francis Collins, dyrektor amerykańskiego National Institutes of Health, podkreślił, że nie ma jeszcze danych sugerujących, że nowy wariant powoduje cięższą chorobę niż poprzednie warianty COVID-19.

Collins powiedział w CNN stan związku.

Oglądaj | Co wiadomo o wariancie omikronowym:

Co wiadomo o zmiennej omikronowej

Światowa Organizacja Zdrowia ogłosiła nowy rodzaj obaw o nazwie omicron, po raz pierwszy zidentyfikowany w Afryce Południowej. Naukowcy twierdzą, że w wariancie omikron występuje duża liczba mutacji, co oznacza, że ​​może być bardziej zaraźliwy i powodować poważniejsze choroby. 3:00

Izrael zdecydował się zakazać wjazdu cudzoziemcom, a Maroko zapowiedziało, że zawiesi wszystkie przychodzące loty na dwa tygodnie od poniedziałku – to jedne z najsurowszych ograniczeń w podróżowaniu, ponieważ kraje starały się spowolnić rozprzestrzenianie się alternatywy. Naukowcy w kilku miejscach – od Hongkongu po Europę – potwierdzili ich istnienie. Holandia zgłosiła 13 przypadków omikronów w niedzielę, a Australia znalazła dwa.

Stany Zjednoczone planują zakazać podróży z RPA i siedmiu innych krajów RPA od poniedziałku.

„Ponieważ wariant omikronowy jest obecnie odkrywany w kilku regionach świata, nakładanie zakazów podróżowania na Afrykę jest atakiem na globalną solidarność” – powiedział Moeti. „COVID-19 nieustannie wykorzystuje nasze oddziały. Pokonamy wirusa tylko wtedy, gdy będziemy wspólnie pracować nad znalezieniem rozwiązań”.

Światowa Organizacja Zdrowia poinformowała, że ​​rozszerza swoje wsparcie dla sekwencjonowania genetycznego w Afryce, aby laboratoria sekwencjonowania miały dostęp do odpowiednich zasobów ludzkich i odczynników testowych, aby mogły działać z pełną wydajnością. WHO oświadczyła również, że jest gotowa zapewnić dodatkową pomoc w celu wzmocnienia odpowiedzi na COVID-19, w tym nadzoru, leczenia, zapobiegania zakażeniom i zaangażowania społeczności w krajach Afryki Południowej.


Co się dzieje w całej Kanadzie

Ludzie noszą maski na twarzach, gdy w niedzielę przechodzą przez targ w Montrealu. (Graham Hughes/The Canadian Press)

Dwóch podróżnych, którzy przybyli do Kanady we wtorek, 23 listopada, potwierdziło przypadki omikronowego wariantu koronawirusa, Rząd Ontario ogłosił niedzielę.

„Dzisiaj prowincja Ontario potwierdziła dwa przypadki omikronowego wariantu COVID-19 w Ottawie, z których oba zostały zgłoszone u osób, które niedawno podróżowały z Nigerii. Ottawa Public Health prowadzi zarządzanie przypadkami, kontakty i pacjentów w izolacji, ” oświadczenie powiedział.

Wiadomość pojawia się po tym, jak Kanada nałożyła zakaz podróżowania do Kanady obcokrajowców, którzy w ciągu ostatnich dwóch tygodni odwiedzili niektóre kraje RPA. Zakaz wszedł w życie w piątek.


Co się dzieje na całym świecie

Według bazy danych koronawirusa Uniwersytetu Johnsa Hopkinsa do niedzieli na całym świecie zgłoszono ponad 261,2 miliona przypadków COVID-19. Zgłoszona globalna liczba ofiar śmiertelnych osiągnęła ponad 5,1 miliona.

w EuropaTysiące ludzi zgromadziło się w niedzielę w stolicy Czech, Pradze, aby zaprotestować przeciwko restrykcyjnym środkom wprowadzonym przez rząd w celu zmierzenia się z rekordowym wzrostem zakażeń koronawirusem.

Zdjęcia | Tysiące protestują przeciwko ograniczeniom COVID-19 w czeskiej stolicy:

w AfrykaGhana zintensyfikuje kampanię szczepień w przyszłym miesiącu i sprawi, że szczepienie będzie obowiązkowe dla grup docelowych, w tym wszystkich pracowników publicznych i służby zdrowia, od 22 stycznia.

w AmerykiKolumbia przedłuży stan zagrożenia zdrowia do 28 lutego z powodu pojawienia się Omicron, powiedział kolumbijski prezydent.

w Azja i Pacyfik W okolicy australijska policja powiedziała, że ​​spodziewa się, że 31-letnia kobieta zostanie oskarżona o podpalenie po tym, jak rzekomo podpaliła hotel kwarantanny COVID-19, w którym przebywała z dwójką dzieci.

READ  Nowe zdjęcia pokazują rosyjski okręt wojenny Moskwa przed zatonięciem

Ned Windrow

"Internetowy geek. Myśliciel. Praktyk od piwa. Ekspert od bekonu. Muzykoholik. Certyfikowany guru podróży."

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top