Windows 11 sprawia, że ​​zmiana domyślnej przeglądarki jest bardziej skomplikowana

Nic dziwnego, że Microsoft jeszcze bardziej utrudnia zmianę domyślnego ustawienia przeglądarki w systemie Windows 11.

Windows 11 ma wiele zmian – Wiele z nich jest dobrych. Jednak Microsoft zmienił również sposób, w jaki system operacyjny obsługuje domyślne aplikacje. Nowy system jest bardziej zagmatwany niż wcześniej i przyczyni się do zablokowania platformy, utrudniając mniej doświadczonym użytkownikom zmianę ustawień domyślnych.

Nowe domyślne ustawienia aplikacji w systemie Windows 11 wymuszają na użytkownikach ustawienie domyślnej aplikacji na podstawie typu pliku. Na przykład, jeśli chcesz otworzyć pliki „.docx” w programie Word, wybierz ten typ pliku i ustaw program Word jako aplikację domyślną. Jednak problem z aplikacjami, takimi jak przeglądarki internetowe, które mogą otwierać różne typy plików i linków, polega na tym, że musisz zmienić domyślne dla wszystkie typy plików chcesz otworzyć.

Jest to niezwykle żmudne i niepotrzebnie skomplikowane dla większości użytkowników. Co gorsza, prawdopodobnie jest to zbyt zniechęcające dla osób, które mogą nie znać tej technologii. Na przykład, jeśli chcę ustawić Firefox jako domyślną przeglądarkę, muszę zmienić ustawienia dla plików HTM, HTML, PDF, SHTML, SVG, HTTP, HTTPS i WEBP, to nie wszystkie typy plików są wymienione na liście aplikacji domyślnych .

Każdy plik, dla którego nie zmieniłeś wartości domyślnej, zostanie automatycznie otwarty w dowolnym wcześniej ustawionym pliku. W większości przypadków jest to przeglądarka Microsoft Edge.

Windows 11 oferuje pojedynczy monit, aby łatwo ustawić domyślną przeglądarkę

krawędź Wskazuje, że przy pierwszej instalacji nowej przeglądarki i kliknięciu łącza system Windows 11 wyświetla monit z pytaniem, czy chcesz zmienić domyślne. Monit wygląda tak samo, jak system Windows 10 obsługuje obecnie domyślne przeglądarki. Plusem jest to, że monit pozwala użytkownikom ominąć mylącą listę domyślnych aplikacji i ustawić domyślną przeglądarkę za pomocą jednego kliknięcia. Minusem jest to, że monit pojawia się tylko raz, a jeśli użytkownicy nie zaznaczą pola „Zawsze używaj tej aplikacji” przed naciśnięciem przycisku OK, router nie zapisze wartości domyślnej.

Co więcej, w moich testach przeglądarki, które mają wbudowaną opcję ustawienia go jako domyślnego, oferują prostszy alternatywny sposób zmiany domyślnego. Na przykład kliknięcie przycisku Ustaw jako domyślną w ustawieniach Firefoksa ustawia przeglądarkę jako domyślną dla większości typów plików wymienionych w domyślnym menu ustawień aplikacji Windows 11.

Niestety, nie zmienia wszystkich typów plików, aby można je było otwierać w Firefoksie, i nie rozwiązuje całkowicie problemów z najbardziej mylącym zachowaniem domyślnych aplikacji.

Microsoft twierdzi, że nowy system zapewnia użytkownikom bardziej szczegółową kontrolę

„W systemie Windows 11 wdrażamy opinie klientów, aby dostosować i kontrolować ustawienia domyślne na bardziej szczegółowym poziomie, eliminując kategorie aplikacji i przenosząc wszystkie aplikacje do domyślnego interfejsu” — powiedział rzecznik Microsoft. krawędź. Rzecznik podkreślił również, że Microsoft „nieustannie słucha i uczy się” i chętnie przyjmie wszelkie uwagi od użytkowników.

Pomimo tego, że nowy system oferuje bardziej precyzyjną kontrolę, warto zauważyć, że ten sam poziom kontroli był dostępny w systemie Windows 10. Użytkownicy mogą wybrać domyślne ustawienia według typu pliku, jeśli wolą. Innymi słowy, Microsoft skutecznie zastąpił wybór prostej domyślnej dostępnej aplikacji w systemie Windows 11 bardziej mylącą opcją, a następnie opisał ją jako ulepszenie dla użytkowników.

Chociaż opisałem domyślny selektor aplikacji systemu Windows 10 jako „dostępny”, warto zauważyć, że jest on dostępny tylko w porównaniu z systemem Windows 11. Firma Microsoft zapewniła systemowi Windows 10 trudne i frustrujące sposoby na zachowanie Edge jako domyślnej przeglądarki. Na przykład, gdy próbujesz zmienić domyślne ustawienie w systemie Windows 10, denerwuje Cię wyskakujące okienko z pytaniem, czy jesteś pewien i Ciągle Cię niepokoi po zmianie. Zdarzały się również incydenty, w których firma Microsoft resetowała domyślną przeglądarkę po aktualizacji. Ponadto, gdy Microsoft wprowadził nową przeglądarkę Edge opartą na Chromium, zrobił to Dodaj więcej wyskakujących okienek Próbować nakłonić ludzi do korzystania z tego.

READ  iPhone 13 może obsługiwać łączność satelitarną LEO

Windows 11 rozszerza się na taktyki, które zmuszają ludzi do korzystania z Edge

Windows 11 oczywiście rozszerza również te taktyki. Microsoft przenika funkcje w całym systemie operacyjnym, które ignorują domyślną przeglądarkę i popychają użytkowników do przeglądarki Edge. Na przykład wyszukiwarka nadal umieszcza ludzi w widżetach Edge, a fajny nowy system Windows 11 zmusza użytkowników do korzystania z Edge.

Być może najbardziej frustrujące dla mnie jest to, że Microsoft Przeglądarka krawędzi oparta na chromie Nie tak źle, ale te agresywne taktyki anti-choice wyglądają, jakby Microsoft strzelał do siebie. Na przykład ciągła irytacja korzystania z Edge’a z pewnością zdenerwuje wielu użytkowników w przeglądarce – słyszałem, jak wiele osób mówi, że nie będą korzystać z Edge’a tylko ze względu na sposób, w jaki Microsoft wciska im to.

Ponadto w niektórych przypadkach system Windows jest agresywny w stosunku do użytkowników korzystających z Edge. Lubię uruchamiać wersje beta przeglądarek, ponieważ często o nich piszę i lubię wcześnie wypróbowywać nowe funkcje. Ale Windows często sprawia mi trudność, gdy przełączam domyślne oprogramowanie sprzętowe Edge na jedną z wersji rozwojowych, takich jak Dev lub Canary. Nawet gdy używam Edge, Microsoft nadal próbuje mnie zmusić do korzystania z Edge.

To wszystko jest bardzo frustrujące i, szczerze mówiąc, wyczerpujące. z z wyjątkiem iOSNie przychodzi mi do głowy żaden inny nowoczesny system operacyjny, który sprawia, że ​​wybór domyślnej przeglądarki jest tak samo trudny jak Windows. Nikt nie chce walczyć z komputerem, aby robili to, czego chcą. Mamy nadzieję, że Microsoft rzeczywiście wysłucha ludzi (jak twierdzi) i naprawi domyślny tryb aplikacji w systemie Windows 11 przed wydaniem ostatecznej wersji jeszcze w tym roku.

Źródło: krawędź

Randolph Howe

„Zła entuzjasta podróży. Irytująco skromny ćpun internetu. Nieprzepraszający alkoholiczek”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top